Akcja „Tabliczka dla powstańca” w gminie Rawicz została zainicjowana w 2019 roku przez Stowarzyszenie Rawiczaki.pl przy współpracy Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz. Jej celem jest upamiętnienie bohaterów powstania wielkopolskiego pamiątkowymi tabliczkami, które umieszcza się na ich grobach.
„Tabliczka dla powstańca” - wystarczy wypełnić wniosek
Z szacunkowych wyliczeń wynika, że na cmentarzach gminy Rawicz jest około dwustu grobów powstańców. Poprzednie edycje akcji zaowocowały umieszczeniem imiennych tabliczek na mogiłach powstańców pochowanych na pięciu cmentarzach: w Rawiczu, Sarnowie, Łaszczynie, Zielonej Wsi i Słupi Kapitulnej.
- Do tej pory udało się przekazać około 100 tabliczek - informuje Maciej Formanowicz, prezes Stowarzyszenia Rawiczaki.pl
Dodał, że z posiadanych przez niego informacji wynika, iż na cmentarzach w gminie Rawicz są jeszcze mogiły powstańcze, które nie zostały oznaczone i gorąco zachęca do udziału w akcji.
- Przede wszystkim należy pamiętać, że zgłoszenie oraz tabliczka są bezpłatne. Trzeba tylko wypełnić wniosek, który znajduje się w Muzeum Ziemi Rawickiej - zachęca prezes stowarzyszenia.
„Tabliczka dla powstańca” - muzeum we wszystkim pomoże
Tabliczki z nazwiskami powstańców są przygotowywane na wniosek rodzin, które chcą upamiętnić swoich przodków. Akcję koordynuje Muzeum Ziemi Rawickiej, gdzie można pobrać odpowiednią dokumentację: wniosek i regulamin. Po weryfikacji przedstawionych przez rodziny dokumentów i pamiątek po powstańcach, na koszt gminy Rawicz przygotowywane są imienne tabliczki.Co bardzo ważne, wnioski o uhonorowanie grobu tabliczką, należy złożyć do 29 listopada. Mogą składać je również osoby, które nie są spokrewnione z powstańcem. Weryfikacje danych w oparciu o dostępną dokumentację przeprowadzają pracownicy Muzeum Ziemi Rawickiej i członkowie Stowarzyszenia Rawiczaki.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.