reklama

120 lat Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Obchody podsumowali galą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

120 lat Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Obchody podsumowali galą - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
44
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRok 2024 dla Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest rokiem jubileuszowym, w którym świętuje 120-lecie swojego istnienia. W minioną sobotę, 19 października, w rawickim kinie odbyła się jubileuszowa gala.
reklama

Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa jest jedną z najstarszych w Wielkopolsce, w tym roku obchodzi jubileusz 120-lecia działalności. Zamieszkuje ją dziś blisko 9 tysięcy osób - w blokach zlokalizowanych w Rawiczu, Jutrosinie i Bojanowie. Ponadto RSM zarządza 40 wspólnotami mieszkaniowymi. Z okazji jubileuszu Zarząd RSM i komitet organizacyjny obchodów zaplanowali różne formy świętowania przez cały rok. Mieszkańcy, ale nie tylko, mogli obejrzeć wystawę w Muzeum Ziemi Rawickiej, wziąć udział w turnieju szachowym, dwóch piknikach rodzinnych, międzyosiedlowym turnieju mini piłki nożnej oraz turnieju mini piłki nożnej dziewcząt. Wydano także okolicznościowy medal, karty pocztowe, znaczek pocztowy i stempel oraz publikację „Historia Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej 1904-2024”.

reklama

Gala na zwieńczenie jubileuszu Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Na sam koniec zaplanowano jubileuszową galę, która odbyła się w sobotę, 19 października 2024 r., w kinie Promień w Rawiczu. W sali kinowej zgromadziło się kilkadziesiąt zaproszonych gości, prezesów zaprzyjaźnionych spółdzielni, samorządowców, byłych i obecnych pracowników spółdzielni. Uroczystość poprowadził Piotr Domaniecki, główny koordynator obchodów 120-lecia RSM. Po przywitaniu zgromadzonych opisał sytuację społeczno-ekonomiczną Rawicza w okresie poprzedzającym powstanie spółdzielni.

- To, że w Rawiczu, 120 lat temu, powstała spółdzielnia mieszkaniowa, wówczas jako jedna z 10 pierwszych na ziemiach polskich, nie było dziełem przypadku. Rawicz na początku XX wieku ponownie był ważnym ośrodkiem gospodarczym w Wielkopolsce. Słowo ponownie ma tu znaczenie, ponieważ od początku XIX wieku, po okresie prosperity, w czasie Pierwszej Rzeczpospolitej na Rawicz pod zaborem Pruskim, spadło pasmo nieszczęść powodujących gospodarczą zapaść. Jak znaczącą rangę miał Rawicz u schyłku Pierwszej Rzeczpospolitej widać z materiałów statystycznych zebranych w latach 1793-1794 - przekazał.

reklama

Piotr Domaniecki prezentował sytuację Rawicza z wielkim zaangażowaniem i opowiadał o pasmach niepowodzeń, które w przeszłości dotknęły Rawicz.

- Dopiero wyniesienie Rawicza w 1886 roku do rangi stolicy powiatu zaczęło pozytywnie wpływać na rozwój miasta. Rawicz od początku XX wieku ponownie dołączył do znaczących ośrodków gospodarczych Wielkopolski. Historyk na 300-lecie miasta w 1938 roku, mógł znowu napisać „Rawicz najmłodsze z najmłodszych miast Wielkopolski, zaliczał się do najbogatszych między bogatymi”. Pod koniec XIX w. pojawiły się pierwsze spółdzielnie mieszkaniowe utworzone w Europie. 27 marca 1890 roku w Poznaniu utworzono pierwszą polską spółdzielnię mieszkaniową. W 1904 roku powstała spółdzielnia mieszkaniowa urzędników niemieckich w Rawiczu - prezentował.

reklama

Trzy etapy historii Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Historię RSM zaprezentowali członkowie obecnego zarządu: prezes Robert Kozal, wiceprezes Maciej Płóciennik oraz przewodnicząca Rady Nadzorczej RSM Mirosława Szczeszek. Ich wystąpienia były skoordynowane z prezentacją zdjęć ukazujących historię spółdzielni, które udało się pozyskać z prywatnych zasobów mieszkańców.

- Spotykamy się w wyjątkowej chwili, aby wspólnie uczcić i podsumować 120 lat działalności Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przez kilkanaście dekad rozwijała się wraz ze wznoszonymi murami kolejnych domów, budowanych w różnych częściach naszego miasta, a także w Bojanowie i Jutrosinie. Rawicka Spółdzielnia Mieszkaniowa to nie tylko budynki, czynsze, remonty, przetargi, procedury urzędowe, to przede wszystkim już wielopokoleniowa wspólnota tworzona przez lokatorów i właścicieli mieszkań, pracowników, zarząd, działaczy społecznych zaangażowanych w spółdzielcze przedsięwzięcia. Razem budujemy naszą małą, rawicką ojczyznę z nadzieją, że tradycje i dorobek spółdzielni przejmą kolejne pokolenia - rozpoczął Robert Kozal.

Następnie głos zabrał Maciej Płóciennik, a prezentację historii RSM zakończyła Mirosława Szczeszek. Wystąpienia historyczne były przeplatane występami muzycznymi zespołu Zamoroka Band.

Odznaczenia dla członków Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Gala okazała się także doskonałą okazją do wręczenia odznaczeń, które przyznała Krajowa Rada Spółdzielcza na wniosek Zarządu Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 

Złotą Odznakę „Spółdzielczość Polska" otrzymali:

  • Andrzej Kałużny,
  • Wojciech Karpiński,
  • Władysław Kowaliński,
  • Mirosława Szczeszek.
Natomiast odznakę „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego" otrzymali:

  • Karol Białecki,
  • Maria Dubicka,
  • Wiesław Górny,
  • Antoni Krzyżoszczak,
  • Kazimierz Łukowiak,
  • Henryk Żurek.
Zobacz także: Orkiestra, mażoretki i lokalne smakołyki. Festyn w „czwórce” na 120-lecie Rawickiej Spółdzielni Mieszkaniowej [ZDJĘCIA]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama