Skąd pomysł akcji upamiętnienia powstańców wielkopolskich?
- Często jest tak, że chodzimy po cmentarzu główną alejką, czytamy nazwiska ludzi, które nam nic nie mówią. Nie zdajemy sobie sprawy, że przechodzimy obok grobu kogoś bardzo istotnego, zasłużonego dla Rawicza, ale również dla regionu, czy nawet Rzeczypospolitej Polskiej - podkreślał w 2018 roku Marek Grześkowiak, rawicki radny i działacz stowarzyszenia Rawiczaki.pl.
Pierwsze wręczenie tabliczek odbyło się w 2019 roku w Domu Kultury w Rawiczu. Dzisiaj (27.12.2024 r.) odbyła się już szósta edycja akcji. Przez ostatnie lata tabliczki odebrało 99 krewnych powstańców. Niektórzy przyjeżdżali na uroczystość setki kilometrów. Jedna osoba dotarła z Czech. Jak podkreślił Marek Grześkowiak, w trakcie szóstej edycji akcji przygotowano 11 tabliczek.
- Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym dniu, w którym obchodzimy rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego możemy spotkać się przy tak wspaniałej okazji i gościć tutaj ludzi, którzy są potomkami powstańców - mówił burmistrz Grzegorz Kubik.
Samorządowiec podkreślił, że powstańcy szli za głosem serca i za tym, żeby o polskość walczyć, żeby pokazać, że pochodzą z polskich rodzin i chcą, żeby ziemia rawicka znajdowała się w Polsce. Burmistrz Grzegorz Kubik wraz z dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej, Adrianą Miarą wręczyli tabliczki i upominki gminne krewnym powstańców. Po zakończeniu uroczystości chętni skosztowali przygotowanego dla nich poczęstunku.
Czytaj także: "Tabliczka dla Powstańca" w Bojanowie
Rawicz. Aby otrzymać pamiątkową tabliczkę, trzeba złożyć wniosek
Tabliczki z nazwiskami powstańców są przygotowywane na wniosek rodzin, które chcą upamiętnić swoich przodków. Akcję koordynuje Muzeum Ziemi Rawickiej, gdzie można pobrać odpowiednią dokumentację: wniosek i regulamin. Po weryfikacji przedstawionych przez rodziny dokumentów i pamiątek po powstańcach, na koszt gminy Rawicz przygotowywane są imienne tabliczki.Wartość projektu za dotychczasowych sześć edycji to niespełna 30 tys. zł. Do tej pory pamiątkowe tablice pojawiły się na grobach na cmentarzach w Rawiczu, Sarnowie, Słupi Kapitulnej, Łaszczynie i Zielonej Wsi.
Czytaj także: 106. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego