Motywem przewodnim spektaklu była świetnie zagrana bajka o Czerwonym Kapturku. ✔️Wszystko działo się w śniegu i mrozie, w świetle gwiazd, lampach z udzialem lalek i półlalek, które wykonał reżyser i dramaturg Jakub Folvarčný. Artysta imponował grą ciałem i zmienną intonacją głosu. Dzieci żywo reagowały na wydarzenia sceniczne, częściowo również czynnie uczestniczyły w przedstawieniu.
Popołudniowe spotkania ze sztuką kontynuował duet Maya Baczyńska i Zuza Gaińska. W sali witrażowej wystąpiły w spektaklu „Matka skodyfikowana”. Był to performans obrazujący kobiecy bunt, sprzeciw wobec postrzegania kobiety tylko przez pryzmat rodzicielstwa, jako życiowej misji. Z drugiej strony była to apoteoza macierzyństwa, hołd dla wszystkich matek, które zawsze kochają bezwarunkowo. Znakomicie zagrana sztuka przez Zuzę Gaińską, ilustrowana muzyką na żywo w wykonaniu Mayi Baczyńskiej, na długo pozostanie w pamięci widzów.
Wernisaż i koncerty w byłych warsztatach Zespołu Szkół Zawodowych
Wieczorną część FORMY rozpoczął wernisaż fotografii Jacka Boczara - „Ilustracja do bajek niewydanych”. Poruszające i bardzo ciekawe zdjęcia oscylowały wokół szeroko pojętego surrealizmu, a dodatkowej wymowy nadawało im otoczenie starych warsztatów.
Potem w byłej kuźni pojawił się zespół Salvezza (wł. - zbawienie, ocalenie). Ich występ był wprost rewelacyjny. W zasadzie był to teatr muzyczny, gdyż ważną rolę pełnił dynamiczny i momentami wręcz demoniczny ruch sceniczny. Podkreślało to wymowę bardzo ekspresyjnego wokalu Zipolliego, który był również autorem libretta, muzykę skomponował Donatelli. Świetnie zaprezentowała się też wokalistka Anna Kaz, która jakby tonowała ekspresję Zipolliego.
Ostatnim punktem sobotniego programu był koncert formacji Procesor Plus. Na scenie pojawił się znów Grzegorz Fajngold, czyli poznany już wcześniej Donatelli. Była to jednak zupełnie inna przestrzeń muzyczna, podkreślana elektroniką. Koncert był znakomity, bardzo ekspresyjny, z ciekawymi, momentami kontrowersyjnymi tekstami.
Oba koncerty wyjątkowo licznie przybyła publiczność nagrodziła burza oklasków, bisy był czymś oczywistym.
Jakub Folvarcny - jest artystą performatywnym, który studiował aktorstwo na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych DAMU w Pradze i pracuje jako freelancer. Ma bogaty życiorys artystyczny, składający się z solowych i grupowych spektakli teatralnych oraz kabaretowych, spektakli rodzinnych, koncertów, interaktywnych spektakli przestrzennych czy poezji slamowej.Jest także autorem kilku scenariuszy dla Telewizji Czeskiej i ČRo Vltava, reżyserem autorskich produkcji w Czechach i za granicą oraz prowadzi warsztaty aktorskie pracy scenicznej z obiektem i improwizacją.
Maja Baczyńska (Maya Baczynska, Warszawa) - muzyk, reżyser, autorka tekstów, kompozytorka. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Filmu i Telewizji, Laboratorium Reportażu Uniwersytetu Warszawskiego i Wajda School w Warszawie. Zastępca redaktor naczelnej w magazynie „Presto”. Muzyka Film Sztuka, redaktor naczelna „Presto filmowego”. Założycielka grupy filmowej MUDO, laureatka nagród filmowych, teatralnych i poetyckich. Regularnie koncertuje w różnych składach, wykonując muzykę intuicyjną, na styku eksperymentu i tradycji. Chętnie łączy brzmienia etniczne z elektroniką oraz improwizuje do spektakli teatralnych i tanecznych. Współprowadzi bloga My Messages z Pawłem Stroińskim. Interesuje się muzyczną terapią z użyciem mis dźwiękowych.
Zuzanna Karolina Gaińska (Zuza Gaińska, Warszawa) - aktorka i lalkarka. Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2007 r.). Współpracuje z Białostockim Teatrem Lalek, Unią Teatr Niemożliwy, Teatrem Żydowskim w Warszawie.
Jacek Boczar - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach i Akademii Fotografii w Krakowie. Członek Tyskiego i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Od najmłodszych lat prowadził dokumentację imprez masowych dla Miejskiego Centrum Kultury w Tychach. Współpracował z Katowickim Oddziałem Gazety Wyborczej. Jego zdjęcia ukazywały się również w Dzienniku Zachodnim, Górnośląskim Informatorze Kulturalnym, w kalendarzach i programach teatralnych. Jest pomysłodawcą i kuratorem „Leśnej Galerii Sztuki” przy festiwalu Srogie Granie w Mysłowicach. Jego Prace były prezentowane na wystawach w Polsce, w Niemczech, na Litwie, w Czechach, w Bułgarii, na Węgrzech i w Japonii.
Salvezza - duet muzyczny założony przez łódzkich muzyków: Witolda Munnicha czyli Vito Vittorio (wokalistę zespołu X) oraz Grzegorza Fajngolda (znanego z zespołów: 19 wiosen, Demolka, Już Nie Żyjesz i Procesor Plus). Występują pod pseudonimami Zipolli i Donatelli. Pomysł założenia Salvezza zaistniał dzięki powstaniu Wieczorków Barokowych w łódzkim klubie DOM. Donatelli i Zipolli zaprosili do wspólnego grania Annę Kaz, której fascynujący głos budzi podziw. Salvezza to nie tylko Barok, to zaproszenie do muzycznej i fantastycznej przygody.
Procesor Plus - jednoosobowy projekt electro-punk-popowy założony przez klawiszowca grupy 19 wiosen (punk 77) Grzegorza Fajngolda. Pomysł był wynikiem fascynacji muzyką electro 80, takimi formacjami jak: Kraftwerk, John Fox, Chris & Cosey,Front 242 czy Soft Cell. Koncerty Procesor Plus to jednoosobowy show, mocne bity z wygenerowanymi elektronicznie dźwiękami, do tego syntezator o brzmieniu przypominającym piłę. W kilku numerach dołącza do tego przesterowana gitara basowa.
Program na dzisiaj, ostatni dzień FORMY
7 sierpnia/niedziela
godz.11.00 - 13.00 - Warsztaty wokalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych / prowadząca: RAMONA REY / ciąg dalszy
godz. 11.00 - Otwarte warsztaty „Spotkanie z makramą” dla młodzieży i dorosłych / prowadząca: JOANNA POLOWCZYK / zabytkowe wiaty / park Domu Kultury w Rawiczu
godz. 15.00 - mini koncert uczestników warsztatów wokalnych / prowadząca: RAMONA REY / scena festiwalowa / park Domu Kultury w Rawiczu
godz. 17.00 - Wernisaż wystawy / ŁUKASZ GIEFERT / zabytkowe wiaty / park Domu Kultury w Rawiczu
godz. 17.00 - Wernisaż wystawy / JOANNA POLOWCZYK / PolAsper „Moje spektrum” / przestrzeń parku Domu Kultury w Rawiczu
godz. 19.00 - Spektakl / AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA „Tato nie wraca” / sala witrażowa
godz. 20.50 - Odpalenie pieca ceramicznego / projekcja filmu z 20. edycji FORMY / park Domu Kultury w Rawiczu
godz. 21.00 - Koncert / youGuru / scena festiwalowa / park Domu Kultury w Rawiczu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.