reklama

Roztańczony trzeci dzień Festiwalu Muzyków Ludowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Roztańczony trzeci dzień Festiwalu Muzyków Ludowych - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
166
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaTrzeci dzień Festiwalu Muzyków Ludowych w Rawiczu rozpoczęła msza św. w koście pw. św. Andrzeja Boboli w intencji zmarłych muzyków ludowych i dziękczynienia za plony. Potem barwny korowód ruszył do parku przy domu kultury, tam nastąpiło symboliczne dzielenie chleba upieczonego z tegorocznych plonów, konkurs „Smak Tradycji” i występy artystyczne.
reklama

Festiwal Muzyków Ludowych w Rawiczu - częstowali chlebem

Przed symbolicznym podzieleniem chleba upieczonego z tegorocznych plonów, Stanisław Jaskułka barwnie opowiadał o zwyczajach dożynkowych i szacunku dla chleba, przywołując m.in. słowa Norwida: „Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba. Podnoszą z ziemi przez uszanowanie. Dla darów Nieba.... Tęskno mi, Panie.”

Chleb dzielił burmistrz Grzegorz Kubik, zapewniając ze swojej strony, że będzie się starał, by było sprawiedliwie i dla wszystkich starczyło. Potem wraz z wiceburmistzrem Pawłem Szybajem częstowali publiczność.

Wkrótce potem kontynuowano warsztaty rzemieślnicze, zainicjowano wystawę ptactwa i drobnego inwentarza, nastąpiły przygotowania do konkursu „Smak Tradycji” i rozpoczęły się prezentacje muzyczno-taneczne.

"Swojacy" rewelacją Festiwalu Muzyków Ludowych w Rawiczu

Rewelacją dnia był występ Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy” ze Skrzrebowej (gm. Raszków, woj. wielkopolskie). Artyści wystąpili w kilku grupach i odsłonach, brawurowo prezentując tańce ludowe z różnych regionów Polski, a także poloneza i krakowiaka z towarzyszeniem Lajkonika.

W tych prezentacjach nie mogło zabraknąć szymanowskich „Wisieloków”. Wystąpili także „Chojniocy” i „Dębioki”, z repertuarem opartym o folklor Hazów. Wystąpiła również Kapela Koźlarska ze Zbąszynia (nagrodzona w tym roku Nagrodą im. Oskara Kolberga) oraz Viktor Zwolinsky z pieśniami ukraińskimi.

W muszli koncertowej po raz kolejny zagrali również Lubomir Tatarka z uczniami, Patryk Redina wraz z córką oraz kapela Ignysie. Między kolejnymi występami ogłoszono wyniki konkursu „Smak Tradycji”. W czterech kategoriach wzięło w nim udział siedem ekip, przygotowując pyszne potrawy.

"Smak Tradycji" w Rawiczu - burmistrz musiał rozpiąć marynarkę

- Dobre jedzenie też jest tradycją ludową - zaznaczył burmistrz Grzegorz Kubik. - Konkurs „Smak Tradycji” nieprzypadkowo ma taką nazwę. Regulamin mówił o tradycyjnych przepisach i te były znakomicie odtworzone. Samo próbowanie potraw sprawiło, że musiałem rozpiąć marynarkę i z niepokojem spoglądałem na rosnący w oczach, wypełniony smakołykami brzuch!

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników konkursu publiczność mogła spróbować nagrodzonych dań.

Wyniki konkursu „Smak Tradycji”

  • Kategoria I - Produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego - I miejsce Dom Dziennego Pobytu w Rawiczu (rolady/zrazy wołowe)
  • Kategoria II - Produkty regionalne pochodzenia roślinnego - I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Zielona Wieś Nagietkowe Wariacje (pyry z kapustą i boczkiem)
  • Kategoria III - Napoje regionalne - I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Fajne Babki Zawady (pigwówka Fajnych Babek)
  • Kategoria IV - Inne produkty regionalne - I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Dębno Polskie (zupa szczawiowa)

ZOBACZ TEŻ: Trebunie-Tutki na zakończenie drugiego dnia Festiwalu Muzyków Ludowych w Rawiczu

"Good Staff" na finał Festiwalu Muzyków Ludowych w Rawiczu

Ostatnim punktem programu, kończącym Festiwal Muzyków Ludowych w Rawiczu był występ poznańskiego zespołu „Good Staff”. Muzycy wykonali w świetnej aranżacji piosenki ze zbiorów Oskara Kolberga, ale również własne utwory do tekstów Leopolda Staffa z muzyką lidera formacji Wojtka Winiarskiego. Poezja Staffa uzupełniona była urzekającym wokalem i „poetyckim głosem” jego żony, Anny Winiarskiej. Pod koniec występu zespołu „Good Staff”, widownia wyraźnie się przerzedziła, została ledwie garstka publiczności. Szkoda, gdyż była to bardzo dobra muzyka.

„Good Staff" (dosłownie „Dobry Skład") to zawodowy zespół i grupa przyjaciół z Poznania. Grają pełną energii, radości, ciepła i liryki muzykę. Ich twórczość łączy w sobie elementy folku, nawiązuje do świeckich, renesansowych pieśni i tańców. Piosenki w większości oparte są na wierszach miłosnych polskich poetów, między innymi: Leopolda Staffa, Adama Asnyka, Lucjana Rydla. Good Staff tworzą: Anna Winiarska - śpiew, Wojciech Winiarski - gitary, lutnia, Marek Manowski - instr. klawiszowe, Paweł Głowacki - bas oraz Robert Rekiel - instr. perkusyjne

Zamykając festiwal Stanisław Jaskułka podziękował za trzydniową pracę akustykom, a w ich imieniu Edmund Matyla, jakby w rewanżu, podziękował Stanisławowi Jaskułce, podkreślając jego fachowość i niespotykaną koleżeńskość.

 

 

 

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama