reklama

Rozpoczęła się 23. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rozpoczęła się 23. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
196
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaWieczorne, oficjalne otwarcie FORMY w Rawiczu (31.07.2024), połączone zostało z wernisażem wystaw „Opus Infinitum” w Galerii Sala Piecowa (autor Mykola Kravets Valevsky*) oraz „Imaginarium" Igora Mikody (Pracownia Plastyczna im. Zbigniewa Łukowiaka).
reklama

Jeszcze przed oficjalną inauguracją FORMY uczestniczyć można było w wielu związanych z nią wydarzeniach. Już przed południem w Sali Szachowej rozpoczęły się warsztaty z projektowania plakatów do ulubionego filmu lub książki - „Plakatożercy" (trwać będą dwa dni). Udział w nich biorą dzieci w wieku od 9 do 14 lat, a prowadzi Przemysław Szydłowski*.

Równocześnie park przy domu kultury zmienił się w wielką galerię sztuki. Zainicjowano wystawy: „Tie break” Tomasza Drewicza, „Od nowa - ziemia jałowa, ziemia żywa" studentów Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu (kuratorzy wystawy: Jarosław Bogucki, Dawid Szafrański), obiekt Rafał Kotwis „SP3P/G23” oraz obiekt Marcin Radziejewski „COŚ II” i wystawę prac uczestników warsztatów ceramicznych w Domu Kultury w Rawiczu, prowadzonych przez Sylwię Trzcielińską, „6, czy 66 - bez znaczenia”, plon działań grupy dziewcząt i kobiet w wieku od 6 do 66 lat.

Propozycją dla dzieci był spektakl w Sali Kameralnej w wykonaniu Karola Trzcielińskieo „Eggsplorer - w poszukiwaniu zaginionego jajka”. Była to interaktywna opowieść o symbolice jajka i tradycjach z nim związanych w rożnych czasach i kulturach. Za pomocą „wehikułu czasu” dzieci przenosiły się w różne epoki, do egzotycznych miejsc. W ten sposób odwiedziły m.in. dżunglę, Japonię, „uczestniczyły” także w soborze nicejskim.

Potem, w zabytkowych wiatach rozpoczęły się otwarte warsztaty ceramiczne „Ogniem malowane”, prowadzone przez Agę Ciszewską* i Sylwię Trzcielińską.

Oficjalne otwarcie tegorocznej FORMY połączone zostało z wernisażem wystaw. Swoje świetne prace zaprezentowali: opolski artysta Mykola Kravets Valevski (akwaforta) oraz Igor Mykoda (rzeźba).

- Czekają nas cztery dni spotkań ze sztuką - powiedział burmistrz Rawicza, Grzegorz Kubik. - Program FORMY jest niezwykle bogaty: wystawy, koncerty, warsztaty, spektakle teatralne. Życzę wspaniałych przeżyć i wrażeń artystycznych, ale również relaksu. Dwudziestą trzecią edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA, uważam za otwartą.

Po oficjalnym otwarciu FORMY w sali widowiskowej odbył się koncert „Darii ze Śląska*”, bardzo ciekawej osobowości na polskiej scenie muzycznej. Artystka zdobywa coraz większą popularność, często określana jest jako największe odkrycie 2023 roku. Publiczność (około 300 osób) nagrodziła jej występ gromkimi brawami, nie obyło się bez bisu.

Zwieńczeniem dnia był spektakl plenerowy „Nieproszeni”, poznańskiego Teatru Fuzja na targowisku miejskim. Fuzja to grupa ok.30 artystów: aktorów, grafików, muzyków, animatorów, scenografów oraz reżyserów, którzy tworzą niepowtarzalne, bardzo widowiskowe spektakle, łączące dynamiczny ruch, dźwięk, malarski obraz, rytm i słowa. „Nieproszeni” poruszają problem migracji ludzi, co zawsze zmieniało świat, kształtowało tożsamości krajów i narodów. Spektakl był uniwersalną opowieścią o ludziach. Odnosił się do przeszłości, kształtującej nasz obecny świat oraz do sytuacji dziejących się teraz, na naszych granicach.

Co jeszcze zaplanowano w ramach tegorocznej FORMY, można przeczytać TUTAJ

*Przemysław Szydłowski jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, studiów licencjackich w zakresie malarstwa oraz magisterskich, kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Zajmuje się malarstwem, edukacją artystyczną i grafiką. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury w Poznaniu. Związany z Miejskim Ośrodkiem Sztuki. Współtworzył wiele wystaw i projektów plastycznych, jak również realizował warsztaty edukacyjne.

*Aga Ciszewska jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych (2005 – 2011). Ukończyła także licencjat w Wyższej Szkole Zawodowej „Kadry dla Europy” w Poznaniu; kierunek Ochrona Dóbr Kultury - projektowanie i konserwacja dzieł rzemiosła artystycznego i sztuki użytkowej. Zajmuje się ceramiką, a w jej zakresie tworzy: rzeźbę ceramiczną, ceramikę użytkową, ceramikę ozdobną, ręcznie robione kafle ceramiczne typu dekor, mozaikę ceramiczną. Od 2012 roku prowadzi autorską Pracownię Ceramiki i Rzeźby w Srebrnej Górze. Jest autorką wielu projektów społecznych oraz warsztatów aktywizujących mieszkańców Srebrnej Góry. (np. „PATCHWORK - w poszukiwaniu lokalnej tożsamości”).Laureatka wielu stypendiów i konkursów w całejj Polsce.

*Mykola Kravets Valevski tworzy akwaforty na miedzi przy użyciu technik druku wklęsłego czerpiąc z estetyki klasycznej oraz stylistyki rysunku barokowego. Inspiruje się różnorodnymi nurtami artystycznymi XVII i XVIII wieku - od baroku i rokoko, przez chiński styl, aż po wczesny klasycyzm. Jego grafiki przedstawiają architekturę wzorowaną na XVIII-wiecznych budowlach, ukazując jednocześnie jego własne fantazje architektoniczne. W jego pracach architektura nie tylko zajmuje centralne miejsce, ale i również służy jako wyraz koncepcji i poglądów, stając się metaforą.

*Daria ze Śląska (Daria Ryczek-Zając) pochodzi z katowickiego Giszowca. Wokalistka i autorka tekstów, laureatka Fryderyków 2024 w kategoriach fonograficzny debiut roku i album roku indie pop. Ukończyła studium stomatologiczne oraz studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2015 r. rozpoczęła współpracę z Michałem Wajdzikiem-Radziejowskim, z którym współtworzyła trip-hopowy duet The Party is Over, w ramach którego uczestniczyła w programie Must Be The Music. Po zaangażowaniu się w projekt „Tak Brzmi Miasto” nawiązała współpracę z Agatą Trafalską, z którą współpracowała przy pierwszych tekstach. W 2022 r. wzięła udział w letniej trasie Korteza „Holiday Tour” oraz występowała na Męskim Graniu i festiwalu Great September. W 2023 r. wydała debiutancką płytę „Tu była”.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama