reklama
reklama

ETNOFerie w Muzeum Ziemi Rawickiej. Spotkania z twórczością ludową - rzemiosło, taniec, muzyka

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

ETNOFerie w Muzeum Ziemi Rawickiej. Spotkania z twórczością ludową - rzemiosło, taniec, muzyka - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
39
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura Przez cały tydzień (12-16.02.2024) w Muzeum Ziemi Rawickiej, w scenerii wystawy fotograficznej „Kobieta w wielkopolskiej kulturze tradycyjnej", trwały ETNOFerie. Był to cykl wyjątkowych spotkań z regionalną twórczością ludową, muzyką tradycyjną, rzemiosłem i teatrem inspirowanym folklorem. Zajęcia przeznaczone były dla dzieci w wieku 10 - 14 lat.
reklama

ETNOFerie rozpoczęło spotkanie z folklorem Biskupizny, gdyż założeniem cyklu było zapoznanie dzieci z rękodziełem artystycznym i kulturą ludową różnych wielkopolskich mikroregionów, nie tylko rodzimych Hazów. Gościem muzeum był Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic, którego członkowie zaprezentowali uczestnikom tradycyjne przyśpiewki, tańce, instrumenty, elementy odświętnych strojów biskupiańskich, m.in. charakterystyczne czepce. Dzieci miały okazję zatańczyć wiwata i przymierzyć części biskupiańskiej garderoby.

Wtorkowe „ostatki” połączono z prezentacją tradycyjnego rzemiosła, które było jedną z najważniejszych dziedzin życia mieszkańców dawnych wiosek. Kultura ludowa nie mogłaby rozwijać się bez niezwykłych rękodzielników, hafciarek, budowniczych dud, tkaczek, czy stolarzy, którzy w wolnych chwilach rzeźbili w drewnie. Uczestnicy ETNOFerii poznali tajniki pracy dawnych garncarzy, a wykonane własnoręcznie naczynia dekorowali motywami hazackimi. W tajemnice garncarstwa wprowadziła dzieci Sylwia Trzcielińska.

Środowe walentynki upłynęły pod znakiem ozdób, wykonywanych rożnymi technikami, m.in. plecionkami ze sznurka. Motywem dominującym było serce.

Czwartek poświęcany był szeroko rozumianej muzyce ludowej. Gośćmi była wrocławska grupa „Kukaj Kukawko - dla dzieci”, która koncertuje inspirując się folklorem dziecięcym i naturą. Grają na ręcznie robionych instrumentach, przybliżając dzieciom muzykę naszych babć i dziadków. Sami również komponują i piszą teksty piosenek, dodając proste ruchy taneczne. Uczestnicy ETNOFerii tańczyli i bawili się w rytm muzyki, śpiewali, poznali też charakterystykę niektórych tradycyjnych instrumentów. Mogli też na nich zagrać.

Ostatni dzień ETNOFerii rozpoczął quest dotyczący eksponatów muzealnych, połączony ze zwiedzaniem stałych ekspozycji. W każdej sali padały pytania, a po wpisaniu wybranych liter w odpowiednie kratki, pojawiało się hasło końcowe. Jakie? Nie możemy zdradzać, gdyż jest to stały element zwiedzania muzeum przez wycieczki szkolne.

Potem rozpoczęły się warsztaty plastyczne i dzieci robiły zakładki do książek z motywami hazackimi.

O eksperymentach z powietrzem i „Dniu kota”, który w ramach ferii w formie warsztatów plastycznych obchodzono w multibiliotece, można przeczytać TUTAJ

 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama