W pracowni plastycznej im. Zb. Łukowiaka odbyło się zorganizowane przez Dyskusyjny Klub Książki i Rawicką Bibliotekę Publiczną, spotkanie z pisarzem, Danielem Odiją. Prowadził je dziennikarz „Życia Rawicza”, Włodzimierz Jędrzejczak. \r\n\r\nPisarz opowiadał o swoich literackich korzeniach, inspiracjach, drodze twórczej oraz zainteresowaniach pozaliterackich. Wartka i barwna opowieść spowodowała, że nikt z obecnych nie pozostał obojętny. Wszyscy jakby zanurzyli się w klimat prozy Daniela Odiji. Pomogło temu czytanie przez pisarza fragmentów jego powieści.
\r\nDaniel Odija, określany przez niektórych krytyków największą nadzieją polskiej prozy, pochodzi ze Słupska. Jego twórczość zalicza się do tzw. Prozy Północy. W swoich utworach pisarz maluje realistyczny obraz tzw. Polski B, przełomu tysiącleci. Akcja jego powieści i opowiadań rozgrywa się w podupadłych miasteczkach („Ulica”) oraz na popegeerowskiej wsi („Tartak”). Bohaterami Odiji są ludzie przegrani, zniszczeni transformacją ustrojową. Nie mogą się odnaleźć w nowej rzeczywistości. Głównie bezrobotni, bezdomni, podupadli intelektualiści, robotnicy oraz drobni kombinatorzy, złodzieje i oszuści, ale także młodzi ludzie dopiero wkraczający w dorosłość. Wszyscy z trudem utrzymują się na powierzchni, żyjąc z dnia na dzień bez większej nadziei na poprawę losu. Jego proza nasiąknięta jest egzystencjalnym smutkiem i głębokimi przemyśleniami na temat ludzkiej natury. Przedstawiana przez niego rzeczywistość jest zdegenerowana, kłóci się z sielankowym obrazem medialnym.
\r\nBardzo ciekawe spotkanie trwało blisko dwie godziny, a wydało się jakby zaczęło się przed chwilą. Pisarza nagrodzono gromkimi oklaskami i zamawiano jego książki, niedostępne w księgarniach i hurtowniach, gdyż większość nakładów została wyczerpana.
\r\n(WJ)