Światowy Dzień Poezji w Rawiczu: "Zbieram słowa rzucone na wiatr"
Bardzo ciekawe spotkanie z Andrzejem Marczewskim* prowadziła leszczyńska poetka Sabina Klak. Była to pasjonująca, szczera rozmowa dwojga poetów o inspiracjach twórczych, celu pisania i doświadczeniach z tym związanych.
- Pisać zacząłem kilka lat temu - mówił Andrzej Marczewski. - Była to i jest swoista terapia, musiałem zrobić z sobą porządek, ze swoim życiem. Dołożyła się do tego pandemia i tak to się zaczęło. Zawsze mnie wspierała i wspiera żona Aleksandra, która jest życzliwa, serdeczna i wyrozumiała. O mnie nie zawsze można to powiedzieć, czasem się denerwuję, jak coś jest nie tak, karany jestem ciszą.
Inspiracją do pisania wierszy są dla Andrzeja Marczewskiego spotkania i rozmowy z ludźmi, wspomnienia, przemyślenia, przetwarzanie emocji, które - obok rytmu i prawie piosenkowej frazy - są charakterystyczną cechą jego poezji. Podzielił się również swoimi pozazawodowymi zainteresowaniami, którymi są fizyka kwantowa i prehistoria, ze szczególnym naciskiem na rozwój szeroko rozumianej kultury. Fizyka kwantowa umożliwia inny ogląd rzeczywistości, a prehistoria łączy kulturowe dokonania ludzkości.
Pomysł na wiersz Andrzejowi Marczewskiemu najczęściej przychodzi podczas jazdy samochodem, czasem też gdy zasypia. Łapie wtedy leżący na stoliku nocnym notatnik i pisze. Jego założenia poetyckie obrazuje fragment wiersza „Szukam ludzi”:
szukam takich
co gdy spojrzą
w oczach mają piękno
ludzi
co są zawsze sobą
nawet gdy nie warto
kiedy dla nich pisze wiersze
czasem szukam siebie
*Andrzej Marczewski urodził się 3 lutego 1964 roku w Rawiczu i przez większość życia jest związany z tym miastem. Wcześniej pracował głównie w różnych sieciach handlowych. Obecnie pracuje dla Fundacji Progres, która pomaga imigrantom pracującym w gminie Rawicz. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji na UAM w Poznaniu. Swoje wiersze i fragmenty prozy publikuje od kilku lat na Instagramie. W zeszłym roku wydał w wydawnictwie Ridero swój pierwszy tomik poezji „Z samym sobą”.W tym roku przygotowuje do druku drugi. Równocześnie pisze książkę, rodzaj pamiętnika.
Piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej
W drugie części obchodów Światowego Dnia Poezji w Rawickiej Bibliotece Publicznej, w ramach cyklu BLISKO, odbył się koncert Chóru Nauczycieli Gminy Rawicz. Prowadziła go Karolina Lipowczyk, a jako soliści śpiewali: Magdalena Zamoroka, Urszula Ciesielska i Marek Przybylski, Karolina Lorenz i Ryszard Preuss oraz Olga Trawka. Solistom towarzyszyli muzycy: Przemysław Maćkowiak (gitara), Krzysztof Szubert (piano) oraz Jerzy Dudek (akordeon i skrzypce), który również przygotował i opracował piosenki z tekstami Agnieszki Osieckiej na chór. Pomiędzy poszczególnymi piosenkami teksty poetki deklamował Andrzej Marczewski.
Koncert został wręcz entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, długo trwały brawa. Na bis zabrzmiała piosenka w wykonaniu Magdaleny Zamoroki z towarzyszeniem chóru „Dajmy się zaskoczyć miłości”.
O urodzinowym koncercie promującym debiutancką płytę Magdaleny Zamoroki „Poszukiwania”, można przeczytać TUTAJ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.