W miejskogóreckim Zespole Szkół obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w formie dwugodzinnych zajęć warsztatowych dla wszystkich klas.
Uczniowie głowili się, między innymi nad rebusami, frazeologizmami, tworzeniem komiksu, redagowaniem zabawnej historyjki ortograficznej, fraszki lub monologu, a także napisaniem dialogu z użyciem wyrazów z gwary wielkopolskiej. Pracując w grupach mieli okazję docenić bogactwo polszczyzny, jej różnorodność stylistyczną, poznać regionalizmy i wieloznaczność wyrazów. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkową zakładkę do książki z zasadami poprawnej polszczyzny.
Odbyły się również warsztaty oraz wykład „Na tropie sensów interpretacyjnych”, w których uczestniczyli uczniowie klasy IIIa gimnazjum i klasy III LO. Przeprowadził je dr Jan Zgrzywa z Pracowni Leksykograficznej Zakładu Frazeologii i Kultury Języka Polskiego UAM, wykładowca Collegium Polonicum w Słubicach. Uczniowie analizowali poezję współczesną, m.in. utwory Wisławy Szymborskiej. Celem warsztatów było pokazanie, w jaki sposób interpretować teksty literackie, uświadomienie uczniom, że niemal każde słowo, każde zdanie, jest istotnym elementem ukształtowania tekstu, odnajdowania w nich kontekstów kulturowych. Wykładowca zaznaczył, że rolą czytelnika jest dostrzeganie wartości w tekstach.
- Takie wartościowanie gimnastykuje umysł, wpływa na naszą moralność i nie pozostawia nas biernymi w rożnych sytuacjach w życiu - podkreślił. (WJ)