W rawickim Zespole Szkół im. Jana Pawła II odbyło się szkolenie z zakresu AAC: alternatywnych i wspomagających sposobów komunikacji osób o specjalnych potrzebach w porozumiewaniu się. Wzięli udział nauczyciele tej placówki, a także instruktorzy z ziemi rawickiej oraz z Poznania.
Szkolenie prowadzone było przez Alinę Smyczek. Jest logopedą i na co dzień pracuje z dziećmi z wieloraką niepełnosprawnością w Zespole Szkół Specjalnych w Krakowie. Stosuje wspomagające i alternatywne metody komunikowania się (AAC) oraz technologię wspomagającą (AT), ma w dorobku liczne publikacje i wystąpienia, także na konferencjach poza granicami kraju.
Program szkolenia obejmował zagadnienia dotyczące: rozumienia AAC jako dziedziny wiedzy i praktyki oraz podejścia do osoby niemówiącej, budowania środowiska językowego dla osoby uczącej się AAC (strukturyzacje, wspomaganie przekazu, wspomagana znakami stymulacja języka). Poruszono również problem planowania początkowych kroków w podnoszeniu umiejętności komunikacji (wyzwalanie intencji komunikacyjnej, rozszerzanie zachowań komunikacyjnych), dobierania i nauczania strategii nauczania i posługiwania się pierwszymi oraz kolejnymi znakami manualnymi oraz graficznymi.
Omówiono także dobieranie i konstruowanie prostych pomocy do komunikacji (tablice wyboru, uczestnictwa, kontekstowe) oraz wplatanie nauki AAC w rutynę placówki lub domu.