W I LO w Rawiczu odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach kampanii społecznej „Drugie życie”. Gośćmi byli prof. Maciej Głyda oraz członków zarządu Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji - Jan Stępniak i Leszek Łapawa.
Profesor Głyda, ekspert medyczny kampanii i konsultant w województwie wielkopolskim w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, wygłosił wykład - „Historia transplantacji na świecie i w Polsce” oraz przybliżył fakty związane z przeszczepianiem narządów . Wyjaśnił, miedzy innymi, co to jest śmierć mózgowa, kiedy można pobrać narządy do przeszczepu oraz w jaki sposób można pozyskać organy. Omówił również procedurę pobrania narządów i przebieg transplantacji, a także warunki powodzenia przeszczepu. Podkreślił wagę pisemnego oświadczenia woli i poinformowania bliskich o swojej decyzji.W drugiej części spotkania swoimi doświadczeniami związanymi z chorobą i życiem po przeszczepie podzielił się Jan Stępniak, który kilkanaście lat temu miał przeszczep nerki. Jest aktywnym sportowcem, reprezentantem Polski na Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych. Bierze udział w biegach (m.in. „Bydgoszcz na start!”), czy triatlonie.
Kolejny prelegent, Leszek Łapawa, od lat wspiera środowisko osób po przeszczepie. Mówił o roli wsparcia i pomocy osobom dializowanym i będącym po przeszczepieniu narządów. Leszek Łapawa aktywnie działa w zarządzie Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji, które stara się integrować środowisko pacjentów poprzez zorganizowaną aktywność fizyczną. Organizuje zawody sportowe, konsultacje oraz obozy. Najlepsi pacjenci - zawodnicy na podstawie osiąganych wyników sportowych - są kwalifikowani do reprezentacji Polski na imprezy międzynarodowe: Mistrzostwa Europy dla Osób po Transplantacji i Dializowanych, Światowe Igrzyska dla Osób po Transplantacji.