reklama

Trwają trzydniowe warsztaty choreoterapeutyczne w domu kultury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Trwają trzydniowe warsztaty choreoterapeutyczne w domu kultury - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
26
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW sali widowiskowej rawickiego domu kultury rozpoczęły się bezpłatne warsztaty choreoterapeutyczne (w przedziale wiekowym 15-18 lat) o tematyce ciałoneutralności „Jestem Sztuką”. Oparte są na teorii i praktyce analizy ruchu Rudolfa Labana w zastosowaniu prorozwojowym.
reklama

Podstawę tej teorii stanowi analiza ruchu Rudolfa Labana - Laban Movement Analysis (LMA). Jest to całościowy system, oparty na założeniu, że sposób, w jaki się poruszamy, odzwierciedla i wpływa na sposób, w jaki przeżywamy życie.

Warsztaty, w których ujęte są również elementy terapeutyczne Laban-Bartenieff Movement System (LBMS - Język Ruchu), prowadzi Paulina Wycichowska*, a uczestniczy w nich około 10 osób.

Uczennica Rudolfa Labana, fizjoterapeutka Irmgard Bartenieff, zastosowała jego teorię w swojej pracy z pacjentami po polio i tancerzami, inicjując metodę reedukacji fizycznej, obecnie nazywaną Bartenieff Fundamentals (BF).

Wykorzystuje ona świadomość architektury kostnej i anatomicznej formy w optymalizacji ludzkiego ruchu. Laban-Bartenieff Movement System (LBMS) to kompleksowy system stosowany w zrozumieniu wielu aspektów wzorców ruchu człowieka. Jego metodologia zawiera teoretyczne ramy i jasno określony język opisu ruchu.

Uwzględnia przy tym zarówno funkcjonalną, jak i ekspresyjną treść działań, pozwala również na identyfikowanie i rozróżnianie uniwersalnych wzorców wspólnych dla wszystkich ludzi, biorąc pod uwagę także wzorce grup istotnych kulturowo. System ten zyskał uznanie i znalazł zastosowanie w wielu dyscyplinach oprócz tańca, w tym w obszarach psychologii, zdrowia i sportu.

- W analizie ruchu w ujęciu terapeutycznym wyodrębniamy 4 główne kategorie: ciało, wysiłek, kształt i przestrzeń - wyjaśnia Paulina Wycichowska. - W ujęciu pierwotnym rozróżnia się 5 kategorii: struktura ciała, akcja, przestrzeń dynamika i kontekst relaksacyjny. Analiza może przynieść odpowiedzi związane z pytaniami na temat funkcjonowania osoby, zarówno w swoim wewnętrznym świecie jak i w środowisku zewnętrznym, w relacjach międzyludzkich. Zastosowanie analizy ruchu w psychoterapii tańcem i ruchem, daje możliwość opisowego sposobu obserwacji i notowania ruchu. Przejrzyste stają się preferencje przestrzenne i wzorce ruchowe. Dostarcza to dodatkowych informacji i pomaga doprecyzować cele terapii oraz zastosować adekwatne interwencje ruchowe.

Warsztaty są podzielone na teorię i praktykę. Każdego dnia po wprowadzeniu teoretycznym następują ćwiczenia, związane z podstawowymi kategoriami, w jakich rozpatruje się ruch w kontekście analizy Labana i LBMS: Struktury ciała i jego działań, kształtu ciała i jego odniesienia do przestrzeni, dynamiki ruchu i budowania relacji z innymi poruszającymi się.

Warsztaty trwać będą do czwartku (15.06.2023), można jeszcze do nich dołączyć.

*Paulina Wycichowska - choreografka, wykładowczyni akademicka, pedagożka tańca i tancerka, arteterapeutka. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uzyskała tytuł doktora na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Uprzednio, przez 17 lat, związana zawodowo z Polskim Teatrem Tańca. Obecnie jest artystką niezależną. Wykładowczyni tańca w kulturze fizycznej na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, na kierunku somatyka w tańcu Akademii Muzycznej w Łodzi i Podyplomowym studium Arteterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama