Reklama

Uczniowie I LO na obozie naukowym

Opublikowano:
Autor:

Uczniowie  I LO na obozie naukowym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

W ramach projektu „Akademia Talentów Przyrodniczych” grupa uczniów z I LO w Rawiczu, pod opieką nauczycieli Justyny Malepszej-Węcłaś i Andrzeja Liska, brała udział w 4-dniowym obozie naukowym w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Głównym celem wyjazdu były zajęcia pokazowe prowadzone przez naukowców z Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Obejmowały tematy z zakresu ekologii krajobrazu.

Młodzież miała okazję nabycia wielu nowych umiejętności,m.in. ocenę struktury krajobrazu, czyli ilości i różnorodności upraw na powierzchni objętej badaniem, rozpoznawanie ptaków występujących na polach uprawnych i liczenie skowronków oraz pliszek żółtych. Na zajęciach z gleboznawstwa prowadzonych przez Zdzisława Bernackiego, uczniowie za pomocą urządzeń otrzymanych w ramach projektu (solarymetr, termohigrometr i pirometr) wykonywali pomiary temperatury, wilgotności i nasłonecznienia w trzech różnych ekosystemach (pole uprawne, ugór i las). Oceniali również warstwy gleby na podstawie próbek pobranych za pomocą próbnika glebowego na terenie pola uprawnego, lasów położonych na terenie suchym i podmokłym. Po wykonaniu zadań wyniki opracowano i przedstawiono w postaci tabel, a uczniowie wyciągali wnioski.

Na kolejnych zajęciach prowadzonych przez Hannę Gołdyn oraz Halinę Ratyńską .„Wybrane elementy szaty roślinnej regionu. Struktura krajobrazu – płaty, wyspy środowiskowe, korytarze ekologiczne, węzły”, młodzież uczyła się rozpoznawania gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych. Szczególnie atrakcyjne były zajęcia na torfowisku. Rozpoznawano mchy torfowców, płonniki, żurawiny, rosiczkę okrągłolistną oraz kwiaty czermieni błotnej.

Na zajęciach prowadzonych przez Marię Oleszczuk badano wpływ struktury krajobrazu na zróżnicowanie zgrupowań pająków. Uczniowie pracując w parach obserwowali i liczyli sieci oraz starali się określić ich rodzaj. W pracowni uczniowie identyfikowali złowione pająki, a wyniki opracowano komputerowo.

Uczestnicy obozu zapoznali się również z wpływem struktury krajobrazu rolniczego na rozmieszczenie i liczebność motyli dziennych. Podczas zajęć poznali sposób znakowania motyli na przykładzie przestrojnika trawnika oraz nauczyli się rozpoznawać przypadkowo schwytane przez siebie okazy.

Ze względu na szczególne zainteresowanie uczestników obozu Krzysztof Kujawa i Dariusz Sobczyk zorganizowali dodatkowe nocne obserwacje ptaków i motyli. (WJ)

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE