reklama

Uważaj! Twoje dziecko w nałóg może wpaść już w przedszkolu

Opublikowano:
Autor:

Uważaj! Twoje dziecko w nałóg może wpaść już w przedszkolu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Kupiliście swojemu dziecku tableta lub smartfona? Możecie własne dziecko wpędzić w nałóg.
W zmieniającym się z dnia na dzień świecie, który pędzi coraz szybciej spotykamy się z różnymi zjawiskami - tymi pozytywnymi, ale także negatywnie oddziaływującymi na nasze społeczeństwo.

Jednymi z tych ostatnich są z pewnością uzależnienia. W tym kontekście myślimy już nie tylko o takich „standardowych” jak alkoholizm czy zażywanie narkotyków, ale bardziej „współczesnych”. Do takich z pewnością możemy zaliczyć  fonoholizm.

Fonoholizm to zaburzenie w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego. Problem ten - potocznie nazywany uzależnieniem od smartfonu - dotyczy osób, które nie potrafią normalnie funkcjonować bez ciągłej obecności telefonu komórkowego – tłumaczy Mirosław Sobkowiak, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

Jest on szczególnie niebezpieczny w przypadku najmłodszej części społeczeństwa, która nie w pełni wykształcona emocjonalnie może być najbardziej narażona na zgubne skutki spędzania nadmiernej ilości czasu z nowoczesnymi gadżetami w ręku.

Większość rodziców jest przeciwko...

Pewnym „światełkiem w tunelu” w tym zakresie mogą być wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Common Sense Media. Z przedstawionych danych wynika, że aż 60 % rodziców uważa, że dzieci poniżej 10 lat nie powinny mieć smartfonów i tabletów.

– To pozytywny wynik, choć najbezpieczniej dla dzieci byłoby, gdyby 100 % rodziców miało takie przekonania – komentuje M. Sobkowiak.

... ale jak pokazują badania słowa nie przekładają się w czyny.

Aż 25 % dzieci w wieku 2-5 lat i połowa 6-9-latków ma już komórkę lub smartfona. Co dwa lata podwaja się liczba ośmioletnich posiadaczy urządzeń mobilnych i potraja czas, który codziennie im poświęcają. Aż 38 % dzieci poniżej dwóch lat „używa tabletu lub smartfona do grania, oglądania filmów, korzystania z aplikacji edukacyjnych.

– To pięciokrotny wzrost w ciągu dwóch lat – raportuje firma Common Sense Media.

W efekcie więcej pięciolatków umie grać na smartfonie, niż wiązać sznurowadła.
Jesteśmy w światowej czołówce!

Każdy następny rocznik chłonie elektronikę mocniej.
Z zebranych danych wynika, że wbrew stereotypom, w  grupie 10-latków najmniej komórek mają Japończycy (20 %), znacznie więcej Chińczycy (49 %), Niemcy (69 %) i Brytyjczycy (73 %).
Niestety udało nam się prześcignąć światowej potęgi w tym względzie, bo z aż 83 % wynikiem Polskie dzieci plasują się w czołówce potencjalnych fonoholików.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE