Plebiscyt "Laur Przedsiębiorczości i Aktywności Społecznej w Gminie Pakosław" jest organizowany od kilku lat. Po raz kolejny rozstrzygnięcie konkursu oraz uhonorowanie laureatów połączono z koncertem noworocznym, który w tym roku zgromadził ponad 200 widzów.
- Organizowane co roku koncerty noworoczne są doskonałą okazją do tego, żeby uhonorować osoby, instytucje, które wyróżniają się swoją pracą na rzecz naszej małej ojczyzny. Jest to także dobra sposobność, aby podziękować osobom, które pełnią funkcje społeczne, które na przestrzeni minionych 12 miesięcy inicjowały pewne wydarzenia, organizowały imprezy, włączały się w życie społeczne naszej gminy. Bardzo serdecznie za te wszystkie działania dziękuję - wskazał wójt gminy Pakosław, Piotr Skrzypek.
Włodarz gminy przekazał także życzenia noworoczne.
- Chciałbym także życzyć, aby wszystkie plany na nowy, 2025 rok, zostały zrealizowane. Życzę wiele energii i sił do działania i podejmowania kolejnych wyzwań. Mam nadzieję, że to wszystko, co sobie państwo wymarzyliście, uda się zrealizować. Przede wszystkim, abyśmy spotkali się tutaj za rok i mogli sobie powiedzieć, że rok 2025 był udany, pomyślny, szczęśliwy. Na koniec życzę wszystkim ogromu zdrowia dla państwa i dla państwa rodzin. Wszystkiego najlepszego.
Zwycięzcy ogłoszeni
Uroczystość poprowadziła Agnieszka Jeziorska, bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu, która przekazała ustalenia komisji konkursowej.
- Kapituła, podczas pierwszego posiedzenia ustaliła następujące kategorie konkursu: organizacja społeczna 2024 roku, społecznik/filantrop 2024 roku oraz lider przedsiębiorczości 2024 roku - wskazała.
Wyśpiewali wyróżnienie
W kategorii organizacja społeczna nominowano: Chór Parafialny „Magnificat” z Pakosławia, Fundację Mapa, Parafialny Zespół Caritas Golejewko oraz Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Pakosławiu.Zwyciężył Chór Parafialny „Magnificat". Jak prezentowała Agnieszka Jeziorska, chór został założony w 1937 roku. Po zakończeniu II wojny światowej, w roku 1945, został reaktywowany dzięki inicjatywie organisty Wawrzyńca Jurdeczki. W tym czasie zespół liczył 25 członków, a jego pierwszym wielkim wydarzeniem było uczestnictwo w powitaniu księdza Teodora Szymkowiaka, który wrócił do parafii po trudach wojny.
W roku 1952 funkcję dyrygenta chóru objął Stanisław Tacka, który przez kolejne dziesięciolecia rozwijał działalność zespołu, przyczyniając się do jego artystycznych sukcesów i podtrzymania chóralnych tradycji. Po 46 latach pracy, w roku 1998, przeszedł na emeryturę, a jego miejsce zajęła Regina Samol (obecnie Dybowska), która pełni funkcję dyrygentki do dziś, kontynuując bogatą tradycję zespołu i dbając o jego rozwój artystyczny.
- Chór "Magnificat" uświetnia nie tylko uroczystości parafialne, ale także wydarzenia o charakterze świeckim. Przez cały okres działalności przez szeregi chóru przewinęło się 213 chórzystów, którzy swoją pasją i zaangażowaniem przyczyniali się do kształtowania duchowego i kulturalnego dziedzictwa parafii. Chór „Magnificat" pozostaje istotnym elementem życia parafialnego i lokalnej społeczności, pielęgnując tradycję muzyki sakralnej i świeckiej, a także kształtując kolejne pokolenia miłośników śpiewu chóralnego - przypomniała prowadząca.
Wyjątkowa wśród gospodyń
Na liście nominowanych w kategorii społecznik/ filantrop znaleźli się: Małgorzata Deka, Adam Hauza, Małgorzata Łakomy oraz Hubert Wojtkowski. Tegoroczny laur w tej kategorii przyznano Małgorzacie Łakomy.
- Od 25 lat aktywna członkini Zarządu i Koła Gospodyń Wiejskich w Pomocnie. Od 5 lat pełni społeczną funkcję Gminnej Przewodniczącej Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Pakosław. To ona rozpropagowała w ostatnich latach ideę KGW. Pani Małgosia to agitatorka, założycielka strony Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe Gminy Pakosław. Jest organizatorką wystaw, zjazdów, wycieczek, warsztatów. Jak sama mówi, koła gospodyń to dobro, o które należy dbać i otaczać wsparciem. Pani Małgorzata znana jest także z bycia "Włóczykijem". Jest współzałożycielką Klubu Nordic Walking „Włóczykije znad Orli", który od 11 lat promuje aktywność fizyczną i pakosławskie okolice. Jest współorganizatorem lokalnych Marszów z Kijkami oraz wyjazdów na wspólne kijkowanie w całej Polsce. Pani Małgosia jest konsekwentna i odpowiedzialna. Mówi się o niej jako o miłośniczce ogrodu i zwierząt. Jest czynna zawodowo, a prywatnie to mama i żona - uzasadniła prowadząca galę.
Laur dla przedsiębiorcy
W ostatniej kategorii - lider przedsiębiorczości, nominowano trzy firmy: Agnieszka i Marek Juskowiak, BUMS OSIEK Marek Stróżyński oraz Mariusz i Karolina Pieprzyk - Agrotechnika. Tym razem zwycięstwo powędrowało do mieszkańca Osieka.
- Przedsiębiorca, społecznik i doświadczony fachowiec w branży budowlanej. Od 2015 roku prowadzi firmę ogólnobudowlaną, jednak jego zawodowa przygoda z budownictwem rozpoczęła się znacznie wcześniej, zaraz po ukończeniu szkoły w zawodzie malarza-tapeciarza. Początkowo działał samodzielnie, specjalizując się w wykończeniach wnętrz. Dzięki wieloletniej pracy, uczestnictwu w licznych szkoleniach i zdobyciu tytułu mistrza w zawodzie, rozwinął swoją firmę, zatrudniając pracowników i angażując się w edukację młodych adeptów budownictwa. Do tej pory pan Marek przeszkolił sześciu czeladników, a obecnie czterech uczniów zdobywa pod jego okiem doświadczenie w zawodzie montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Firma pana Marka oferuje kompleksowe usługi - od wylewania fundamentów po pełne wykończenie „pod klucz”. Wśród jego klientów dominują mieszkańcy gminy i okolic, ale podejmował się także remontów we współpracy z Urzędem Gminy w Pakosławiu, sołectwami oraz jednostkami ochotniczej straży pożarnej - prezentowała Agnieszka Jeziorska.
Nagroda specjalna
W tym roku wójt gminy Pakosław przyznał nagrodę specjalną. Otrzymała ją Maria Sierpowska.
- Maria Sierpowska od wielu lat związana jest z gminą Pakosław. Tutaj mieszka, tutaj pracowała, tutaj działa społecznie. Swoją pracę zawodową rozpoczęła w 1968 roku w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Pakosławiu. Pracowała w dziale księgowości, gdzie przez kilka lat pełniła funkcję kierownika działu finansowo-księgowego. W 1993 roku pani Maria przeszła na rentę. Bardzo lubi kontakt z ludźmi, dlatego w 2002 roku, zaczęła działać w Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów-Koło Pakosław. Początkowo pełniła w nim rolę skarbnika, przez dziesięć lat była przewodniczącą związku, a obecnie jest jego sekretarzem. Praca w związku przynosi pani Marii wiele satysfakcji. Możliwość udziału w spotkaniach, obchodzonych rocznicach czy wyjazdach, sprawia jej mnóstwo radości. Angażując się w pomoc innym, czuje się potrzebna. Pani Maria doskonale wpisuje się w rolę społecznika, ponieważ działa z potrzeby serca. Za swoją działalność na rzecz innych została nagrodzona Małą i Dużą Honorową Złotą Odznaką. Uwielbia też rozwiązywać krzyżówki, czytać książki, a także pochłania ją czas spędzony przed komputerem - przedstawiła prowadząca.
Koncert noworoczny
W drugiej części gali odbył się wyczekiwany koncert VINCERO Trzech Tenorów, czyli Mariusza Ruta, Bartosza Kuczyka i Mirosława Niewiadomskiego. Śpiewacy na scenie zaprezentowali utwory łączące w sobie muzykę klasyczną, popularną i rozrywkową.
- Zanurzymy się za chwilę w świat niezwykłych dźwięków i emocji. Mamy dzisiaj zaszczyt gościć trójkę wybitnych artystów, którzy swoją pasją i talentem zachwycają publiczność na całym świecie. Wspaniale odnajdują się na scenach filharmonii czy opery, ale także dają wspaniałe koncerty, bawią publiczność i przede wszystkim czerpią radość z koncertów plenerowych czy podczas koncertów w małych salach wiejskich, jak chociażby dzisiaj. Bilety na ich koncerty rozchodzą się w błyskawicznym tempie, czego sami doświadczyliśmy. Życzę państwu wspaniałych chwil i dobrej zabawy - zapowiedział występ Norbert Niestrawski, dyrektor Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu.
Zobacz także: Żywiołowy i energetyczny koncert Skolima w Rawiczu
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.