reklama

Prelekcja Heleny Szczypko w RBP. Wśród kwiatów, ogrodów i łąk

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Prelekcja Heleny Szczypko w RBP. Wśród kwiatów, ogrodów i łąk - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
34
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaW Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Rawiczu odbyła się kolejna prelekcja Heleny Szczypko z cyklu „Historia sztuki - cena talentu”. Tym razem jej hasłem były „Kwiaty w sztuce”.
reklama

Helena Szczypko bardzo ciekawie opowiadała o ewolucji przedstawiania kwiatów w malarstwie, począwszy od starożytnego Egiptu, poprzez renesans i barok, do współczesności.

- Kwiaty to jeden z najważniejszych motywów w historii malarstwa - mówiła artystka. To czyste piękno natury, gra światła i barw. Często symbolizują przemijanie, kruchość ludzkiego życia, ale również uczucia. Motywy kwiatowe stanowią dla artystów szerokie pole do eksperymentów malarskich. Kwiaty były popularnym motywem także w polskim malarstwie. Wczesne przykłady tego motywu można znaleźć w polskim malarstwie ludowym: kwiaty często malowano na ceramice, tkaninach i innych przedmiotach codziennego użytku.

reklama

Kwiaty były tematem malarskim chyba każdego artysty, na całym świecie. Malowane różnymi technikami, zróżnicowane formalnie, zawsze jednak zachwycają swoim naturalnym pięknem. Twórczość niektórych artystów Helena Szczypko omówiła bardziej szczegółowo (Claude Monet,Georgia O'Keeffe, Andy Warhol, czy Stanisław Wyspiański), zwracając uwagę na ich podejście do tematu kwiatów.

Poprzednie spotkanie z tego cyklu poświęcone było malowaniu dzieci. Można o tym przeczytać TUTAJ

 

reklama

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama