reklama

Zakończenie FORMY w klimacie hinduskich rag i z występem znanego aktora [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Zakończenie FORMY w klimacie hinduskich rag i z występem znanego aktora [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
72
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaTrzeci dzień FORMY miał w dużej mierze wydźwięk folkowy, do czego przyczyniły się dwa koncerty - duetu Jarzmo i Waldemara Rychłego. Publiczność miała również okazję interaktywnie uczestniczyć w monodramie „Seks, prochy & rock’n’roll” w wykonaniu znanego aktora - Huberta Jarczaka.
reklama

Trzeciego i ostatniego dnia 22. edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA, po południu kontynuowane były warsztaty makramowo-tkackie, prowadzone prze Joannę Polowczyk. Rezultaty tych działań można było obejrzeć w zabytkowej wiacie. Równocześnie Wojciech Tężycki budował piec polowy, w którym przez całą noc wypalano ceramikę powstałą podczas warsztatów.

W parku przy domu kultury można było również oglądać kompozycję przestrzenną Dawida Szafrańskiego „Wolnoć, Tomku w swoim domku”. Obiekt (żarówki, budki lęgowe, sztachety) łączy aspekty związane z wsią i pierwotnymi instynktami. Między koncertami artysta zaprezentował film, obrazujący jego działania w ramach rysunku performatywnego. 

Spektakl i dwa koncerty zwieńczyły rawicki festiwal FORMA 2023

Wieczorną część FORMY rozpoczął monodram „Seks, prochy & rock’n’roll”, oparty na tekście Erica Bogosiana, z pochodzenia Ormianina. Brawurowo zagrał go Hubert Jarczak, wcielając się w pięć postaci. Każdy z bohaterów obrazuje wizję swojego życia. Znalazł się tam kloszard, dorobkiewicz, mężczyzna uzależniony od seksu czy młody chłopak - z ogromnym kacem po sobotnim wieczorze kawalerskim. Każda z postaci była znakomicie zróżnicowana zachowaniem, mową ciała i głosem aktora. Momentami bardzo mięsisty i mocny język, podkreślał podróż przez zaułki miasta, a w zasadzie jego przedmieść. Hubert Jarczak niekiedy tworzył wspólną akcję z publicznością, która przyjęła jego wizję monodramu jako współuczestniczenie w spektaklu. Nagrodzono go zasłużonymi, gromkimi oklaskami.

Zwieńczeniem trzeciego dnia FORMY były dwa koncerty, które z powodu burzy i obfitego deszczu, przeniesiono z parku do Sali Kameralnej. Najpierw wystąpił duet Jarzmo, później Waldemar Rychły z hinduskimi przyjaciółmi.

Jarzmo grało bardzo dynamicznie, a olbrzymie zainteresowanie budził niecodzienny instrument - elektryczna harfa.

Niezapowiedzianą niespodzianką byli dwaj znakomici hinduscy muzycy, towarzyszący Waldemarowi Rychłemu. Obaj grali mistrzowsko - jeden na samli, drugi na tradycyjnej harmonii, podobnie jak Waldemar Rychły na gitarze. Repertuar opierał się na ludowej muzyce hinduskiej i tradycyjnych ragach. Muzyków nagrodzono burzliwymi brawami. Po obu koncertach bisy były oczywistością.

Tym samym, 22. edycja Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki Współczesnej FORMA, przeszła do historii.

 

Artyści trzeciego dnia FORMY:

Hubert Jarczak - ur. 22 sierpnia 1984 w Węgorzewie. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, ale zrezygnował i w 2009 r. ukończył studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2007 zajął pierwsze miejsce w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w Koszalinie, w kategorii studenci szkół teatralnych i aktorzy. Aktor znany m.in. z serialu "Na sygnale". 

Jarzmo to krakowski duet grający oniryczną muzykę, opartą o folkowe rytmy z całego świata. Brzmieniem nawiązują w równym stopniu do współczesnej muzyki gitarowej, stoner rocka, jaki do polskiej muzyki tradycyjnej. 

Waldemar Rychły - muzyk, kompozytor, aranżer. Z wykształcenia architekt. Współtwórca, razem z bratem Maciejem, legendarnego Kwartetu Jorgi, istniejącego nieprzerwanie od połowy lat 80-tych, którego muzyka bazuje na elementach ludowej tradycji wielu narodów, korzysta z doświadczeń muzyki poważnej i jazzu. Zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach. Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzyka trafiała na filmową ścieżkę dźwiękową. Ma na koncie kilkanaście płyt.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama