Reklama

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty i na maturach. Co zmieniono?

Opublikowano: czw, 17 gru 2020 09:05
Autor:

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty i na maturach. Co zmieniono? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło wymagania dotyczące zbliżających się egzaminów dla ósmoklasistów i ostatnich klasu uczniów szkół średnich. Zrezygnowano z części ustnej oraz obowiązkowego przedmiotu dodatkowego. Jakie jeszcze zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty wprowadziło ministerstwo?

Łatwiejsze - takie mają być przyszłoroczne matury i egzamin ósmoklasisty.Na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, opublikowany został dzisiaj komunikat dotyczący zmian i ułatwień z jakimi spotkać się mają wiosną przyszli absolwenci podstawówek i szkół średnich. 

 - W 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego - czytamy w komunikacie na stronie MEN

Tylko część pisemna, matura ustna - nieobowiązkowa

Wzorem ubiegłorocznym, nie odbędzie się część ustna egzaminu maturalnego. Dotychczas każdy z podchodzących do matury uczniów, musiał zaliczyć w formie wypowiedzi egzamin z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Rezygnacja z tej części nie wpłynie na zmiany w procesie rekrutacyjnym do większości z uczelni wyższych.

- Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej - informuje ministerstwo

Zmiany w egzaminie ósmoklasisty:

  • z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono Tędy i owędy Melchiora Wańkowicza,
  • z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych),
  • z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną;

Zmiany w egzaminie maturalnym:

  • z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów,
  • z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.
Kiedy odbędą się egzaminy?

Jak przekazało ministerstwo - Centralna Komisja Egzaminacyjna, do 23 grudnia opublikuje harmonogram przeprowadzania egzaminy dojrzałości i ósmoklasisty. Do końca roku CKE ma przedstawić instrukcje dotyczące sposobu organizacji i przeprowadzenia egzaminów oraz zaktualizuje iinformatory dotyczące obu egzaminów.

Przykładowe arkusze

Do końca roku na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) mają pojawić się nowe, przykładowe akrkusze do każdego z przedmiotów, które będą dostosowane do nowych, pandemicznych wymagań. 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE