Helena Szczypko bardzo ciekawie i przystępnie opowiadała o życiu i twórczości Jacka Malczewskiego (symbolista, uczeń Jana Matejki), uważanego za jednego z najwybitniejszych polskich malarzy przełomu XIX/XX wieku. Spotkanie ilustrowane było przezroczami wyświetlanymi przez bibliotekarkę Julitę Kruszkę, każdy obraz był komentowany. Helena Szczypko opowieść o obrazach łączyła z anegdotami i dygresjami o życiu i twórczości malarza, co nadawało kolorytu zajęciom. Uczestnicy spotkania usłyszeli m.in. o burzliwym 13-letnim romansie malarza z Marią Balową, jego podróżach po Europie, czy kontrowersyjnym sposobie ubierania. Helena Szczypko naświetliła również egocentryzm Jacka Malczewskiego, który bardzo często na obrazach umieszczał swój autoportret. Takich podobizn namalował podobno ponad 150.
Były to już czwarte zajęcia z tego cyklu (odbywają się w pierwszą środę miesiąca o godz. 16.00), poprzednio Helena Szczypko opowiadała o twórczości Amedeo Modiglianiego, Henri de Toulouse-Lautreca, Tamary Łempickiej i Olgi Boznańskiej. Za miesiąc tematem będzie twórczość Augusta Rodina i Camille Claudel.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.