Reklama

Odszedł Alojzy Konior, zasłużony nauczyciel

Opublikowano: czw, 10 gru 2020 19:44
Autor:

 Odszedł Alojzy Konior, zasłużony nauczyciel - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Odeszli 30 listopada zmarł Alojzy Konior, były dyrektor leszczyńskiego zespół szkół technicznych, do którego uczęszczało wielu mieszkańców powiatu rawickiego. Miał 95 lat.

Reklama

Alojzy Konior urodził się 6 marca 1925 roku w Międzybrodziu Bialskim. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie oraz pedagogikę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiadał tytuł doktora nauk humanistycznych.

W roku szkolnym 1962/1963 powierzono mu obowiązki dyrektora leszczyńskiej placówki.

„Przez kolejnych 20 lat jego dyrektorowania szkoła niesamowicie się rozwinęła. Przykładał wielką wagę do innowacyjności nauczania oraz poszerzania edukacyjnej oferty. W rezultacie dawna Zasadnicza Szkoła Zawodowa, później Zespół Szkół Zawodowych, od 1984 roku Zespół Szkół Technicznych, a dziś ZST-CKZiU, nieustannie się doskonaliła i stała najlepszą szkołą techniczną w regionie. Oprócz troski o kształcenie ogólne i zawodowe, dbał bardzo o stwarzanie warunków dla rozwijania pozalekcyjnej aktywności uczniów, zwłaszcza sportowej, ale też naukowej i kulturalnej. Do szkoły szybko przylgnęło miano „Koniora” - czytamy na stronie szkoły.

Poza szkołą Alojzy Konior oddawał się przede wszystkim pasji regionalistycznej. Przez 25 lat (od 1988 do 2013 roku – pełnił funkcję prezesa Leszczyńskiego Towarzystwa Kulturalnego, którego członkiem był od 1969 roku. W ramach tej działalności organizował liczne konferencje, sesje naukowe oraz wspierał przedsięwzięcia wydawnicze popularyzujące wiedzę o dawnym Lesznie i ludziach z nim związanych. Był liczącym się komeniologiem (zajmował się badaniem dzieł i myśli Jana Amosa Komeńskiego), współpracującym z wieloma ośrodkami naukowymi w Polsce i w Europie.

Za swoją działalność oświatową, naukową i kulturalną dyrektor Konior był wielokrotnie nagradzany.

W kwietniu 2002 roku Rada Miejska Leszna przyznała mu tytuł „Zasłużonego dla miasta Leszna”. Otrzymał także, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Krzyż Zasługi, Medal Edukacji Narodowej, Odznakę Grunwaldzką i medal „Labor Omnia Vincit” - „Praca wszystko zwycięża”.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  Henryka M(U) rawska

  Nasrane w bani że szkoda gadać . Chciała ruchn.. tego tancerzyka flamenco z Moraczewa. Miała kisiel w gaciach i....tylko tyle pozostało Leszno PANY!

 • 9 miesięcy temu | ocena +12 / -0

  Rawicz

  Pamiętacie tą idiotkę z biblioteki?

 • 9 miesięcy temu | ocena +13 / -0

  ZST

  Też kończyłem tą szkołę w latach 90-tych. Nauczyciele OK, ale najbardziej ceniłem tych warsztatowych, naprawdę wkładali pasje w to co robią, chcieli i potrafili nauczyć. Dostać się tam było ciężko, ale szkoła naprawdę nauczyła. za mnie była dyscyplina, Dyr. Lorych trzymał wszystko krótko. Po zmianach już zaczęło się wszystko psuć

 • 9 miesięcy temu | ocena +9 / -0

  Uczeń Koniora

  Kiedyś dostanie się do tej szkoły było nie lada sztuką, a jej ukończenie umożliwiało szybką karierę zawodową. Spoczywaj w pokoju Profesorze, na zawsze w naszej pamięci.

 • 9 miesięcy temu | ocena +10 / -0

  Nick

  Informacja 1,5 tygodnia po śmierci. Brawo za refleks i aktualność informacji!