Reklama

500 plus nowy wniosek – pamiętaliście? Jeżeli nie, ZUS nie wypłaci wam świadczenia w terminie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

500 plus nowy wniosek – pamiętaliście? Jeżeli nie, ZUS nie wypłaci wam świadczenia w terminie - Zdjęcie główne

Świadczenie 500 plus przyznawane jest bez względu na nasze dochody. Warunkiem jest złożenie wniosku przez rodziców dziecka lub dzieci. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i Świat Do końca kwietnia trzeba złożyć nowy wniosek o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+”, na kolejny okres świadczeniowy 2023/2024. Jeżeli ktoś nie zdążył, pieniądze jeszcze nie przepadną, ale nie dostaniemy ich w terminie.

Reklama

Jeśli rodzice chcą uniknąć przerwy w wypłacie świadczenia, powinni złożyć wniosek najpóźniej do końca kwietnia. Jest kilka możliwości. 

500 plus. Chcesz mieć ciągłość w wypłacie świadczenia? Pamiętaj o tym terminie 

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” przysługuje rodzicom i opiekunom, niezależnie od osiąganych dochodów, na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Żeby otrzymać je na nowy okres świadczeniowy, który trwać będzie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Jak informuje Monika Kiełczyńska z ZUS, termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku.

Każdy prawidłowo złożony do 30 kwietnia wniosek sprawi, że zachowana zostanie ciągłość wypłat świadczenia, to znaczy, że pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca. Przypominam, że w tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej, oficjalnej aplikacji mobilnej mZUS

– przypomina Monika Kiełczyńska.  Aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać ze sklepów Google
Play oraz App Store. Wnioski o świadczenia dla rodzin można składać również za pośrednictwem usług dostępnych w ubiegłych latach, czyli PUE ZUS, portal Emp@tia czy bankowości elektronicznej większości polskich banków, a także przez aplikację mZUS.

Aplikacja mZUS ułatwia i przyspiesza wypełnianie wniosku o świadczenie. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie

– dodaje Monika Kiełczyńska. Co ważne i dość przydatne, korzystając z aplikacji, nie przeoczymy również  terminów, w których będziemy musieli złożyć wnioski na kolejny okres świadczeniowy – na przykład za rok – ponieważ ZUS nam o nim przypomni. 

Zwlekasz z wysłaniem wniosku? Możesz w końcu stracić pieniądze 

ZUS konsekwentnie przypomina, że termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Rodziny, które z różnych powodów spóźnią się z wysłaniem dokumentów, muszą liczyć nawet z tym, że stracą świadczenia za pewien okres. Jeżeli wniosek na nowy okres złożymy po 30 kwietnia, stracimy ciągłość wypłat, ale pieniądze ostatecznie do nas trafią. Jeżeli jednak nie złożymy wniosku do końca czerwca, pieniądze za ten miesiąc bezpowrotnie przepadną. 

Osoba, która złoży wniosek:

  • do 30 kwietnia 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.
  • w maju 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • w czerwcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca,
  • w lipcu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,
  • w sierpniu 2023 r. - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.
Podsumowując: jeżeli przegapimy 30 kwietnia, tracimy ciągłość, jeżeli przegapimy 30 czerwca – zaczynamy tracić pieniądze, których już nie odzyskamy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy