reklama

Zmiana czasu na zimowy. Odwieczne pytanie: śpimy dłużej czy krócej?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zmiana czasu na zimowy. Odwieczne pytanie: śpimy dłużej czy krócej? - Zdjęcie główne

Większość osób zamianę czasu po prostu prześpi | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatW nocy z soboty na niedzielę w 70 krajach na świecie przestawimy zegary z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że przechodzimy z czasu letniego na zimowy. A to z kolei oznacza, że tej nocy możemy pospać o godzinę dłużej.
reklama

Czas zimowy jest czasem lokalnym, który obowiązuje w okresie jesienno-zimowym. Jesienią wskazówki przesuwamy o godzinę do tyłu, a więc zrównujemy się z czasem geograficznym. Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatni weekend października. W tym roku odbywa się to w nocy z 28 na 29 października. Zegarki przestawimy z godziny 3.00 na 2.00. Czas zimowy obowiązywać będzie do ostatniej niedzieli marca 2024 roku. 

Zmiana czasu. Zobacz, jak będą kursować pociągi, samoloty i autobusy miejskie 

Większość osób zmianę po prostu... prześpi. A co z osobami, które pracują albo wybierają się w podróż? O której udać się na dworzec, aby zdążyć na pociąg? Wyjaśniamy.

reklama

Pociągi PKP  zatrzymają się na najbliższej stacji o godzinie 2:59 starego czasu, w dalszą trasę odjadą o 3:00 nowego czasu. Jest to tak zaplanowane, aby podróżni dotarli do celu podróży zgodnie z rozkładem. Podobnie kursować będą pociągi PKP Intercity. 

Na wszelkie pytania podróżnych, dotyczące kursowania pociągów PKP Intercity, odpowiadać będą konsultanci infolinii pod numerem telefonu +48 22 391 97 57. Infolinia PKP Intercity czynna jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Informacjami służyć będą także drużyny konduktorskie pracujące tej nocy

– informuje Biuro Prasowe PKP Intercity. 

Osoby, które w najbliższy weekend mają zaplanowany nocny lot, muszą wiedzieć, że podczas zmiany czasu z letniego na zimowy, lotniska – między 2:00 i 3:00 – na godzinę wstrzymują start lotów i zapanuje tzw. cisza nocna. Dlatego, jeżeli nasz lot ma się rozpocząć między 2.00 a 3.00, musimy poczekać, aż zegarki zostaną cofnięte o 60 minut, i dopiero po tym czasie wyruszymy w podróż.

reklama

Inaczej kursować będzie również nocna komunikacja miejska. Ale uwaga! To, czy będzie ona miała godzinny przestój (na takich zasadach jak pociągi), czy też autobusy między godziną 2.00 a 3.00 przyjadą dwukrotnie na te same przystanki, zależy już od miasta. Jeżeli wiemy, że tej nocy będziemy wracać do domu autobusem, warto dowiedzieć się, na jakie rozwiązanie zdecydowano się w danym miejscu. 

Jedni zmianę czasu prześpią, inni przepracują godzinę dłużej. Co z wynagrodzeniem? 

Zmianę czasu na pewno zauważą osoby, które tej nocy będą w pracy godzinę dłużej. Jak informuje Poradnik Pracownika, w związku z tą sytuacją pracownikowi należy się dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. – Albo też należy udzielić mu czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych nadgodzin, czyli za jedną przepracowaną ponadnormatywną godzinę przysługuje półtorej godziny wolnego. Gdy niemożliwe będzie udzielenie pracownikowi wolnego, należy mu wypłacić wynagrodzenie za nadgodziny. Nie zapominając przy tym, że za każdą godzinę pracy w porze nocnej przysługuje dodatek wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę – wyjaśnia portal pracowniczy. 

reklama

Dużej zmiany nie odczują osoby, które przestawienie wskazówek zegarków prześpią. Gdy się obudzą, prawie każdy ze sprzętów elektronicznych – telefony komórkowe, tablety, laptopy, smartwatche, telewizory – będzie już wskazywał prawidłową, przestawioną automatycznie godzinę. Pamiętajmy jednak, aby przestawić tradycyjne, nakręcane budziki i zegary. 

 

W kolejnych latach zmiana czasu nastąpi: 

Z czasu zimowego na czas letni

  • w 2024 r. — 31 marca
  • w 2025 r. – 30 marca
  • w 2026 r. – 29 marca.
 

Z czasu letniego na zimowy

  • w 2025 r. – 26 października
  • w 2026 r. – 25 października.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu krotoszynska.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama