reklama
reklama

Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy z nowym kontrahentem lub pracodawcą?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy z nowym kontrahentem lub pracodawcą? - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Nowy kontrahent chce nawiązać współpracę i proponuje lukratywny kontrakt? A może udało się znaleźć pracodawcę, który oferuje świetne warunki zatrudnienia? To świetna wiadomość, ale warto zachować daleko idącą ostrożność. Niektóre oferty są za dobre, by były prawdziwe – jeśli tak jest, to możemy mieć do czynienia z oszustwem lub zwykłą nieuczciwością. Dlatego zanim podpiszemy umowę, warto dokładnie zweryfikować wszystkie dane. Co powinniśmy sprawdzić i jak to zrobić?
reklama

Krok 1: Sprawdzenie firmy

Przed podpisaniem umowy należy szczegółowo sprawdzić firmę, z którą planujemy nawiązać współpracę. W dzisiejszych czasach ogromne ilości danych są publicznie dostępne w internecie – wystarczy wiedzieć, gdzie i jak ich szukać, a możemy dogrzebać się do ciekawych informacji.

Najlepszym miejscem na start jest baza firm, gdzie znajdziemy różne dane na temat przedsiębiorstwa. Ale to nie koniec – warto też zajrzeć do CEIDG (w przypadku indywidualnych przedsiębiorców) oraz do KRS online. Krajowy Rejestr Sądowy to świetne źródło informacji na temat polskich firm. Możemy stamtąd pobrać publicznie dostępne raporty i sprawozdania, które pozwolą łatwo zweryfikować kondycję finansową spółki i sprawdzić, kto znajduje się w jej zarządzie.

Krok 2: Sprawdzenie umowy

Jeśli firma rzeczywiście jest wiarygodna, a my nie mamy do niej żadnych zastrzeżeń, to następnym krokiem powinno być dokładne przeczytanie umowy. Czy znajdują się w niej wszystkie zapisy zgodnie z tym, co udało się ustalić podczas rozmowy? A może druga strona dodała coś od siebie lub wręcz zmieniła uzgodnione warunki?

Czasami w umowach mogą znaleźć się nielegalne zapisy, które nie mają (a przynajmniej nie powinny mieć) mocy prawnej. Należy wówczas zwrócić uwagę na problem i doprecyzować warunki współpracy. Możemy też skorzystać z gotowych wzorów dokumentów i samodzielnie napisać własną wersję umowy: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/. Jeśli czegoś nie rozumiemy lub mamy jakieś wątpliwości, to warto skonsultować się z prawnikiem. To jednorazowy koszt, dzięki któremu unikniemy w przyszłości poważnych kłopotów!

Krok 3: Dodatkowe benefity

Udało się uzgodnić benefity lub dodatkowe korzyści wynikające ze współpracy? To świetnie, ale warto upewnić się, że zostały one wpisane do umowy. W przypadku umów z kontrahentami należy zadbać o precyzyjność zapisów i umieścić w treści dokumentu wszystkie ustalenia. Bez tego nie mamy gwarancji, że druga strona rzeczywiście będzie honorować to, co udało się uzgodnić.

W przypadku umowy o pracę należy dokładnie przemyśleć kwestię przebranżowienia lub zmiany miejsca pracy. Jeśli znaczną część dotychczasowej kariery przepracowaliśmy w niebezpiecznych zawodach, to warto rozważyć skorzystanie z tzw. emerytury pomostowej: https://aleo.com/pl/blog/emerytura-pomostowa-komu-przysluguje/. Po 15 latach pracy na pełen etat na stanowisku wyszczególnionym w Ustawie o emeryturach pomostowych możemy ubiegać się o wcześniejszą emeryturę na korzystnych warunkach. To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim zakończeniu kariery zawodowej.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama