Dowiedz się, jak odzyskać nadpłacony w Niemczech podatek dochodowy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dowiedz się, jak odzyskać nadpłacony w Niemczech podatek dochodowy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Wciąż wiele osób decyduje się na pracę w Niemczech, ale trzeba wiedzieć, że od niezłej pensji trzeba też będzie zapłacić niemałe podatki.

Potrącenia na podatek dochodowy odliczane są od każdego wynagrodzenia otrzymywanego podczas pracy w Niemczech. Ich wysokość zależy od stażu pracy, zadeklarowanego dochodu i otrzymywanych świadczeń. Warto też wiedzieć, że ​​można odzyskać część lub nawet całość zapłaconych podatków, składając roczne zeznanie podatkowe.

Zdjęcie: canva.com

Podatki w Nimczech

W Niemczech składanie rocznego zeznania podatkowego nie jest obowiązkowe, ale jeśli tego nie zrobisz, to prawdopodobnie zostawisz znaczną kwotę niemieckim organom podatkowym. Według ekspertów średnia kwota nadpłaconego podatku do odzyskania z Niemiec to 748 EUR. Wysokość tej sumy będzie zależała od kilku czynników - okresu pracy w Niemczech, otrzymywanego wynagrodzenia, zapłaconych podatków i innych. Warto też wiedzieć przed złożeniem zeznania, że ​​w Niemczech podatnicy są podzieleni na klasy, od których zależy wysokość potrącanego podatku. Najwyższe stawki podatkowe dotyczą osób samotnych, nieco niższe - rodzin lub samotnych rodziców z dziećmi. Zatem kwota do odzyskania będzie zależeć od klasy, do której zostaniesz przypisany. Aby zwrot podatku z Niemiec odbył się jak najsprawniej i abyś odzyskał należące ci się pieniądze, zadbaj o kompletność dokumentów i prawidłowe wypełnienie deklaracji podatkowej.

O zwrot podatku warto ubiegać się już teraz

W Niemczech rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, czyli rozpoczyna 1 stycznia i kończy 31 grudnia. Zebranie niezbędnych dokumentów może zająć trochę czasu, a sam zwrot podatku trwa średnio od 3 do 6 miesięcy. Warto wspomnieć, że podatki można odzyskać z Niemiec nawet za ostatnie 4 lata, a więc jeśli pracowałeś w Niemczech w 2017 roku, to jeszcze masz szansę i nie przegap okazji do odzyskania swoich pieniędzy. Będzie to wymagało kilku dokumentów.

Wymagane dokumenty

  1. Kopia paszportu lub dowodu osobistego. Aby odzyskać nadpłacone podatki, musisz potwierdzić swoją tożsamość. Dokumenty te pozwolą cię zidentyfikować - twoje imię i nazwisko, datę urodzenia, numer identyfikacyjny oraz obywatelstwo.

  • Formularz Lohnsteuerbescheinigung lub ostatnie potwierdzenie wypłat od wszystkich pracodawców. Lohnsteuerbescheinigung to formularz wystawiany przez pracodawcę, w którym podane są wszystkie informacje o dochodach uzyskanych przez pracownika i odprowadzonych podatkach. Jeśli nie posiadasz tego dokumentu, to te same informacje znajdują się na dowodach wypłaty, dlatego pamiętaj, aby je zachować i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

  • Umowa najmu (Mietvertrag) i rachunki za wynajem (jeśli zakwaterowanie nie było zapewnione przez pracodawcę). Te dokumenty nie są wymagane, ale ich posiadanie może ułatwić proces zwrotu.

  • Dla osób, które nie posiadają wszystkich powyższych dokumentów, zwrot podatku może się skomplikować. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się ze specjalistami ds. zwrotu podatku, którzy zajmą się brakującymi dokumentami i pomogą prawidłowo wypełnić zeznanie podatkowe. Warto tu jeszcze wspomnieć, że kwota zwrotu podatku może być wyższa, jeśli masz dzieci i dotychczas nie korzystałeś z zasiłku rodzinnego w Niemczech.

    Nie przegap okazji na uzyskanie pieniędzy na dziecko

    Jeśli masz dziecko w wieku do 25 lat, które nadal się uczy – należy ci się zasiłek na dziecko. W Niemczech, zasiłki na dzieci (Kindergeld)  są przeznaczone dla wszystkich rodzin, z których jeden rodzic pracuje lub pracował wcześniej w Niemczech, a drugi mieszka z dzieckiem w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub w samych Niemczech. Jeśli spełniasz te kryteria, możesz co miesiąc otrzymywać zasiłek rodzinny w wysokości od 192 do 235 euro.

    Warto również wspomnieć, że zasiłki na dzieci w Niemczech rosną z każdym rokiem. To prawda, jeśli dowiedziałeś się o tym dopiero teraz, nadal masz możliwość odzyskania pieniędzy na swoje dziecko. W tym celu będziesz potrzebować kilku dokumentów od swojego pracodawcy - Lohnsteuerbescheinigung lub ostatnich 6 odcinków wypłaty z umowy o pracę w Niemczech (Arbeitsvertrag). Ponadto sam pracodawca będzie musiał wypełnić formularz Arbeitgeberbescheinigung. Będziesz też musiał uzyskać dokumenty zameldowania i wyrejestrowania na pobyt w Niemczech od władz niemieckich - Anmeldung lub Abmeldung. Konieczne jest również posiadanie kopii umowy najmu w Niemczech (Mietvertrag), kopii paszportów obojga rodziców lub dowodów osobistych. Inne ważne dokumenty, które będą musiały zostać przetłumaczone i poświadczone przez biuro tłumaczeń - kopia aktu małżeństwa i aktu urodzenia dziecka oraz jego paszportu, jeśli go posiada. Jeśli dziecko ma 18 - 25 lat, wymagane będzie zaświadczenie ze szkoły lub uniwersytetu.

    Zdjęcie: canva.com

    Każdy, kto pracował lub nadal pracuje w Niemczech, ma prawo do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego poprzez złożenie deklaracji podatkowej. Wypełniając to zeznanie, zadbaj o ostrożność, aby zrobić to poprawnie. Nie zapomnij też skorzystać z przysługujących ci świadczeń. Aby jeszcze bardziej ułatwić zwrot podatku i odzyskać wszystkie przysługujące ci pieniądze, postępuj zgodnie z powyższymi informacjami lub skontaktuj się z profesjonalną firmą specjalizującą się w pośrednictwie zwrotu podatku z zagranicy.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE