Reklama

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego w 2022 roku?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały partnera

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu ciężarowego w 2022 roku? - Zdjęcie główne

foto Materiały partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Mimo że nie każdy o tym wie, to ubezpieczenie samochodu ciężarowego to znacznie większy wydatek niż wykupienie polisy dla auta osobowego. Warto zaznaczyć, że różnice w cenach są bardzo duże. Mimo to nie da się uciec od obowiązku związanego z zawarciem umowy na OC. Jakie to są dokładnie koszta? Dowiedz się!

Mimo że nie każdy o tym wie, to ubezpieczenie samochodu ciężarowego to znacznie większy wydatek niż wykupienie polisy dla auta osobowego. Warto zaznaczyć, że różnice w cenach są bardzo duże. Mimo to nie da się uciec od obowiązku związanego z zawarciem umowy na OC. Jakie to są dokładnie koszta? Dowiedz się!

Co grozi za brak ubezpieczenia samochodu ciężarowego?

Zastanawiasz się, czy polisa OC dla ciężarówki jest konieczna? Musisz zatem wiedzieć, że tak! Za jej brak może zostać nałożona na Ciebie kara, która - zapewniamy - będzie bardziej dotkliwa dla Twojego portfela. Jaka kara może Ci grozić?

Wysokość kary jest obliczana na podstawie minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w danym roku. Jeśli zatem będziesz jeździł ciężarówką bez ważnego OC, to zapłacisz w 2022 roku:

  • 1 680 zł, jeśli spóźnisz się z wykupieniem OC do 3 dni;
  • 4 200 zł, jeśli zwłoka wyniesie między 3 a 14 dni;
  • 8 400 zł, jeśli spóźnisz się z wykupieniem ubezpieczenia przez ponad 14 dni.
Nie da się ukryć - kary są bardzo wysokie. Niestety stawki OC dla pojazdów ciężarowych również nie należą do najniższych. Na jaki wydatek musisz się nastawić?

Ile kosztuje OC dla ciężarówki?

Na pewno nieraz spotkałeś się z wieloma atrakcyjnymi ofertami dla właścicieli osobówek proponowanymi przez ubezpieczycieli. Choćby w reklamach można usłyszeć o niskich kwotach z rzędu kilkuset złotych za roczną polisę OC. Dlatego właśnie wśród wielu osób panuje przekonanie, że ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczenie OC jest tanie. Nie jest tak jednak w przypadku tych polis proponowanych osobom jeżdżącym ciężarówkami. 

Jeśli chodzi o tego typu pojazdy, to ubezpieczenie OC może kosztować od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Często różnice w cenach wynikają z warunków danego towarzystwa. Co ważne jednak: jeśli dobrze poszukasz, to być może znajdziesz oferty polis za mniej niż tysiąc złotych również dla pojazdów ciężarowych.

Powinieneś też wiedzieć, że na wysokość stawki OC dla ciężarówek wpływają te same czynniki, które są brane pod uwagę w przypadku polis dla osobówek. Istotne jest także m.in.:

  • rodzaj przewożonych ładunków;
  • wykorzystanie pojazdu - lokalne, krajowe, czy międzynarodowe;
  • gabaryty auta.
Jeśli chcesz uzyskać najlepszą ofertę OC dla swojego pojazdu, to koniecznie powinieneś zajrzeć na stronę https://ubezpieczenieonline.com.pl/.

Z czego wynika tak wysoka cena ubezpieczenia ciężarówki?

Proces ustalania składki za polisę dla ciężarówek jest dość skomplikowany. Podczas jej obliczania ubezpieczyciele wykorzystują przede wszystkim własne algorytmy i dane statystyczne. Dzięki tym danym są w stanie ustalić odpowiednią składkę za polisę. 

Musisz wziąć pod uwagę, że wypadki, które spowodował kierowca ciężarówki, najczęściej mają wiele poważnych konsekwencji. Są one dużo poważniejsze, niż gdyby wypadek został spowodowany przez samochód osobowy. To wszystko oznacza znacznie większe koszty związane z usunięciem szkód. Ponadto ciężarówki to pojazdy, które są intensywnie eksploatowane, a to przekłada się na ich duży przebieg, co także negatywnie wpływa na wysokość stawki. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy