reklama

Jak wybrać atrakcyjny kredyt gotówkowy?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: freepik.com

Jak wybrać atrakcyjny kredyt gotówkowy? - Zdjęcie główne

foto freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Kredyt gotówkowy można znaleźć wśród propozycji większości banków. Jak z tak szerokiej oferty wyłonić korzystne finansowanie? Warto zacząć od poznania czynników, które decydują o atrakcyjności produktu gotówkowego. Następnie dobrze jest porównać dostępne opcje. Podpowiadamy, jak to zrobić!
reklama

Kredyt gotówkowy – charakterystyka produktu finansowego

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. To finansowe wsparcie cieszy się zainteresowaniem konsumentów z kilku względów. Do największych zalet gotówkowego wsparcia należy możliwość dowolnego rozdysponowania pozyskanych środków.

Swoboda w wydawaniu pieniędzy wynika z tego, że kredyt gotówkowy nie jest udzielany na konkretny cel. Oznacza to, że przy wnioskowaniu o wsparcie nie trzeba ujawniać, do czego są potrzebne środki. Bank nie prosi też o żadną dokumentację dotyczącą wydatkowania kredytu już po wypłacie pieniędzy.

Z tego względu wiele osób decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania w celu opłacenia wakacyjnej wycieczki, remontu, zakupu sprzętu domowego czy organizacji wesela. Część konsumentów wydaje pozyskane środki na zaspokojenie bieżących potrzeb, mając do tego pełne prawo.

reklama

Dowolność wydatkowania pozyskanych środków to tylko jeden z wielu atutów kredytu gotówkowego. Inną zaletą tego produktu jest prosty proces wnioskowania o wsparcie finansowe. Podczas ubiegania się o zobowiązanie w charakterze gotówkowym nie trzeba przejmować się zbyt wieloma formalnościami. Jest ich znacznie mniej niż np. w przypadku kredytu hipotecznego.

Maksymalne uproszczenie procesu wnioskowania sprawia, że wydawanie decyzji kredytowych w przypadku produktów gotówkowych jest bardzo szybkie. Czasami bank wyraża wolę wypłacenia pożądanych środków już po 24 lub 48 godzinach od otrzymania prośby o uzyskanie finansowania.

Relatywnie niskie wymagania kredytodawców, rezygnacja ze wskazania celu wydatkowania czy prosty i szybki proces wnioskowania to niezaprzeczalne atuty zobowiązania o charakterze gotówkowym. Choć można ocenić je na plus, to warto zaznaczyć, że niosą one za sobą pewne minusy.

reklama

Podstawową wadą jest wysokość kwot, które da się uzyskać w ramach produktu gotówkowego. Ten typ zobowiązania może opiewać maksymalnie na wartość 255 550 zł – taki limit nakłada Ustawa o kredycie konsumenckim. Zatem w porównaniu z widełkami, które występują np. w produktach hipotecznych, jest to niewiele.

Jak znaleźć korzystny kredyt gotówkowy?

Popularność kredytów gotówkowych sprawia, że rynek finansowy pęka w szwach od ofert tego typu finansowania. Produkty o charakterze gotówkowym można znaleźć wśród propozycji większości banków, ale na szczęście nie trzeba analizować wszystkich tych alternatyw na własną rękę.

reklama

W wyborze korzystnego wsparcia pomoże porównywarka kredytów gotówkowych. Jest to internetowe narzędzie, które zawiera ranking aktualnych ofert finansowania wraz z najważniejszymi informacjami na temat każdej z nich.

Tego typu porównywarkę można znaleźć np. na stronie pod adresem https://blogbank.pl/. Jest to serwis, który zajmuje się tematyką finansową, a także tworzy rankingi kredytów oraz pożyczek.

Zestawienia te mają interaktywną formę, dzięki czemu można w nich wpisać pożądaną kwotę zobowiązania i preferowany okres jego spłaty. Podanie tych informacji umożliwia wyszukanie najkorzystniejszych ofert, które są dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

reklama

Co wpływa na atrakcyjność kredytu gotówkowego?

Podczas analizowania ofert kredytowych warto przyjrzeć się kilku kwestiom, które decydują o atrakcyjności finansowania. Na uwagę zasługują przede wszystkim czynniki takie jak:

  • oprocentowanie kredytu;
  • prowizja banku;
  • minimalny i maksymalny okres kredytowania;
  • obowiązek zabezpieczenia zobowiązania.

 

Wszystkie te aspekty przekładają się na całkowity koszt kredytu, który odzwierciedla rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Ten wskaźnik uwzględnia wszelkie opłaty związane z obsługą zobowiązania finansowego i wyraża je jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym. Zatem im niższe jest RRSO, tym bardziej atrakcyjna jest oferta banku.

Przed zaciągnięciem zobowiązania warto jeszcze zwrócić uwagę na szczegółowe warunki zobowiązania. Czasami propozycje z niskimi oprocentowaniem czy bez prowizji są dostępne jedynie dla nowych klientów banku lub osób, które przesłały dane kontaktowe przez internetowy formularz.

Wśród warunków umowy kredytowej istotne są również kwestie dotyczące możliwości wcześniejszej lub późniejszej spłaty zadłużenia. Opcja przedterminowego uregulowania należności jest korzystna w przypadku nieoczekiwanego zastrzyku gotówki, a szansa na skorzystanie z wakacji kredytowych pomoże osobom w trudnej sytuacji finansowej.

Kto może dostać kredyt gotówkowy?

O kredyt gotówkowy może ubiegać się niemal każda osoba pełnoletnia i posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Niemal, ponieważ niektóre banki ustalają górny limit lat życia dla wnioskujących o finansowanie. W ten sposób zabezpieczają się przed ryzykiem kredytowym, które generuje wiek klienta.

Choć prawie wszyscy mogą starać się o kredyt gotówkowy, to wcale nie znaczy, że każdy go otrzymuje. Aby dostać środki od banku, trzeba spełniać jeszcze jeden ważny warunek – mieć zdolność kredytową. Jest to wskaźnik, który informuje o możliwości do terminowej spłaty zobowiązania wraz z odsetkami.

Na podstawie tego parametru bank określa ryzyko niewypłacalności osoby wnioskującej o wsparcie finansowe. Jeśli jest ono akceptowalne, to instytucja wydaje pozytywną decyzję kredytową i przekazuje środki na konto interesanta.

Kredyt gotówkowy – dokumenty potrzebne przy składaniu wniosku

Do ubiegania się o kredyt gotówkowy potrzeba kilku dokumentów, które pozwolą na potwierdzenie tożsamości konsumenta i pomogą bankowym analitykom obliczyć jego zdolność kredytową. Przed wysłaniem wniosku warto przygotować przede wszystkim:

  • dowód osobisty lub paszport;
  • zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach;
  • wyciąg z konta.

 

Dodatkowo należy pamiętać, że bank może poprosić o uzupełnienie dokumentacji jeszcze innymi załącznikami. Wszystko dlatego, że proces oceny zdolności kredytowej w każdej instytucji przebiega nieco inaczej.

 

Artykuł sponsorowany

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama