Osteoporoza - jak jej zapobiegać?
Na rozwój osteoporozy wpływają różne czynniki. Jest to chociażby wiek, zmiany hormonalne będące wynikiem menopauzy, przebyte urazy kości, sposób odżywiania się czy płeć. Na wiele z tych przyczyn nie mamy wpływu. Jednak część z nich możemy modyfikować. Dotyczą one przede wszystkim stylu życia i diety. Aby zapobiegać rozwojowi osteoporozy warto:
- regularnie się ruszać - lekka i umiarkowana aktywność fizyczna wpływa korzystnie na układ ruchu. Wspomaga też funkcjonowanie stawów,
- dbać o utrzymanie prawidłowej masy ciała - nadwaga i otyłość stanowią dodatkowe obciążenie dla układu kostno-stawowego,
- zdrowo się odżywiać,
- zrezygnować z palenia papierosów - w tym przypadku pomocne mogą okazać się leki zalecane w leczeniu uzależnienia od nikotyny. Można znaleźć je na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/,
- unikać nadmiernego spożywania alkoholu.
Osteoporoza - co suplementować?
W celu zapobiegania osteoporozie zaleca się zwrócić szczególną uwagę na spożycie wapnia oraz witaminy D3. Wapń to kluczowy składnik mineralny kości. Wpływa na utrzymanie odpowiedniej gęstości mineralnej. Oddziałuje na wytrzymałość kości oraz ich odporność na odkształcenie. Wapń jest zalecany w profilaktyce osteoporozy. Preparaty z wapniem dostępne są na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/leki-tabletki-na-osteoporoze.html. Warto pamiętać, że wapń najlepiej jest przyjmować podczas jedzenia. Korzystne jest zażywanie kilku mniejszych dawek jednorazowych niż przyjęcie na raz dużej ilości wapnia. Wpływa to korzystnie na stopień wchłaniania tego pierwiastka z przewodu pokarmowego.
Oprócz wapnia wskazana jest też suplementacja witaminy D3. To właśnie witamina D3 w dużej mierze wpływa na wchłanianie i wykorzystanie wapnia w organizmie. To ona zwiększa przyswajalność tego minerału i pomaga utrzymać jego prawidłowe stężenie w kościach. Suplementacja samego wapnia przy niedoborze witaminy D3 może nie przynieść oczekiwanych efektów. Zgodnie z obecną wiedzą, większość osób ma niedobory witaminy D. Zaleca się więc przyjmować witaminę D przynajmniej w okresie jesienno-zimowym, choć można ją bezpiecznie stosować również przez cały rok.
Wśród części osób zmagających się ze spadkiem gęstości mineralnej kości występują też problemy ze stawami. Mogą być one wynikiem nadwagi czy też zmian zwyrodnieniowych. Przy łagodnych problemach ze stawami można sięgnąć po preparaty, których składniki wspomagają funkcjonowanie stawów. Przy poważniejszych lub utrzymujących się dłuższy czas problemach wskazana jest wizyta u lekarza. Preparaty na stawy bez recepty można znaleźć na stronie: https://aptekadlarodziny.pl/suplementy-na-stawy.html. W ich składzie obecne są takie związki jak kolagen, chondroityna czy glukozamina. Wskazana jest ich dłuższa suplementacja wynosząca nie mniej niż 3 miesiące. Preparaty na stawy dostępne są zarówno w postaci tabletek do połykania, saszetek do rozpuszczania jak i gotowych płynów. Daje to możliwość wyboru suplementu, który odpowiada preferencjom pacjenta.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.