Jakie studia po maturze rozszerzonej z fizyki? Poznaj 5 sprawdzonych kierunków

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Jakie studia po maturze rozszerzonej z fizyki? Poznaj 5 sprawdzonych kierunków - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Zwykło się uważać, że fizyka jest jednym z najtrudniejszych przedmiotów w życiu szkolnym ucznia. Mimo to chęć zdawania jej na egzaminie maturalnym zadeklarowało w tym roku ok. 18 tysięcy osób. Matura z fizyki na poziomie rozszerzonym może być przepustką do studiowania wielu ciekawych kierunków, a w dalszej perspektywie – dobrze płatnej pracy. Uczniowie zdający ten przedmiot mogą aplikować na studia techniczne oraz wszelkie studia inżynierskie.

Czekając na oficjalne wyniki tegorocznych matur, które zgodnie z harmonogramem CKE mają pojawić się 7 lipca, warto sprawdzić aktualną ofertę studiów. Oto top 5 ścieżek rozwoju po zdaniu matury rozszerzonej z fizyki.

 

Informatyka

Nie ulega wątpliwości, że informatyka jest jedną z najbardziej przyszłościowych dziedzin wiedzy. Studia informatyczne przygotowują absolwentów do pracy w szeroko rozumianym środowisku IT. Informatyka to nowoczesny kierunek, który daje niesamowicie wiele możliwości rozwoju na różnych płaszczyznach. Absolwenci mogą podjąć zatrudnienie m.in. przy projektowaniu, budowie i eksploatacji systemów informatycznych, tworzeniu i obsłudze stron www, administrowaniu bazami danych czy zarządzaniu projektami IT.

 

Fizyka techniczna

Matura z fizyki jest brana pod uwagę podczas rekrutacji na specjalności związane z fizyką. Jednym z nich jest fizyka techniczna – ciekawy kierunek o profilu praktycznym, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie współczesnego rynku pracy. O studiowaniu fizyki technicznej powinny pomyśleć w szczególności osoby, które chciałyby związać swoją przyszłość zawodową z branżą technologiczną i przemysłem. Absolwenci nie powinni mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

 

Automatyka i robotyka

Dobry wynik egzaminu maturalnego z fizyki może zagwarantować pomyślną rekrutacją na studia z zakresu automatyki i robotyki. To bardzo popularny kierunek wśród kandydatów zainteresowanych elektroniką i programowaniem. To przede wszystkim osoby o umysłach ścisłych, które nie mają trudności w nauce takich przedmiotów jak matematyka czy fizyka. Absolwenci kierunku automatyka i robotyka są przygotowani do pracy we wszystkich gałęziach nowoczesnej gospodarki rozwijającej się w ramach przemysłu 4.0. Studia dają ponadto podstawy umożliwiające na rozwinięcie własnej działalności gospodarczej.

 

Informatyka w inżynierii komputerowej

W dzisiejszych czasach ukończenie kierunku związanego z informatyką daje szerokie możliwości kariery zawodowej. Informatyka w inżynierii komputerowej to studia inżynierskie, które łączą dyscypliny akademickie, elektrotechnikę i informatykę. To kierunek zdecydowanie dla umysłów ścisłych. Jeżeli masz predyspozycje do nauki przedmiotów technicznych, cechujesz się kreatywnością, samodzielnością i otwartością na niestandardowe rozwiązania, być może jest to idealny pomysł na przyszłościowe studia dla Ciebie. Absolwenci informatyki w inżynierii komputerowej są przygotowani do pracy m.in. w krajowych i międzynarodowych koncernach informatycznych, firmach telekomunikacyjnych i elektronicznych, bankowości i finansach, urzędach administracji publicznej, a także w ośrodkach badawczo-rozwojowych.

 

Inżynieria materiałowa

Na maturze rozszerzonej z fizyki absolwent musi wykazać się wiedzą z wielu obszarów tematycznych tej rozległej nauki. W zadaniach można znaleźć zagadnienia m.in. z zakresu własności materii czy zastosowania materiałów. Jeśli interesują Cię takie tematy, dobrą opcją może być kierunek inżynieria materiałowa. To dziedzina o charakterze interdyscyplinarnym, zajmująca się badaniem relacji pomiędzy strukturą materiału a jego właściwościami. Popularną uczelnią, gdzie można studiować ten kierunek, jest Politechnika Krakowska. Warto wspomnieć, że inżynieria materiałowa prowadzona przez PK w najnowszej ewaluacji otrzymała kategorię A. Uzyskany rezultat potwierdza wysoki poziom prowadzonych tutaj badań naukowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy