Reklama

Okulary do pracy przy komputerze - jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Opublikowano: wt, 24 sie 2021 10:47
Autor:

Okulary do pracy przy komputerze - jak wybrać, na co zwracać uwagę? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami komputerów, co przekłada się na szybsze zmęczenie oczu, ich przesuszenie i skłonność do podrażnień. A w dłuższej perspektywie czasu oczy stają się bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej. Nie zawsze mamy możliwość, aby ograniczyć czas spędzany przy komputerze, ale zawsze możemy zadbać o profesjonalną ochronę oczu przed negatywnym oddziaływaniem światła niebieskiego. W tym celu należy zakupić okulary korekcyjne lub zerówki wyposażone w specjalne powłoki. Idealnie sprawdzi się powłoka z antyrefleksem, a także powłoka blue.

Reklama

Dlaczego należy chronić oczy przed światłem niebieskim?
Kolor w spektrum światła widzialnego waha się od niebieskiego do czerwonego. Niebieskie światło znajduje się na samej krawędzi widma, blisko niewidzialnego światła UV. Niebieskie światło jest uważane za "wysokoenergetyczne światło widzialne" (HEV). Jego długość fali, znacznie krótsza w porównaniu do kolorów bliżej czerwonej strony widma, uderza w nasze oczy z większą częstotliwością. Niebieskie światło słońca kontroluje nasze cykle snu i budzenia (rytm dobowy) i pamięć. Kiedy narażamy się na nadmierne ilości niebieskiego światła wytwarzanego przez ekrany cyfrowe, narażamy nasze oczy na coś nienaturalnego i szkodliwego.
Jeśli twoje oczy doświadczają oznak wyczerpania po długotrwałym korzystaniu z ekranów cyfrowych, możesz skorzystać z okularów blokujących niebieskie światło. Możliwe jest, że nawet nie zauważysz początkowych objawów zmęczenia oczu i innych skutków niebieskiego światła. Istnieje kilka znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę, które mówią, jeśli potrzebujesz okularów komputerowych blokujących niebieskie światło:
•    bóle głowy
•    zmęczenie oczu
•    suchość i podrażnienie oczu
•    niewyraźne widzenie.

Okulary z powłoką Blue - konieczne podczas pracy przy komputerze
Osoby spędzające wiele godzin przed komputerem powinny ograniczyć wpływ światła niebieskiego na wzrok. W tym celu warto zadbać o soczewki okularowe wyposażone w powłokę blue. Taka powłoka może wzbogacić zarówno szkła okularów korekcyjnych, jak okulary „zerówki”, nie posiadające mocy optycznej. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania oczy są chronione przed światłem niebieskim, co przekłada się na komfort pracy przy komputerze, ograniczenie zaczerwienienia i podrażnienia oczu. Więcej o zaletach noszenia okularów z powłoką blue można poczytać tutaj.
 
Okulary do komputera z antyrefleksem

Powłoka antyrefleksyjna jest cienką warstwą nałożoną na powierzchnię soczewek okularowych, która pozwala na przechodzenie większej ilości światła przez soczewki. Poprawia to widzenie, zmniejszając ilość odblasków, które odbija się od soczewek. Odblaski to nadmierna jasność spowodowana bezpośrednim światłem lub światłem odbitym. Często występuje, gdy światło słoneczne odbija się od powierzchni takiej jak woda lub śnieg. Telefony, tablety i ekrany komputerów oświetlone diodami LED mogą również powodować odblaski.
Odblaski mogą powodować liczne problemy ze wzrokiem, w tym:
•    cyfrowe zmęczenie oczu
•    słabe widzenie przy słabym oświetleniu (zwłaszcza nocna jazda)
•    aureole lub pierścienie wokół jasnych świateł
•    bóle głowy lub migreny
•    niezdolność innych do zobaczenia twoich oczu.
Powłoka antyrefleksyjna pozwala 99,5 procent dostępnego światła dotrzeć do oczu, zasadniczo eliminując odblaski. Dzięki temu poprawia się kontrast widzenia i przejrzystość soczewek. Przeczytaj tutaj o korzyściach ze stosowania takich rozwiązań.
Wiele powłok przeciwodblaskowych również poddaje się hydrofobowej obróbce powierzchniowej, która czyni je odpornymi na działanie wody. To również sprawia, że są łatwiejsze do czyszczenia. Jednak ze względu na ich pełną przejrzystość, drobne zadrapania są bardziej widoczne na soczewkach antyrefleksyjnych. Podczas czyszczenia soczewek przeciwodblaskowych używaj wyłącznie produktów zalecanych przez optyka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE