reklama

PIT-37 – jak rozliczyć w Rawiczu?

Materiał promocyjny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

PIT-37 – jak rozliczyć w Rawiczu? - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane PIT-37 to formularz podatkowy, który nierzadko wzbudza pewne obawy czy wątpliwości dotyczące uzupełnienia. To kluczowy dokument podczas corocznych rozliczeń. Dlaczego odgrywa tak ważną rolę, kogo dotyczy i w jaki sposób można go wypełnić w Rawiczu? Oto najważniejsze informacje!

PIT-37 – jak rozliczyć w Rawiczu?

PIT-37 to formularz podatkowy, który nierzadko wzbudza pewne obawy czy wątpliwości dotyczące uzupełnienia. To kluczowy dokument podczas corocznych rozliczeń. Dlaczego odgrywa tak ważną rolę, kogo dotyczy i w jaki sposób można go wypełnić w Rawiczu? Oto najważniejsze informacje!

Co to jest PIT-37?

PIT-37 to obowiązujący w Polsce formularz podatkowy dla osób fizycznych, pozyskujących dochód od płatnika i nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej. Dotyczy zleceniobiorców czy pracowników, których obowiązuje skala podatkowa 12%.

W przypadku tych podatników zaliczki na składki uiszcza ich płatnik, czyli np. pracodawca. Aby rozliczyć się z urzędem skarbowym, pracownik musi złożyć deklarację uzupełnioną na podstawie otrzymanego od płatnika formularza PIT-11, o czym więcej można przeczytać na stronie https://www.pit.pl/pit-37-online/.

PIT-37 dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Polega na zdaniu sprawozdania z wszystkich uzyskanych dochodów w minionym roku kalendarzowym oraz o poniesionych w związku z tym kosztach. Dotyczy osób przyjmujących m.in. wypłaty wynikające z umowy o pracę, emerytury, świadczenia kompensacyjne, należności z umowy aktywizacyjnej czy zasiłki z ubezpieczenia społecznego.

Podatnicy rozliczający PIT-37 nie mogą prowadzić działalności gospodarczej (pozarolniczej). Wtedy nie pozyskują bowiem świadczeń ze strony płatników. Nie dotyczy ich także odliczenie minimalnego podatku dochodowego. Choć nie każdy ma prawo rozliczać się w ten sposób, to jest on najpopularniejszym sposobem regulowania spraw podatkowych z urzędem skarbowym.

Nieco zbliżony formularz to PIT-36, który dotyczy przedsiębiorców prowadzących własną działalność gospodarczą, a także osób, które pozyskały dochód z pracy poza granicami Polski. W przypadku podatku liniowego trzeba wybrać PIT-36L.

Jak rozliczyć PIT-37 w Rawiczu?

Ręczne uzupełnianie skomplikowanych druków podatkowych to już przeszłość. Od kiedy funkcjonują internetowe systemy rozliczeniowe, korzystają z nich zarówno osoby prywatne, jak i profesjonalni księgowi. Niezależnie od tego, czy mieszka się w Rawiczu, okolicznej wsi czy zupełnie innym miejscu w Polsce – najwygodniej załatwić formalności podatkowe online.

Istnieją dwa sposoby na rozliczenie przez internet. Pierwszy z nich to program e-pity, czyli darmowe oprogramowanie na komputer lub urządzenie mobilne, które zaciąga dane z systemów Ministerstwa Finansów. Nie trzeba mieć do niego nawet fizycznej wersji PIT-11 od pracodawcy.

Intuicyjne narzędzie samodzielnie wypełnia najbardziej skomplikowane rubryki i nie ma potrzeby martwić się tym, że popełni się jakiś błąd podczas przepisywania danych. System robi wszystko automatycznie i ściąga z podatnika presję pilnowania każdego pola i wielokrotnego sprawdzania informacji.

W programie e-pity można zaimplementować wszelkie ulgi czy rozliczyć się razem z małżonkiem. Druga opcja na złożenie deklaracji to skorzystanie z rządowej strony Twój e-PIT. To usługa dostępna na witrynie gov.pl, która również bazuje na danych z Ministerstwa Finansów.

Niezależnie od wybranej metody rozliczenia warto uzupełnić pole dotyczące przekazania 1,5% podatku na dowolną organizację pożytku publicznego. Nie jest to obowiązkowe, ale ze względu na łatwość wykonania i brak konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów powinno się z tej okazji skorzystać.

Polega to na wprowadzeniu w formularzu numeru KRS dowolnej organizacji, na której konto trafi 1,5% podatku dochodowego. W ten sposób wyraża się swoje wsparcie dla instytucji działających na rzecz bliskich podatnikowi wartości np. pomagającym bezdomnym zwierzętom.

W przypadku internetowego rozliczenia można wysłać druk do urzędu bezpośrednio z komputera czy telefonu. Do tradycyjnych metod należy natomiast osobiste doręczenie formularza do urzędu, czego nie zaleca się z kilku powodów. Po pierwsze, zajmuje znacznie więcej czasu.

Po drugie, trzeba czekać dłużej na ewentualny zwrot nadpłaty. Po trzecie, wydaje się jeszcze pieniądze na bilet na dojazd czy na paliwo. Po czwarte, PIT-37 musi być wtedy wydrukowany, co nie jest rozwiązaniem ekologicznym. Ewentualnie da się jeszcze nadać deklarację listem poleconym.

Po co rozliczać się razem z małżonkiem?

Niektóre pary pozostające w związku małżeńskim decydują się na złożenie wspólnego formularza PIT-37. Aby to zrobić, obie osoby muszą być objęte tym typem dokumentu. Jeśli któraś z nich prowadzi np. własną działalność gospodarczą, to przy wspólnym rozliczeniu obowiązuje ich PIT-36.

To sposób na to, aby zapłacić niższy podatek dochodowy. Dochody obu osób się sumuje, a następnie dzieli na dwie równe części. Tak niekiedy unika się załapania się do wyższej stawki podatkowej. Wspólne rozliczenie również jest możliwe do wykonania online. Najpierw rozlicza się składki ZUS czy koszty uzyskania przychodów z osobna, a następnie dodaje się podstawy opodatkowania.

Podczas rozrachunków za 2023 rok wspólne rozliczenie mogą przeprowadzić osoby, które wzięły ślub w 2023 lub wcześniej. Warunek to to, że małżeństwo musi nadal trwać. Mąż i żona muszą być polskimi rezydentami podatkowymi. Żadne z nich nie może opłacać podatku liniowego ani ryczałtu, ale z pewnymi wyjątkami np. przy zyskach z najmu jest to dopuszczalne.

Ulgi podatkowe – co to i jakie są?

Ulgi podatkowe to spore udogodnienie dla podatników, ponieważ stanowią one obniżkę podatku, jaki należy uiścić do urzędu skarbowego. PIT-37 daje wiele różnorodnych zniżek, w tym m.in.:

  • ulgę rehabilitacyjną,
  • ulgę dla osoby samotnie wychowującej dziecko,
  • ulgę dla rodziców 4+,
  • ulgę dla młodych do 26. roku życia,
  • ulgę na zabytki,
  • ulgę na termomodernizację.

Do kiedy rozliczyć PIT?

PIT-37 za 2023 rok należy rozliczyć najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku. Nie warto jednak czekać z formalnościami do ostatecznego terminu, ponieważ im szybciej złoży się papiery, tym szybciej otrzyma się ewentualny zwrot podatku. Opóźnienia w tym zakresie prowadzą do naliczenia przez urząd skarbowy kar finansowych na podatnika. Dlatego tak ważne jest trzymanie się ustalonego deadline’u.

 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy