Dlaczego należy się chronić przed ugryzieniem kleszcza?
Preparaty na kleszcze powinno się stosować od maja do października, choć niektóre z pajęczaków mogą być aktywne już w lutym. Kleszcze żywią się krwią ssaków, stąd wpijają się w skórę ludzi i zwierząt swoim aparatem gębowym. Ponieważ ślina tego pajęczaka zawiera substancje znieczulające, zwykle nie jesteśmy w stanie poczuć, kiedy wbija się on w naszą skórę i może on żywić się naszą krwią nawet przez kilka tygodni.
Największe niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ugryzienie przez kleszcza to infekcja oraz przeniesienie groźnej choroby pasożytniczej takiej jak:
- babeszjoza,
- antaplazmoza,
- ropne zakażenia skóry,
- choroba kociego pazura.
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- erlichioza,
Pierwszym sygnałem jest umiejscowienie się na skórze tzw rumienia wędrującego, który jednak wcale nie musi się pojawić. Szacuje się, że aż 40 proc. kleszczy przenosi choroby.
Jakie preparaty zapobiegają ugryzieniu przez kleszcze?
Wybierając się do lasu lub na łąkę zawsze powinno się używać preparatów chroniących przed ugryzieniem kleszczy.
W ich składzie zazwyczaj znajdują się trzy substancje: DEET, ikarydyna oraz IR3535. Można je kupić w aptece bez recepty, Są też one dostępne w drogeriach oraz supermarketach. Preparaty przeciw kleszczom można zakupić w następujących formach:
- kremy,
- plastry,
- opaski.
- żele,
- pudry,
- aerozole,
- krople,
- roll-on,
- kapsułki z witaminą B1,
Preparat na kleszcze należy dobrać do własnych potrzeb uwzględniając wiek, rodzaj aktywności fizycznej oraz częstotliwość jego stosowania. Preparaty te mogą być pochodzenia chemicznego lub naturalnego. Środki przeznaczone dla niemowląt i dzieci powinny składać się ze składników roślinnych.
Dla dorosłych, ze względu na łatwość użytkowania najczęściej wybierane są spraye. Jednak dłużej trzymają się skóry kremy i żele. Natomiast ultradźwiękowe odstraszacze kleszczy – emitują dźwięki, odstraszając nie tylko kleszcze, lecz także komary i meszki.
Jak działają preparaty na kleszcze?
Preparaty chroniące przed kleszczami opierają się na dobrym węchu tych pajęczaków. Posiadają bowiem substancje odpychające go i drażniące. Najbardziej skuteczne preparaty na kleszcze posiadają w swym składzie substancję czynną zwaną DEET. Im wyższe jest jej stężenie, tym silniejsze oddziaływanie na kleszcze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.