Stypendium Prezesa Rady Ministrów - jakie zmiany są przewidziane od nowego roku szkolnego?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Stypendium Prezesa Rady Ministrów - jakie zmiany są przewidziane od nowego roku szkolnego? - Zdjęcie główne

foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Wakacje to czas odpoczynku dla wszystkich uczniów. Niektórzy nastolatkowie mogą jednak oczekiwać na nowy rok szkolny ze szczególnym podekscytowaniem. Do grona tego zaliczamy najzdolniejszych uczniów, którzy zostali zgłoszeni do odebrania stypendium Prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z przeprowadzonymi zmianami, wysokość stypendium na rok szkolny 2023/24 będzie o wiele wyższa niż dotychczas. 

Stypendium Prezesa Rady Ministrów - czym jest?

Nie od dziś wiadomo, że stypendia są najlepszym potwierdzeniem wysokich umiejętności uczniów. Większość stypendiów wypłacanych przez szkoły podstawowe bądź średnie jest jednak relatywnie niska, a ich wysokość jest niewielką motywacją dla nastolatków do dalszej nauki i kolejnych sukcesów. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku popularnego stypendium PRM, które jest wypłacane przez cały rok szkolny. Jest ono zarezerwowane wyłącznie dla uczniów szkół średnich i mogą z niego skorzystać zarówno osoby uczęszczające do liceum, jak i uczniowie z technikum. Stypendium Prezesa Rady Ministrów może zgarnąć zaledwie jeden uczeń z całej placówki. W większości przypadków jest to osoba, która uzyskała najwyższą średnią ocen, a jej wiedza została poparta czerwonym paskiem na świadectwie. Niekiedy stypendium to może zostać również przyznane uczniom, którzy szczególnie mocno wyróżnili się w pewnym aspekcie nauki, zdobywając chociażby wysokie miejsce w ogólnopolskim konkursie przedmiotowym. 

 

Zmiany w stypendium PRM - co warto o nich wiedzieć?

Przez ostatnie lata wysokość stypendium Prezesa Rady Ministrów wynosiła 300 złotych miesięczne. Oznaczało to, że w skali całego roku szkolnego uczeń dostawał 3000 złotych, które były wypłacane w dwóch transzach. Pierwsza wypłata wynosiła 1200 zł, natomiast druga - 1800 zł. Rosnące ceny oraz szybko galopująca inflacja sprawiły jednak, że rząd podjął decyzję o zwiększeniu wysokości tego stypendium, aby jeszcze mocniej zachęcić uczniów do ciężkiej pracy. Waloryzacja stypendium ma wynieść aż 60%, co oznacza, że jego miesięczna wysokość będzie opiewać na 500 złotych. O zwiększeniu stypendium mówiono już od dawna, jednak z roku na rok temat ten był odkładany na później. Dopiero przed końcem roku szkolnego 2022/23 rząd podjął decyzję o zwiększeniu nagrody dla najbardziej utalentowanych uczniów. Zwiększone stypendium ma być wypłacane już od nowego roku szkolnego. Oznacza to, że osoby zgłoszone do stypendium w tym roku powinny już otrzymać zwiększoną nagrodę. Wypłaty mają być realizowane podobnie jak do tej pory, czyli pierwsza część przelewana będzie maksymalnie do końca listopada, a druga - najpóźniej do końca kwietnia. 

 

Proces typowania kandydata do stypendium Prezesa Rady Ministrów

W większości przypadków proces wyłonienia kandydata z całej szkoły, który będzie zgłoszony do stypendium PRM, jest relatywnie prosty. Dyrektorzy szkół średnich przeważnie wskazują osobę, która uzyskała najwyższą średnią ocen. We wniosku o stypendium zamieszcza się również informację na temat dziedziny nauki, w której konkretny uczeń czuje się szczególnie dobrze. Zazwyczaj jest to przedmiot, z którego otrzymał ocenę celującą. Zgodnie z prawem, szkoła może nie wytypować żadnego kandydata, jednak swoją decyzję musi uargumentować listownie i przesłać do określonego Kuratorium Oświaty. Wnioski o przyznanie stypendium powinny zostać przesłane nie później niż 10 lipca. Poprawnie wypełniony wniosek musi zawierać nie tylko imię i nazwisko kandydata, ale też informację o spełnianiu przez kandydata do stypendium warunków uzasadniających przyznanie nagrody pieniężnej oraz potwierdzenie przez radę, że kandydat jest uprawniony do otrzymania stypendium.

Jeżeli wniosek zostanie wypełniony prawidłowo, to niemal pewne jest, że uczeń zakwalifikuje się do wąskiego grona szczęśliwców, którzy uzyskali stypendium. Nauczyciele rekomendują jednak, aby nie spoczywać na laurach i rozwijać swoją wiedzę. Dobrym wyborem są chociażby audiobooki. Szczególnie dobrym wyborem jest Tomek na wojennej ścieżce audiobook, który idealnie sprawdzi się u wszystkich nastolatków. Dzięki zastosowaniu audiobooka można nie tylko poszerzyć swoje horyzonty, ale również przekonać się, że czytanie może być przyjemne i nowoczesne. 

 

Rozdanie stypendiów Prezesa Rady Ministrów - kiedy się odbywa?

Najważniejszym momentem całej procedury jest wręczenie pamiątkowych dyplomów, które potwierdzają uzyskanie stypendium PRM. Rozdanie zazwyczaj odbywa się w uroczystej auli i przeważnie przypada na miesiące zimowe. Podczas tego uroczystego wydarzenia uczniowie odbierają specjalne dyplomy, które są opatrzone godłem Rzeczpospolitej, a ponadto mają oryginalny podpis Prezesa Rady Ministrów - Mateusza Morawieckiego. W rozdaniu stypendiów przeważnie biorą udział uczniowie z co najmniej kilku różnych miast, dzięki czemu wydarzenie to jest niebywale prestiżowe. Podczas uroczystości wręczania stypendiów odbywają się również występy taneczne bądź niewielkie poczęstunki. Całość jest przeważnie relacjonowana przez szkoły, które chwalą się sukcesami swoich podopiecznych. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy