Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że tatuowanie w niektórych miejscach może uchodzić dla części osób za najbardziej bolesne, podczas gdy dla innych ból nie będzie praktycznie odczuwalny. Jeśli tatuowana jest część ciała o większej powierzchni, natężenie bólu zmienia się w zależności od konkretnego miejsca. Na przykład tatuaż na biodrze w niektórych przypadkach nie będzie przykrym doświadczeniem, ponieważ wokół tej części ciała znajduje się spora ilość tkanki tłuszczowej i mięśni. Inaczej wygląda to w przypadku osób, które decydują się na zrobienie tatuażu w okolicy kości biodrowej. To jedno z najbardziej bolesnych i wrażliwych miejsc, szczególnie podczas konturowania i cieniowania.
Ból podczas robienia tatuażu
Robienie tatuażu zawsze wiąże się z pewnym dyskomfortem, ponieważ z medycznego punktu widzenia świeży tatuaż jest raną. Podczas procesu maszynka zdziera wierzchnią warstwę skóry, czyli naskórek i przebija się do skóry właściwej, w której umieszcza tusz. Nic więc dziwnego, że organizm wysyła sygnały alarmowe. Na odczuwanie bólu składają się następujące czynniki:
- lokalizacja tatuażu - najbardziej bolesne są miejsca okryte niewielką warstwą tkanki tłuszczowej i delikatną skórą, a najmniej – narażone na częste ocieranie i wzmocnione grubszą warstwą skóry;
- wzór - różne techniki tatuowania mogą być bardziej lub mniej bolesne;
- nastawienie - strach przed bólem może dodatkowo spotęgować jego odczuwanie;
- przygotowanie - stosowanie się do zaleceń (brak alkoholu minimum trzy dni przed wizytą, brak kawy w dniu sesji, zdrowe odżywianie, odstawienie leków rozrzedzających krew) pozwoli lepiej przejść przez proces tatuowania;
- długość sesji - niektóre sesje trwają kilka godzin, przez co zwiększa się wrażliwość skóry i podatność na odczuwanie bólu.
- pachwiny,
- piersi,
- usta,
- brwi,
- okolice kości,
- oczy,
- kostkę i śródstopie,
- łokieć,
- okolicę za uchem,
- powieki,
- żebra.
Jakie są najmniej bolesne miejsca na tatuaż?
Osoby, które mają niski próg bólu oraz te, które planują pierwszy tatuaż, najczęściej decydują się na wykonanie go w mniej bolesnych miejscach. Nie oznacza to, że dyskomfort zniknie całkowicie, lecz najczęściej jest on do zniesienia. Warto więc wybrać obszary pokryte grubszą warstwą skóry, tkanki tłuszczowej i mięśni. Są one wzmocnione ze względu na to, że podczas wykonywania codziennych czynności często spotykają się z ocieraniem i niewielkimi uszkodzeniami. Grubsza warstwa skóry pozwala też ochronić je przed wnikaniem drobnoustrojów. Osoby, które chcą ozdobić ciało, lecz mają obawy przed bólem, mogą zdecydować się na tatuaż w miejscach takich jak:
- ramiona,
- przedramiona,
- górna część pleców,
- wierzchnia część ud,
- łydki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.