reklama

Ból bioder - kiedy warto udać się do lekarza?

Opublikowano:
Autor:

Ból bioder - kiedy warto udać się do lekarza? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Artykuł partneraBól bioder to powszechna dolegliwość, która może dotyczyć zarówno dorosłych, jak i dzieci, mająca wiele różnych przyczyn. Spowodować go może przeciążenie stawu, uraz typu zwichnięcie czy złamanie, jak również schorzenie takie jak zapalenie stawu biodrowego lub pojawienie się zmian zwyrodnieniowych. Możemy mieć do czynienia z bólem po wewnętrznej stronie biodra lub bólem po zewnętrznej stronie biodra. W obrębie stawu biodrowego może pojawić się nie tylko silny ból, ale także szereg innych objawów jak widoczna deformacja czy sztywność. Sam ból może dodatkowo promieniować do innych partii ciała, np. pośladka, nogi czy kręgosłupa. Kiedy ból okolicy bioder należy uznać za niepokojący i zgłosić się do lekarza?

Najczęstsze przyczyny bólu stawu biodrowego

Ból bioder zazwyczaj jest umiejscowiony w jednej z trzech okolic: przedniej, bocznej lub tylnej. W zależności od lokalizacji można podać potencjalną przyczynę bólu biodra. Rodzaj bólu bioder i możliwe przyczyny [1]:

  • ból przedniej okolicy biodra – patologia wewnątrz jamy brzusznej lub miednicy (ból rzutowany), dotyczący ścięgien mięśni zginaczy (ból pozastawowy), konflikt udowo-panewkowy (ból wewnątrzstawowy z jednoczesnym złuszczeniem głowy kości udowej). Możliwe przyczyny to również uszkodzenie obrąbka panewki, złamanie przeciążeniowe szyjki kości udowej, martwica jałowa kości, choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (dochodzi do uszkodzenia chrząstki stawowej panewki stawu biodrowego) czy złamanie bliższego odcinka kości udowej;
  • ból w bocznej okolicy biodra – tzw. zespół krętarzowy (zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej, tendinopatia lub naderwanie/zerwanie ścięgna mięśnia pośladkowego średniego), zewnętrzny zespół trzaskającego biodra czy zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego;
  • ból w tylnej okolicy biodra – patologia wewnątrz jamy brzusznej lub miednicy (ból rzutowany), konflikt kulszowo-udowy, tendinopatia lub naderwanie/zerwanie bliższych ścięgien tylnej grupy mięśni uda, zespół "głębokiego bólu pośladka".
Ból bioder z boku często pojawia się także u kobiet w ciąży i po porodzie. Inną możliwą przyczyną bólu w biodrze jest utykanie spowodowane różną długością kończyn.

Ból w biodrze i pachwinie – charakterystyczne objawy

W zależności od przyczyny ból bioder można odczuwać w różny sposób i może mieć on różnorodny stopień nasilenia. Dla przykładu w przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego pacjenci zwykle zgłaszają głęboko umiejscowiony, dokuczliwy tępy ból, natomiast przy złamaniu szyjki kości udowej ostry i silny ból biodra. Ból może występować po przedniej lub tylnej stronie, jak również po wewnętrznej lub zewnętrznej części bioder i dodatkowo promieniować [1,2] do kończyny czy tułowia.

Dolegliwości bólowe często nasilają się w nocy podczas snu, przy leżeniu na boku, przy chodzeniu oraz przy dłuższym siedzeniu, a później wstawaniu z krzesła. Pozostałe objawy ze strony samego stawu biodrowego to m.in. ból mięśni, ból w pachwinie, sztywność w stawie, ograniczona ruchomość i widoczne deformacje w obrębie stawu [1,2].

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Gdy pojawia się ból bioder, powinieneś zachować czujność i zastosować domowe metody leczenia. Niekiedy wystarczy odpoczynek, czasowa rezygnacja z uprawiania sportu, w tym przede wszystkim z biegania i zastosowanie miejscowo leków przeciwbólowych, a uporczywe objawy odpuszczają. Jeśli jednak odczuwasz ból o charakterze przewlekłym, który nie reaguje na zastosowane leczenie lub wręcz się nasila, zgłoś się do lekarza, wykonaj wskazane przez niego badania i podejmij specjalistyczną terapię. Konsultacja lekarska wskazana jest również wtedy, gdy pojawią się objawy ogólne takie jak gorączka, osłabienie, zmęczenie czy utrata masy ciała.

Jak leczyć ból biodra?

Podejście do leczenia bólu w biodrze zależy od przyczyny dolegliwości. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów zawsze zaleca się odpoczynek i unikanie obciążania bioder oraz nóg. Jeśli ból mocno daje się we znaki, można zastosować niesteroidowe leki przeciwbólowe o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Pomocne mogą okazać się także zimne okłady. Do zaawansowanych metod leczenia należy leczenie operacyjne i zastosowanie endoprotezy stawu biodrowego [3,4].

Gdy objawy nieco ustąpią, choremu rekomendowana jest fizjoterapia. Powinien wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Dobry wpływ nie tylko na stan bioder, ale także całego układu ruchu ma również regularna aktywność fizyczna, w tym m.in. spacery i jazda na rowerze.

 

Bibliografia:

  1. Chamberlain R., Ból biodra u dorosłych – ocena i diagnostyka różnicowa, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/bol/wytyczne/285364,bol-biodra-u-doroslych-ocena-i-diagnostyka-roznicowa (dostęp: 2022.08.29.).
  2. Wilson J., Furukawa M., Ocena pacjenta z bólem biodra, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/119403,ocena-pacjenta-z-bolem-biodra (dostęp: 20208.29.).
  3. Łęgosz P., Sarzyńska S., Małdyk P., Podstawowe zasady postępowania w leczeniu zachowawczym urazów związanych z rekreacyjnym uprawianiem sportu, Z praktyki ortopedy, 3 września 2019, NR 15 (Sierpień 2019).
  4. Guła Z., Korkosz M., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/65000,choroba-zwyrodnieniowa-stawow (dostęp: 2022.08.29)).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE