Z komunikatu wydanego przez Powiatowy Inspektorat Weterynaryjny w Rawiczu wynika, że zakażenia wirusem ASF wykryto u odstrzelonych dzików na terenie powiatu rawickiego. Zwierzęta odstrzelono 22 kwietnia w okolicach Pomocna, 29 kwietnia w okolicach Słupi Kapitulnej oraz 7 maja w okolicy Pakosławia oraz Gierłachowa.
Przekazano, że trwające aktualnie intensywne prace polowe ułatwiają rozprzestrzenianie się wirusa ASF.
- Apelujemy do hodowców trzody o konieczności zachowania szczególnej ostrożności w tym zasad przestrzegania bioasekuracji, minimalizując ryzyko przeniesienia wirusa ASF do gospodarstw - czytamy w komunikacie.
Konsekwencje dla hodowców
Czy w związku z wykryciem kolejnych przypadków ASF u dzików, na hodowców z powiatu rawickiego zostaną nałożone jakieś obostrzenia? Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii, uspokaja, że nie.
- Cały czas jest taki sam status jaki był, czyli pozostajemy w obszarze różowym z ograniczeniami. Jeśli chodzi o bioasekurację dla rolników i przemieszczanie trzody chlewnej, wszystko pozostaje takie samo - podkreśla.
ASF na ternie powiatu rawickiego od lipca 2021
ASF na ternie powiatu rawickiego pojawił się pod koniec lipca 2021 roku w gospodarstwie w Gierłachowie, w gminie Bojanowo. Wkrótce wirus wykryto w kolejnym. W efekcie czego, część gospodarstw objęto uciążliwymi ograniczeniami. Kiedy już wydawało się, że sytuacja się unormowała, pod koniec września 2021 ASF stwierdzono w gminie Pakosław. I znów rolników dotknęły restrykcje.
Konsekwencje dla hodowców
Ceny żywca pochodzącego ze stref drastycznie zaczęły spadać. Jak mówił w kwietniu 2022 roku Łukasz Rojda, szef powiatowej rady Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu, w najbardziej skrajnym momencie świnie były skupowane po 2 zł za kilogram. Co prawda, od października 2021 w gospodarstwach nie wykryto nowych ognisk ASF, ale nadal większość powiatu rawickiego znajdowała się w czerwonej strefie ograniczeń. To dlatego, że co jakiś czas w sąsiednich powiatach znajdowane były padłe dziki zarażone ASF-em.
Już dawno można było poluzować
Łukasz Rojda wyjaśniał pod koniec kwietnia 2022 roku, że strefę nakłada się na danym terenie na okres od 3 do 12 miesięcy od ostatniego wystąpienia zakażenia. Przyznaje, że w powiecie rawickim można byłoby już poluzować obostrzenia, ale do tego jest wymagana zgoda Komisji Europejskiej, o którą został złożony odpowiedni wniosek.
Niewielkie poluzowanie
Od 20 grudnia ubiegłego (2022) roku powiat rawicki został przeniesiony do różowej strefy ograniczeń związanych z epidemią ASF. Okazało się, że "poluzowanie" jest niewielkie. Według odpowiednich przepisów jedyną różnicą między strefą czerwoną a różową, którą odczują hodowcy trzody, jest zmniejszenie liczby obowiązkowych kontroli w gospodarstwach. W strefie różowej spadnie z minimum 4 do minimum 2 kontroli w roku, chociaż może ich być więcej, jeśli taką decyzję podejmie inspekcja weterynaryjna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.