reklama
reklama

Czy rolnicy w powiecie rawickim pamiętają o bioasekuracji?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum portalu)

Czy rolnicy w powiecie rawickim pamiętają o bioasekuracji? - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum portalu)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rolnictwo Rolników z powiatu rawickiego nadal obowiązują obostrzenia związane z ASF. To dlatego, że przypadki wirusa są wykrywane w sąsiednich powiatach. Dominika Kmet, Powiatowy Lekarz Weterynarii, apeluje, by hodowcy przestrzegali zasad bioasekuracji. Przyznaje - wielu    wciąż je lekceważy.
reklama

Powiatowy Lekarz Weterynarii mówi wprost - afrykański pomór świń nadal jest wielkim zagrożeniem na terenie powiatu rawickiego.

Obecnie na mapie aktualizowanej przez Główny Inspektorat Weterynarii mamy aż 7 ognisk afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwach rolnych - podaje Dominika Kmet.

Co warto podkreślić, ostatnie pojawiło się w gminie Wołów, a więc niedaleko granic naszego powiatu. 

Kontrole nawet 4 razy w roku

Dominika Kmet przypomina, że obecnie powiat rawicki znajduje się w obszarze z ograniczeniami III - czyli tym, który ma największe obostrzenia. Wyjaśnia, że w związku z tym, kontrole w gospodarstwach są prowadzone 4 razy do roku. Dodaje, że wcześniej takowe odbywały się raz na rok lub dwa. Lekarz weterynarii podkreśla, że nadal gospodarstwa będą intensywnie kontrolowane.

Owszem, jeśli 2-3 kontrole będą pozytywne dla gospodarstwa, to wtedy będziemy mieli jakiś tam pakiet zaufania do rolnika i te kontrole, może, będziemy prowadzili rzadziej, ale na dzień dzisiejszy pozostajemy na tym wyższym poziomie kontroli w gospodarstwach - przekazała szefowa Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Rawiczu. 

Lekceważą przepisy?

Obecnie na terenie powiatu, w 580 gospodarstwach, hoduje się około 98 tys. sztuk świń. Dominika Kmet zauważa, że w momencie, kiedy ASF pojawiło się na naszym terenie, hodowcy utrzymywali 130 tys. sztuk trzody chlewnej w ponad 900 gospodarstwach. 

Dominika Kmet podkreśla, że - niestety - kontrole ujawniły jak wielu rolników lekceważy przepisy o bioasekuracji. Wyjaśnia, że obejścia nie są wyposażone w maty dezynfekcyjne. A jeśli - jak mówi - takowe rolnik wyłożył, są za małe i nienasączane środkami dezynfekcyjnymi.

Ponadto, niezwykle istotne jest też przebieranie się przed wejściem do pomieszczeń gdzie utrzymywana jest trzoda. Wirus jest wnoszony na obuwiu oraz odzieży. Ostatnie ogniska ASF u trzody chlewnej wystąpiły, ponieważ nie dokonywano dezynfekcji maszyn rolniczych czy obuwia po wykonaniu prac polowych - przypomina Dominika Kmet. 

Przyznaje, że po wystąpieniu pierwszych przypadków ASF na terenie powiatu rawickiego w zeszłym roku rolnicy zaczęli przywiązywać większą uwagę do bioasekuracji.

Nasze kontrole wskazują na to, że jest lepiej, ale nie jesteśmy aż tak bardzo zadowoleni z rezultatów tych kontroli - zastrzega Powiatowy Lekarz Weterynarii. 

Otoczeni wirusem 

Dominika Kmet akcentuje, że ogniska ASF okalają powiat rawicki od południa, północy oraz wschodu. W związku z tym, terminu wyjścia z aktualnej strefy obostrzeń, nie da się określić.

Nie przewidujemy tego w najbliższym okresie, ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Dodaje, że wokół powiatu rawickiego występuje szczególnie dużo ognisk wirusa u dzików. A sporo naszych rolników ma uprawy zlokalizowane na terenach innych powiatów. Podkreśla, że dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów o dezynfekcji i zmianie odzieży przed wejściem do budynków inwentarskich.    

Obecnie powiat rawicki znajduje się z obszarze z ograniczeniami III, czyli tym, który ma największe obostrzenia - ponieważ w bliskiej odległości występują zakażenia zarówno wśród dzików, jak i hodowli świń. Wiąże się to z – częstszymi kontrolami u hodowców, każdorazowym sekcjonowaniem sztuk padłych, wysyłką trzody chlewnej tylko do określonych zakładów uboju.  

Na pewno trzeba liczyć się z tym, że w każdej chwili, jeśli ognisko wystąpi bliżej granic powiatu rawickiego, możemy mieć ten obszar zagrożony - zauważa Dominika Kmet.

Dodaje, że inspekcja weterynaryjna wraz z myśliwymi, Nadleśnictwem Piaski prowadzi regularne przeszukiwania obszarów i w związku z tym, znaleziono już 5 dzików padłych, które okazały się dodatnie - dotyczy to gminy Bojanowo.

Na terenach innych powiatów i gmin okalających powiat rawicki jest dodatnich dzików znacznie więcej stąd nasz apel o przestrzeganie bioasekuracji - podkreśla Dominika Kmet.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama