Jak przekazuje KP PSP w Rawiczu, wieloletnie dane statystyczne wskazują, że w miesiącach lipcu i sierpniu znacznie wzrasta ilość powstałych pożarów - głównie w sektorze rolniczym. Spowodowane jest to wzrostem zagrożenia pożarowego w okresie żniw i omłotów. Potwierdza to chociażby fakt, że w miniony poniedziałek (25 lipca), strażacy byli wzywani trzykrotnie do pożaru na polach. Dwa razy interweniowali w gminie Jutrosin, a raz - w gminie Bojanowo.
W związku z tym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu opracowała zbiór zasad bezpieczeństwa pożarowego, których należy przestrzegać w czasie zbioru, transportu i składowania płodów rolnych.
Zwróć szczególną uwagę!
Rawiccy strażacy informują, że należy szczególnie zwracać uwagę na:
- stosowanie się do wskazań podanych w instrukcjach obsługi przy eksploatacji maszyn rolniczych i innych z napędem,
- stosowanie silników elektrycznych o odpowiednim do warunków pracy stopniu ochrony; minimalna odległość układu napędowego od stert, stogów i budynków o konstrukcji palnej powinna wynosić 5 m,
- ustawianie silników spalinowych na podłożu niepalnym, w odległości co najmniej 10 m od stert, stogów lub budynków o konstrukcji palnej,
- zabezpieczanie urządzenia wydechowego silników spalinowych przed wylotem iskier,
- zapewnienie możliwości ewakuacji ludzi i sprzętu,
- przechowywanie niezbędnych materiałów pędnych, w ilości nie przekraczającej dobowego zapotrzebowania, w zamkniętych nie tłukących się naczyniach, w odległości co najmniej 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych,
- wyposażenie miejsca omłotów, stertowania i kombajnowania w gaśnice oraz w razie potrzeby w sprzęt służący do wykonywania pasów ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru (kombajny do zboża wyposażyć w gaśnicę przeznaczoną do gaszenia pożarów grupy "B" o masie środka gaśniczego min. 2 kg oraz gaśnicę przeznaczoną do gaszenia pożarów grupy "A" o masie środka gaśniczego min. 6 kg),
Rawiccy strażacy przypominają
Strażacy z KP PSP w Rawiczu przypominają również, że:
- palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbioru palnych płodów rolnych oraz ich transporcie jest zabronione.
- używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych jest zabronione.
- strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1000 m2 lub kubatury 5000 m3.
- wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.
- produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych, należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
- miejsce omłotów, niezależnie od wymaganych gaśnic, musi być wyposażone w pojemnik z wodą o objętości co najmniej 200 dm3, przygotowany do wykorzystania w celach gaśniczych z użyciem wiadra lub w inny równorzędny sposób.
- od budynków wykonanych z materiałów: palnych - 30 m, niepalnych i pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m,
- od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m,
- od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m,
- od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m,
- od lasów i terenów zadrzewionych - 100 m,
- między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.