reklama

140-lecie cukrowni w Miejskiej Górce. "Ta fabryka będzie miała przyszłość" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

140-lecie cukrowni w Miejskiej Górce. "Ta fabryka będzie miała przyszłość" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
85
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościDziałająca w Miejskiej Górce od 140 lat cukrownia jest jednym z największych zakładów działających na terenie gminy i jednocześnie nieodłącznym elementem historii miasta i jej mieszkańców. W ostatnich latach firma nie tylko zwiększyła produkcję, ale także postawiła na modernizację zakładu i wykorzystuje najnowsze technologie.
reklama

Uroczystośc z okazji jubileuszu 140. rocznicy działalności cukrowni Miejska Górka odbyła się w piątek (21 czerwca) w jednej z rawickich restauracji. Zaproszenie na obchody przyjęli m.in. starosta Adam Sperzyński, burmistrz Miejskiej Górki Karol Skrzypczak, wiceburmistrz Rawicza Paweł Szybaj, prezes Okręgowego Związku Plantatorów Maciej Maciejewski, prezes grupy Pfeifer&Langen Roman Kubiak oraz przede wszystkim pracownicy zakładu.

140 lat cukrowni Miejska Górka. Tradycja połączona z nowoczesnością

Gości witali wieloletni szef cukrowni Jacek Sobczyński - obecnie dyrektor produkcji podstawowej w całym koncernie Pfeifer&Langen oraz Sebastian Rode - kierownik cukrowni Miejska Górka.

- Tradycja firmy jest w tej chwili połączona z nowoczesnością, choć wielu rzeczy na zewnątrz nie widać - tego, co jest w środku fabryki. Ale widać bardzo nowoczesny silos, powstaje nowoczesna kotłownia gazowa i to pokazuje, że ta fabryka będzie miała przyszłość. To, co robimy jest związane także z wymaganiami naszych klientów. Chcą, aby cukier był nie tylko biały i czysty, ale produkowany w takich warunkach, żeby w czasie jego produkcji - od pola do klienta - było jak najmniejsze oddziaływanie na środowisko - zaznaczano podczas wydarzenia.

reklama

Podkreślano, że historia cukrowni to nie tylko historia zakładu, ale przede wszystkim ludzi - od plantantorów buraka cukrowego, przez pracowników, dostawców, po firmy współpracujące. To oni wszyscy mają wpływ na aktualną kondycję i wygląd fabryki.

- W imieniu zarządu składam podziękowania za ten codzienny trud, za troskę o fabrykę. (...) Podziękowania należą się też władzom lokalnym, ponieważ gdybyśmy nie mieli tutaj dobrego wsparcia, to niektóre procesy inwestycyjne albo nie mogłyby się odbyć, albo odbywałyby się z opóźnieniem. Będziemy dzięki temu też kolejne innowacje realizować - mówił Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer&Langen Polska, wznosząc toast za następne owocne lata dla cukrowni  Miejska Górka - z udziałem pracowników, plantatorów, władz lokalnych i wszystkich, którym dobro tego zakładu leży na sercu.

reklama

Od 28 lat miejskogórecka cukrownia jest częścią koncernu Pfeifer & Langen

Cukrownia w Miejskiej Górce rozpoczęła swoją działalność dokładnie 28 września 1883 roku, a pierwszą kampanię przeprowadzono w roku 1884. Jeszcze na początku lat 90. było to przedsiębiorstwo państwowe. 1 października 1991 rok rozpoczął się nowy okres w historii zakładu związany ze zmianą formy własności. Na podstawie ustawy o prywatyzacji, powstała spółka akcyjna założona przez 750 akcjonariuszy (300 pracowników i emerytów oraz 450 plantatorów).

W 1996 r. koncern Pfeifer & Langen, z siedzibą w Kolonii, odkupił akcje od pracowników i plantatorów - obejmując pakiet większościowy. Środki finansowe z podniesienia kapitału przeznaczono na dalszą modernizację zakładu. W 1997 r. fabryka przeszła gruntowny remont. Od kwietnia 2005 roku cukrownia Miejska Górka, w skład której wchodzą także zakłady w Górze i Głogowie, należy do grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. z siedzibą w Poznaniu. Przedsiębiorstwo obejmuje również cukrownie Gostyń, Środa Wielkopolska oraz Glinojeck.

reklama

Gratulacje, życzenia sukcesów i deklaracja burmistrza Miejskiej Górki 

Goście gratulowali jubileuszu i życzyli przedsiębiorstwu samych sukcesów. Burmistrz Miejskiej Górki nie ukrywał, że rozbudowa zakładu szczególnie go cieszy - nie tylko dlatego, że jest to jedna z największych miejskogóreckich firm i, że pracują w niej całej rodziny. Jak pokdreślił, wpływy podatkowe są tak duże, iż umożliwiają samorządowi inwestowanie także w inne obszary gminy.

- Dziękuję zwszystkim pracownikom za wkład w rozwój cukrowni i zarządowi za takie decyzje dotyczące właśnie miejscowego zakładu. Oczywiście deklaruję wszelką pomoc - mówił Karol Skrzypczak.

Podczas uroczystości czas umilał występ miejskogóreckiej orkiestry dętej, która w tym roku obchodzi swoje 100-lecie, a wywodzi się także z cukrowni. Zaprezentował się również zespół taneczny, który otrzymał od Pfeifer&Langen grant na swoją działalność - w ramach projektu "Słodkie łączy - Dobre Działania".

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama