Reklama

Silos gotowy. Jego budowa trwała 390 dni (ZDJĘCIA, FILM)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze przed świętami cukrownia Miejska Górka zacznie korzystać z nowego silosu, który pomieści 60 tysięcy ton cukru. Jego budowa trwała 390 dni od momentu wmurowania kamienia węgielnego. Dziś (14 grudnia 2022r.) obiekt został oficjalnie otwarty.

W uroczystości otwarcia silosu, która została zorganizowana przed jego główną komorą, wśród filarów podpierających całą konstrukcję, wzięli udział przedstawiciele zarządu spółki Pfeifer & Langen, pracownicy cukrowni, samorządowcy, przedstawiciele plantatorów buraka cukrowego oraz reprezentanci firm, które uczestniczyły w budowie silosu.

"Byliśmy przekonani, że jest to inwestycja, która się opłaca"

Na wydarzenie - z powodu choroby - nie dotarł Roman Kubiak, prezes zarządu Pfeifer & Langen Polska SA. Wszystkich gości powitał więc przedstawiciel właścicieli spółki Pfeifer & Langen - Uwe Schöneberg. Zaznaczył już na samym początku, że ten robiący wrażenie obiekt powstał dzięki pasji i zaangażowaniu wielu osób, którym oczywiście podziękował za wsparcie projektu.

- Budowa silosu kosztowała 54 mln zł. Jako spółka, współwłaściciel byliśmy w stanie wesprzeć tę inwestycję tylko dlatego, że miało miejsce wiele czynników. (...) Mieliśmy  ogromną wiarę w to, że będziemy nadal współpracować z całym przemysłem rolniczym i plantatorami buraka cukrowego teraz i w przyszłości. Byliśmy też przekonani o tym, że zakład ten będzie dalej funkcjonował przez wiele lat w Miejskiej Górce. Pomogło też wsparcie władz loklanych. I byliśmy przekonani przede wszystkim o tym, że jest to inwestycja, która się opłaca i że mamy znakomity zespół, który umożliwi realizację tego wydarzenia szczególnie w tak wymagającej sytuacji, jaką mamy obecnie - mówił Uwe Schöneberg dziękując całemu zespołowi z cukrowni w Miejskiej Górce, a także władzom lokalnym za wsparcie projektu i działalności firmy w Miejskiej Górce.

Podkreślał, że inwestycja przede wszystkim przyczyni się do rozwoju firmy, pracownikom da poczucie bezpieczeństwa, klientom pozwoli odnosić jeszcze większe sukcesy, a dla plantatorów jest to wyraźny sygnał, że w tej lokalizacji - w Miejskiej Górce - cukrownia jeszcze przez wiele lat chce z nimi współpracować i produkować jeszcze więcej cukru z ich buraków. 

Pomieści 60 tysięcy ton cukru

Cały projekt, od momentu podjęcia decyzji do jego finalizacji, trwał 20 miesięcy. W rezultacie powstał silos o wysokości 63 metrów i około 47 metrów szerokości. Podczas budowy zużyto 13 tysięcy ton betonu, a także 600 ton stali konstrukcyjnej i zbrojeniowej. Ma on pojemność 60 tysięcy ton. Zamontowano w nim najbardziej nowoczesne systemy sterowania. Jego konstrukcja jest wykonana z żelbetonu, a całość opiera się na ponad 80 kolumnach i metrowym stropie. Obiekt jest zwieńczony stalowym dachem, a od środka wyłożony blachą ze stali szlachetnej. Silos jest także energooszczędny i ma zainstalowany system regulacji amosfery w komorze.

W budowę obiektu zaangażowanych było ponad 100 pracowników.

Sebastian Rode - kierownik projektu - przybliżył wszystkim przebieg budowy silosu, w której - jak zaznaczał - nie brakowało wyzwań i problemów, ale i tak udało się zadanie zakończyć w terminie. 

- W maju zeszłego roku dokonano wyboru głównego wykonawcy, którym została firma Chemadex Projekt, a już po trzech miesiącach uzyskano pozwolenie na budowę. We wrześniu budowa ruszyła. 19 listopada 2021 roku odbyła się uroczystość związana z wmurowaniem kamienia węgielnego pod budowę - wyliczał Sebastian Rode.

Silos ma być użytkowany od 20 grudnia.

Dyrektor cukrowni: "To jest spełnienie marzeń"

O tym, jak wielkie znaczenie dla działalności cukrowni ma nowa iwestycja mówił także jej dyrektor, Jacek Sobczyński. On również sporo czasu poświęcił na podziękowania.

- To jest spełnienie marzeń. (...) Ten moment nie zaistniałby bez bardzo zaangażowanych osób: od zarządu Pfeifer & Langen w Kolonii i zarządu polskiego, przez lokalne władze, które tak szybko pomagały nam w załatwianiu spraw formalno-prawnych, firmę Chemadex, która była wykonawcą, plantatorów, moich współpracowników, bo bez ich wsparcia, planowania tego sukcesu byśmy nie osiągnęli (...) Chciałbym, żeby to był pierwszy krok w rozwoju tego zakładu - mówił Jacek Sobczyński, dyrektor cukrowni Miejska Górka. 

Wszyscy, którzy według niego przyczynili się do realizacji inwestycji otrzymali okolicznościowe statuetki - oczywiście z wizerunkiem nowego silosu.

"Najsłodsza gmina w powiecie"

Oczywiście nie obyło się bez gratulacji. List przesłał do cukrowni wojewoda wielkopolski - Michał Zieliński, a burmistrz Miejskiej Górki - Karol Skrzypczak oraz starosta rawicki - Adam Sperzyński - gratulowali dyrekcji i władzom cukrowni osobiście.

- Współpraca z takim inwestorem jak Pfeifer & Langen, jak pan Jacek Sobczyński jest wielką przyjemnością. Z wielką kulturą organizacyjną podchodzicie państwo do wszelkich spraw, problemów - podkreślał starosta Adam Sperzyński gratulując sfinalizowanej inwestycji.

Przy okazji pogratulował burmistrzowi Miejskiej Górki, który będzie beneficjentem tej rozbudowy, bo to do budżetu gminy "wpadnie" spora kwota z tytułu podatku. - Cieszę się, że gmina rozwija się, bo bogactwo gminy Miejska Górka jest bogactwem powiatu rawickiego. (...) A obiekt jest piękny i na pewno stanie się jednym z symboli powiatu - dodał Sperzyński.

- Pozwolę sobie zabrać głos jako burmistrzowi najsłodszej gminy w Polsce, bo ma dużo cukru, buraków cukrowych i dużo cukierni z dobrymi wyrobami - żartobliwie zaczął swoją wypowiedź Karol Skrzypczak, burmistrz Miejskiej Górki. Dziękował zarządom spółki - zarówno polskiemu, jak i niemieckiemu, za decyzję o początku procesu rozbudowy cukrowni. Silos to dopiero początek inwestycji planowanych przez Pfeifer & Langen. Obecnie trwa także budowa nowej elektrociepłowni.

- Było to przedsięwzięcie bardzo trudne, proces inwestycyjny trwał w trudnym czasie, tym bardziej wielkie ukłony w stronę wszystkich zaangażowanych. Dziś silos ładnie się prezentuje, ładnie się wkomponował w krajobraz Miejskiej Górki. Życzę koncernowi by obiekt przynosił korzyści dla firmy i nie ukrywam, że my spoglądamy na niego przez pryzmat naszego budżetu. Życzę koncernowi i sobie również, abyście tak się rozwijali, aby powstała konieczność budowy jeszcze kolejnego. Wtedy postaramy się jeszcze szybciej załatwić wszystkie formalności - powiedział Karol Skrzypczak. 

Na zakończenie części oficjalnej miało miejsce symboliczne przecięcie wstęgi. Był także mini koncert, tort w kształcie silosu oraz poczęstunek.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE