Osoby, które ukończyły 100 lat mogą liczyć na dodatkowe pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nawet, jeśli nigdy nie pracowały i nie pobierają emerytury czy renty, należy im się tzw. dodatek stulatka, który wynosi obecnie 3.080,84 zł brutto.
Wysokość dodatku stulatka stanowi równowartość średniego wynagrodzenia w kraju w kwartale poprzedzającym wypłatę świadczenia pomniejszoną o kwotę podatku dochodowego. - Dodatek stulatka to świadczenie honorowe - wyjaśnia Dariusz Bieganek, rzecznik prasowy oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Ostrowie Wlkp. Świadczenie to jest wypłacane od lat 70-tych ubiegłego stulecia, ale dopiero w 2006 roku zostało ujęte przez parlament w charakterze ustawy. - Osobom, które ukończyły 100 lat życia i pobierają świadczenia emerytalno-rentowe, prezes ZUS przyznaje świadczenia honorowe z urzędu. Ci, którzy nie pobierają emerytury lub renty, muszą po ukończeniu setki złożyć wniosek w najbliższej placówce ZUS. Należy do niego dołączyć dokument potwierdzający wiek, najlepiej akt urodzenia - informuje rzecznik ostrowskiego ZUS-u.
Gwoli wyjaśnienia, drugi wskazany przez ZUS przypadek odnosi się do osób, które nigdy nie pracowały zawodowo, dlatego nie pobierają emerytury lub renty (dotyczy to zwykle kobiet, które opiekowały się domem i dziećmi). Im również należy się dodatek dla stulatków, ale w ich przypadku niezbędne będzie złożenie wniosku. - Nie mamy stosownego formularza, więc wniosek może być napisany odręcznie - tłumaczy Dariusz Bieganek. I dodaje, że formalności może dopełnić np. ktoś z rodziny.
(tom)
3.000 zł dla stulatków
Opublikowano:
Autor: Przemysław Szeszuła
Przeczytaj również:
Wiadomości
Polecane artykuły:
wróć na stronę główną
ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.
e-mail
hasło
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE