Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej jest organizowana przez Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W tym roku ten prestiżowy konkurs odbył się po raz czwarty. Podczas trzech etapów sprawdzana jest wiedza uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski z zakresu biologii i ekologii.
- Pierwszym jest test online z wiedzy szkolnej na poziomie podstawowym. W drugim etapie do rozwiązania jest test z wiedzy na poziomie biologii rozszerzonej i sesja posterowa. Natomiast trzeci, finałowy etap odbywa się na uniwersytecie w Bydgoszczy, gdzie uczestnicy rozwiązują test wiedzy wykraczającej poza podstawę programową. Podczas finału odbywa się również wystawa zwycięskich posterów naukowych - relacjonuje Agata Klecz.
Dodaje, że najcenniejszą nagrodą jest indeks na Wydział Biologii Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który gwarantuje przyjęcie na studia z pominięciem standardowego postępowania rekrutacyjnego opartego na wynikach matur.
Agata Klecz w finale konkursu biologicznego
Jak opowiada Agata Klecz, w tegorocznej edycji olimpiady wzięło udział ponad 1000 uczniów z całej Polski.
- Do ścisłego finału w Bydgoszczy zakwalifikowało się zaledwie 48 z nich. Uczestnicy tego etapu musieli rozwiązać test z wiedzy wykraczającej daleko poza ramy podstawy programowej, a tytuł finalisty przysługiwał tylko osobom, które osiągnęły wynik co najmniej 30% - wyjaśnia uczennica z Jutrosina.
Zwycięski poster Agaty Klecz
Poza tym, że Agata Klecz weszła do grona finalistów, jej plakat naukowy „Narodziny gwiazd. Dlaczego klacze źrebią się w nocy?” znalazł się wśród 23 najlepszych prac i zdobył uznanie we wszystkich możliwych kategoriach, przynosząc jej Nagrodę Rektora Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego, Nagrodę Uczestników oraz Nagrodę Nauczycieli. Do tego imponującego zestawu dołączyła jeszcze pozaregulaminowa Nagroda Dziekanów Nauk Biologicznych UKW.Jak przyznała licealistka, poster powstał dzięki kilkuletnim obserwacjom porodów klaczy w Stadninie Koni Iwno oddział Golejewko, a merytorycznie wsparła ją nauczycielka biologii, Irmina Gilicka-Zalas. Dodatkowo, treść posteru dopełniły autorskie zdjęcia Agaty przedstawiające konie pełnej krwi angielskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.