Akcja odbędzie się 7 września 2023 r. (czwartek) w godzinach 9.00 - 14.00 w remizie OSP w Szkaradowie. Tradycyjnie, na wszystkich uczestników będzie czekał drobny, słodki upominek.
Jak podkreślają strażacy ze Szkaradowa, krew to najcenniejszy dar - ratujący zdrowie i życie, którego niestety wciąż brakuje.
Przypominają również, że dzień oddawania krwi i następny są dniami wolnym od pracy, a ilość oddanej krwi można rozliczyć w pit.
- Pamiętajcie, że każdy może zostać bohaterem! Bo tętni w Nas dobro! - podsumowali.
Kto może zostać krwiodawcą?
Jak podaje RCKiK w Poznaniu dawcą krwi oraz jej składników może zostać osoba, która:- ukończyła 18 rok życia, a nie przekroczyła 65 roku życia.
- jest zdrowa, bo tylko wtedy oddana krew nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu dawcy, a pomoże biorcy.
- czuje się zdrowa.
- jeżeli taka jest jej decyzja.
Kiedy nie możesz zostać dawcą krwi?
Niestety są wyszczególnione przypadki, kiedy mimo chęci oddania krwi, nie możesz tego zrobić. Podzielone są na bezwzględne oraz czasowe.Bezwzględne przeciwwskazania do oddania krwi:
- ciężkie choroby układu: krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego
- zakażenie chorobami zakaźnymi (np. HIV, żółtaczka, kiła)
- zachowania seksualne o podwyższonym ryzyku zarażenia chorobami zakaźnymi
- używanie środków psychoaktywnych
- choroby krwi
- łuszczyca
- cukrzyca
- nowotwory złośliwe
Jakich grup krwi najbardziej brakuje?
Według danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu z 28 sierpnia 2023 roku, najmniej jest krwi grupy 0 Rh- oraz B Rh-, których stan został określony jako bardzo niski. Niski stan dotyczy grup 0 Rh+ oraz A Rh+ i A Rh-. Krwi grupy B Rh+ oraz AB Rh+ i AB Rh- jest obecnie wystarczająco.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.