Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami to osoba, która ma zapewnić wsparcie w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych. Pomoc asystenta ma zwiększyć szanse podopiecznego na prowadzenie bardziej samodzielnego i aktywnego trybu życia oraz poprawić funkcjonowanie osoby niepełnosprawnej w jej środowisku poprzez m. in uczestnictwo w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy też sportowych.
Asystent osoby z niepełnosprawnościami. Dla kogo?
Władysława Czajkowska, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Rawiczu, informuje, że program jest adresowany do dzieci do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz osób dorosłych z niepełnosprawnościami - w stopniu znacznym lub umiarkowanym, które wymagają wsparcia w codziennych czynnościach i funkcjonowania w życiu codziennym.
Od kiedy wnioski o pomoc asystenta osoby z niepełnosprawnością?
Aby móc skorzystać z pomocy asystenta, trzeba złożyć wniosek. Wnioski dostępne są zarówno na stronie internetowej Centrum Usług Społecznych, jak i w siedzibie CUS. Do wypełnionego formularza należy dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności. Wniosek może złożyć bezpośrednio osoba zainteresowana taką formą pomocy lub jej przedstawiciel, czy rodzic lub opiekun prawny w przypadku dzieci. Dyrektor Czajkowska podkreśla, że usługa asystenta jest bezpłatna, a program finansowany jest ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.Wnioski można składać od 15 lutego. Nie ma terminu granicznego.
- Jeśli będzie dużo wniosków, to w pierwszej kolejności świadczenia będą przyznawane dzieciom z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności - wyjaśnia dyrektor CUS. Choć przyznaje, że w tym roku pieniędzy na opłacenie asystentów jest więcej niż przed rokiem. Wnioski będą przyjmowane do wyczerpania kwoty dofinansowania tj. ok. 400 tys. zł.
Dlaczego tak późno uruchomiono program ?
Według zapowiedzi ministerstwa rodziny i polityki społecznej, realizacja programu powinna nastąpić od 1 stycznia. Dlaczego więc usługa asystenta osoby z niepełnosprawnością w Rawiczu jeszcze nie działa?Władysława Czajkowska podaje że, wniosek o dofinansowanie programu został złożony pod koniec ubiegłego roku, a w styczniu gmina podpisała oświadczenie o przyjęciu dotacji na ten cel. Jak podkreśla dyrektor CUS, umowa jest w trakcie podpisywania.
Dokumenty dotyczące wnioskowania o tę usługę są już dostępne w CUS - zapewnia Władysława Czajkowska i dodaje, że realizacja rozpocznie się niezwłocznie po zakwalifikowaniu do programu.
Kto może zostać asystentem osoby z niepełnosprawnoścą?
- Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej lub opiekun medyczny.
- Osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym - np. doświadczenie zawodowe, wolontariat.
- Osoby wskazane przez osobę z niepełnosprawnością lub jego opiekuna prawnego, które są przygotowane do realizacji wobec osoby objętej programem usługi.
- Dodatkowo w przypadku, gdy asystent będzie pracował z dzieckiem z niepełnosprawnościami do 16. roku życia wymagane jest także zaświadczenie psychologa o braku przeciwwskazań do świadczenia takiego wsparcia.
Ważne!
Asystentem nie może być rodzic lub inny członek rodziny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.