W budowie jest już ścieżka rowerowa przy ul. Sienkiewicza w Rawiczu - od ul. Rawickiej w Dębnie Polskim do skrzyżowania z ul. Kmicica w Rawiczu. Będzie liczyła blisko 890 metrów. Uzupełnione będzie też oświetlenie - lampy mają być zasilane energią ze słońca i siłą wiatru. Przez starą „piątkę” na wysokości Dębna Polskiego zostanie poprowadzony również przejazd rowerowy.
Prace prowadzone są także na ul. Poznańskiej w Rawiczu. Blisko 593-metrowy odcinek ścieżki powstaje od Ronda Biały Orzeł do skrzyżowania z ul. Sierakowską. Na razie, w budowie jest fragment od ronda do przejścia dla pieszych.
Chodziło o to, by nie wyłączyć całości chodnika w jednym czasie i zapewnić mieszkańcom osiedla, a także Sierakowa dojście do ich posesji - zauważa starosta Adam Sperzyński, starosta powiatu rawickiego.
Dodaje, że powstanie też przejazd rowerowy na ul. Sarnowskiej w Rawiczu. Nawierzchnia budowanych przez powiat ścieżek będzie asfaltowa.
Na inwestycje udało się pozyskać niespełna 2 mln zł dotacji z budżetu samorządu województwa. Resztę pieniędzy (około pół miliona złotych) wykładają powiat rawicki i gmina Rawicz, ponieważ projekt realizowany jest w partnerstwie obu samorządów.
To jeden projekt unijny, ale przetarg był podzielony na dwa zakresy: ul. Sienkiewicza z Poznańską, za który płaci powiat i ul. Śląska, za który płaci gmina - podsumowuje starosta Adam Sperzyński.
Planowany jest także ponadkilometrowy odcinek ścieżki rowerowej na ul. Śląskiej w Masłowie - od skrzyżowania z ul. Żniwną do skrzyżowania z ul. Chełmońskiego. To zadanie jest jednak w gestii gminy Rawicz.
Obecnie trwają prace polegające na poprawie bezpieczeństwa w obrębie przejścia dla pieszych przy szkole podstawowej na ul. Śląskiej w Masłowie, w tym budowa chodników z kostki brukowej betonowej o długości ok. 193 m po południowej stronie jezdni oraz 35 m po północnej stronie jezdni w rejonie dojścia dla pieszych, doświetlenia przejścia dla pieszych, wykonania nawierzchni fakturowych z myślą o osobach niewidomych lub niedowidzących, wykonania nowego oznakowania poziomego w technologii grubowarstwowe, oznakowania pionowego oraz urządzenia automatycznego pomiaru prędkości - przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza.