Podkreślała, że - w jej ocenie - niepubliczna szkoła podstawowa zarządzana przez fundację jest dobrym rozwiązaniem i stwarza wiele możliwości. Uważa, że pozwoli to poczuć wszystkim, że mają realny wpływ na jej funkcjonowanie.
Jeśli cała procedura doszłaby do skutku, w małej wiejskiej szkole od września naukę kontynuowałoby około 40 uczniów. Byłoby to jednocześnie jedyne takie rozwiązanie zastosowane w powiecie rawickim.
Wakacje się skończyły. Placówki są już przygotowane na przyjęcie uczniów od poniedziałku, 2 września. Wszystko wskazuje na to, że starania rodziców i fundacji nie powiodły się, bo wciąż nie dotarła wymagana odpowiedź z kuratorium.
Fundacja zainteresowana prowadzeniem szkoły w Gościejewicach
- Jak będziemy wiedzieli, że placówka będzie rejestrowana jako niepubliczna, to możemy rozmawiać. Obecnie robimy wszystko, by szkoła od września działała normalnie - zaznaczała przedstawicielka fundacji w rozmowie z portalem.
Rodzice walczyli o podstawówkę w Gościejewicach
- Szkoła Podstawowa w Gościejewicach ma jeden mocny atut, który stał się dla mnie motywacją do działań związanych z utrzymaniem tej placówki. Mam na myśli uczniów, rodziców i mieszkańców, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem w funkcjonowanie placówki stworzyli wyjątkowe miejsce, do którego uczniowie chodzili w przyjemnością. Wielokrotnie pytano mnie, czy kiedy próbowaliśmy uchronić placówkę przed likwidacją, angażowali się również inni rodzice. Zawsze odpowiadałam, że oczywiście. Nie miałam nigdy poczucia, że zostałam z tym sama. Dlatego czułam się w obowiązku wobec naszych dzieci, jak i dorosłych mieszkańców, zrobić coś jeszcze, żeby się nie poddać zbyt łatwo - zaznaczała w rozmowie z portalem Anna Panasewicz, przewodnicząca rady rodziców, a obecnie także radna.
Gdzie od 2 września będą się uczyć uczniowie z Gościejewic?
Burmistrz Bojanowa nie posiada wiedzy na temat uruchomienia szkoły od 1 września w Gościejewicach, nie jest przez nikogo informowana o ewentualnych krokach fundacji, z którą porozumiewają się prawdopodobnie rodzice. Nie trwają żadne formalne procedury w tym kierunku. W związku z faktem, iż podjęta została uchwała o likwidacji, szkoły burmistrz ma obowiązek przeprowadzić wszelkie procedury do końca sierpnia, łącznie z inwentaryzacją i dokumentami, co też czyni przy pomocy osoby, której powierzono obowiązki dyrektora - informuje wiceburmistrz Bojanowa - Katarzyna Sadowska.
Jak przekazuje, dzieci z likwidowanej szkoły zostały przez rodziców zapisane do innych szkół m.in. w Bojanowie i Golinie Wielkiej, gdzie musiały zostać zapewnione i dostosowane dla nich odpowiednie warunki. Dlatego też sprzęt i wyposażenie z placówki w Gościejewicach, stanowiące majątek Gminy Bojanowo, również w miarę potrzeb został na te szkoły rozdysponowany.
- Na dzień dzisiejszy dyrektorzy nie posiadają informacji, aby rodzice złożyli jakiekolwiek rezygnacje z zapewnionego miejsca w szkole, w związku z czym - przygotowane i zaopiniowane są arkusze oraz zakupione podręczniki dla wszystkich zapisanych dzieci w placówkach gminnych - mówi Katarzyna Sadowska.
Samorząd - po uzyskaniu wsześniejszych deklaracji rodziców - zorganizował także transport dzieci do szkół w Bojanowie i Golinie Wielkiej oraz do przedszkoli w Bojanowie i Trzeboszu, uwzględniając dowóz dzieci ze wszystkich deklarowanych miejscowości.
Na sesji rady miejskiej w dniu 30 sierpnia radna Anna Panasewicz oficjalnie przyznała, że nie doszła na czas zgoda kuratorium na utworzenie szkoły i temat prowadzenia jej przez fundację upadł.