WiadomościChoć nadmiar odpadów można wywieźć do specjalnie w tym celu przeznaczonego punktu, to nie wszyscy się do tego stosują. Przez to osoby korzystające z nowej ścieżki pieszo-rowerowej muszą po drodze "podziwiać" górę śmieci.
W Gościejewicach bojanowski samorząd realizował inwestycję pod nazwą „Rewitalizacja miejscowości popegeerowskiej". Prace zakończyły się w ostatnich miesiącach i pochłonęły 1,9 mln zł, z czego większość stanowiło dofinansowanie uzyskane w minionym roku w ramach trzeciej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - PGR.
W ramach inwestycji w świetlicy wiejskiej wykonana została instalacja grzewcza i gazowa oraz zbiornik naziemny na paliwo, przebudowany został odcinek drogi gminnej od skrzyżowania z drogą powiatową Bojanowo - Poniec do bloków mieszkalnych, modernizacji doczekała się brukowa droga między odcinkiem z płyt betonowych a asfaltem oraz częściowo wymieniona została nawierzchnia chodników we wsi. Powstał także nowy ciąg pieszo-rowerowy łączący bloki z wsią. Odcinek o nawierzchni asfaltowej ma długość 434 m i szerokość 3,5 m.
reklama
Okazuje się jednak, że jest coś, co nie pasuje do zmienionego krajobrazu wsi i psuje odbiór przedsięwzięcia.
- Pozytywny efekt naszych prac w Gościejewicach psuje hałda ziemi wymieszanej z różnorodnymi śmieciami, usytuowana na gruncie nienależącym do gminy, tuż przy ścieżce rowerowej. Gmina Bojanowo zwróciła się do właściciela działki, by usunął te odpady, sprawa jest w toku. Dlatego zwracamy się z apelem do mieszkańców: jeżeli mają państwo informację, kto jest „autorem” tej hałdy, prosimy o kontakt - apeluje burmistrz Paulina Wolsztyniak w informacji skierowanej do mieszkańców za pomocą mediów społecznościowych i w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej samorządu.
Władze gminy zwracają uwagę, że mimo opłaty jaką ponoszą właściciele nieruchomości i fakt, że śmieci odbierane są bez limitów, w dalszym ciągu są one podrzucane na cudze działki czy do lasów.
Gruz budowlany jest odbierany bezpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Gołaszynie. Zgodnie z regulaminem masa bezpłatnie przyjmowanych odpadów budowlanych i rozbiórkowych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych jest limitowana i wynosi 100 kg na mieszkańca na rok. Odpady dostarczone powyżej limitu przyjmowane będą za dodatkową opłatą pobieraną przez PSZOK.
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych dla mieszkańców gminy Bojanowo. Gołaszyn 11, tel. 65 54 56 416 Czynne: wtorek i sobota w godz. 10.00 - 14.00 czwartek w godz. 14.00 - 18.00
reklama
W 2023 roku bojanowski PSZOK odwiedziły 1.774 osoby. Liczba odpadów wyniosła średnio 31,3 kg na osobę. Odpadów rozbiórkowych i poremontowych oddano łącznie 104,3 megagramów (1 Mg = 1000 kg). A wszystkich śmieci przywiezionych do puktu było 213,6 Mg.