Reklama

Burmistrz poinformował, że zamierza zlikwidować szkołę

Opublikowano: pon, 15 lut 2021 17:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na spotkaniu komisji oświaty burmistrz Maciej Dubiel poinformował, że zamierza złożyć do rady miejskiej projekt uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej w Gościejewicach z końcem roku szkolnego 2021/2022. Co na to radni?

Reklama

Od wielu tygodni w gminie krążyły pogłoski o tym, że gmina planuje likwidację podstawówki w Gościejewicach. O tym, jakie faktyczne są plany wobec placówki burmistrz poinformował na posiedzeniu komisji oświaty, która była poświęcona wyłącznie tej tematyce. Oprócz wszystkich radnych na komisję zaproszono także pracowników urzędu, dyrektorów szkół, sołtysów wsi z obwodu szkoły - Sowin, Gościejewic i Wydartowa Pierwszego, a także przedstawicieli rodziców.

Nie będę ukrywał, że jednym z wariantów dalszego funkcjonowania sieci szkół jest ten, który przewiduje zamknięcie szkoły podstawowej w Gościejewicach i skierowanie dzieci z tego obwodu do szkoły w Bojanowie - powiedział już na samym początku burmistrz Maciej Dubiel.

Zaznaczył, że podczas komisji nie zapadną żadne decyzje, ale jest to okazja do podania wszystkich argumentów, faktów, zadawania pytań i merytorycznej dyskusji. Przygotowano dokładną analizę obrazującą wydatki ponoszone na utrzymanie wszystkich trzech szkół - z uwzględnieniem przede wszystkim placówki w Gościejewiach. Jak zaznaczała skarbnik gminy Patrycja Kubiak, od 2017 roku wydatki na tę jednostkę rosną głównie ze względu na wydatki związane z wynagrodzeniami dla nauczycieli, bo - jak mówiła - ustawodawca decyduje o podwyżkach tych pensji, ale nie przekazuje na to pieniędzy.

(...) Likwidacja czegokolwiek, a już na pewno placówek oświatowych to nie jest powód do dumy, ale po prostu trudna decyzja wynikająca z powstałych okoliczności - mówił Maciej Dubiel przedstawiając swoje stanowisko.

Przypomniał, że wcześniej zlikwidowano także oddział przedszkolny w Zaborowicach, oddziały szkolne klas 1-3 w Trzeboszu, a także przedszkole w Kawczu. Zaznaczał, że wszystkie te decyzje były niezwykle emocjonalne, spotkały się z oporem i niezadowoleniem rodziców, ale były konieczne. Jak podkreślał, czas pokazał, że także słuszne, bo - w jego opinii - dzieci świetnie się znalazły w nowym otoczeniu, a budynki oświatowe znalazły nowe przeznaczenie.

Maciej Dubiel poinformował również, że bardzo dobrze zapoznał się z petycjami, które otrzymał od rodziców i mieszkańców wsi Sowiny oraz z rozmową z dyrektorem Dariuszem Sikorą opublikowaną w poprzednim wydaniu „Życia Rawicza” i zaznaczał, że w wielu sprawach musi przyznać im rację. Miał na myśl znakomity wygląd szkoły i zaangażowaną pracę tamtejszego grona pedagogicznego. Przekonywał jednak, że w Bojanowie dzieci będą miały również odpowiednie warunki nauczania, na pewno będą bezpieczne, zaopiekowane, a - według niego - liczebność klas nie ma istotnego wpływu na jakość kształcenia. Zapewnił, że nie widzi żadnych problemów z dowozem, a dzieci nie będą rozdzielone i dokończą naukę w swoim gronie. Liczniejsze klasy będą funkcjonować osobo, a te mniejsze zostaną w całości włączone do istniejących oddziałów.

Mam wrażenie, że to są obawy tylko dorosłych, bo dzieci doskonale sobie poradzą - zaznaczał Dubiel.

Szkoła w Gościejewicach zostanie zlikwidowana? Demografia nie kłamie

Mimo że władze gminy bardzo dobrze oceniają dotychczasową działalność placówki i pracę zatrudnionych w niej nauczycieli, to burmistrz zaznaczył, że musi patrzeć na to, co będzie w przyszłości, a demografia dla tego obwodu nie jest optymistyczna. Jak objaśniał, mało tego, że kolejne roczniki są coraz mniej liczne, to w przyszłym roku w Bojanowie przy ul. Drzymały uruchomione zostanie nowoczesne przedszkole czynne 10 h, do którego trafią także przedszkolaki z Gościejewic. Oznacza to, że tegoroczny nabór do oddziały przedszkolnego w Gościejewicach jest ostatnim, jaki został przeprowadzony. Według niego, naturalna kolej rzeczy jest taka, że przedszkolaki po kilku latach w placówce rozpoczną naukę w podstawówce z dziećmi ze swojej grupy i nie będą wracać do placówki w Gościejewiach.

- Nawet, gdyby wszystkie dzieci wróciły tam do szkoły, to klasy liczyłyby 7 osób. Z danymi demograficznymi nie możemy dyskutować, a wynika z nich, że w ostatnich 7 latach w waszym obwodzie rodziło się średnio 12-11 dzieci, z czego już dziś od 3-5 jest wożonych do przedszkola w Bojanowie. Obecnie w szkole jest 75 uczniów, a za 3 lata, w najlepszym wariancie, będzie ich 58 i wszystkie klasy będą mieć mniej niż 10 osób – informował Maciej Dubiel.

Burmistrz Bojanowa będzie wnioskował o likwidację szkoły w Gościejewicach 

Po przedstawieniu swoich argumentów burmistrz poinformował, że w najbliższym czasie zamierza złożyć do rady miejskiej projekt uchwały o zamiarze likwidacji szkoły w Gościejewicach z końcem roku szkolnego 2021/2022. Szkoła formalnie istniałaby do końca sierpnia 2022 roku. Jak mówił, dokonanie tego w tym roku szkolnym jest niemożliwe ze względu na to, że pandemia - póki co - utrudnia spotkania z mieszkańcami, na których osobiście chce przekazać społeczności swoje stanowisko.\

Proszę o podjęcie próby zrozumienia mojego stanowiska i przeanalizowanie wszystkich aspektów, jakie przedstawiłem - apelował Maciej Dubiel. - Jeśli radni podejmą inną decyzję niż moja propozycja, to ja ją oczywiście uszanuję - zapewnił.

 

Likwidacja szkoły w Gościejewicach? Radni nieprzekonani

Radni mieli wiele pytań do burmistrza. Prawie każdy z 14 obecnych rajców zabrał głos. Rajcy wiedzieć przede wszystkim od kiedy przymierza się do podjęcia takiej decyzji, czy zapewniona zostanie praca dla wszystkich obecnych nauczycieli z Gościejewich oraz jakie plany ma gmina wobec budynku szkolnego, czy jest szansa na inne rozwiązanie, które „uratuje” placówkę. Dopytywali o to, czy w rozwiązaniu problemu pomoże wprowadzenie dodatkowych oszczędności, które jak informował dyrektor Sikora – można uzyskać w kwocie około 96 tys. zł.

Burmistrz przyznał wprost, że obecnie nie ma konkretnych planów co do przeznaczenia obiektu, ale zapewnił, że nie dopuści do jego dewastacji. Nie był w stanie powiedzieć, dla ilu nauczycieli znajdzie się praca w szkołach na terenie gminy. Jak powtarzał, będzie to wiadome po przygotowaniu arkuszy organizacyjnych, po utworzeniu nowych klas i ilości pedagogów, którzy zdecydują się przejść na emeryturę.

Radna Alina Broniarz wnikliwie dopytywała, jakie konkretnie likwidacja szkoły da gminie oszczędności.

Realne koszty poznamy po likwidacji, ale oszczędności mają powstać głównie na wynagrodzeniach dla nauczycieli, bo to 80% wszystkich ponoszonych kosztów, które w kolejnych latach ciągle będą rosnąć przy malejącej licznie dzieci - objaśniał wiceburmistrz Krzysztof Kurpisz.

Wiceburmistrz sugerował, że bardzo prosto licząc byłaby to kwota koło 700 tys. zł oszczędności.

Z dyskusji na komisji można wywnioskować, że obecnie większość radnych nie opowiada się za zamknięciem szkoły - mieli bardzo dużo pytań i wątpliwości. Podkreślali, że szkoła wygląda znakomicie, a praca nauczycieli jest godna pochwał.

Uchwała w sprawie zamiaru likwidacji miałaby zostać wywołana do maja. Jakie stanowisko przyjmą do tego czasu - trudno powiedzieć.

Musimy to dobrze przemyśleć. Obecnie jestem przeciwna, chyba, że rodzice i środowisko wiejskie się na to zgodzą. Życie społeczne to przecież nie tylko ekonomia - poinformowała radna Ewa Szczepaniak.

Rodzice będą walczyć o szkołę w Gościejewicach 

Na posiedzeniu komisji obecni byli też rodzice, którzy ze spokojem wysłuchali wszystkich argumentów. Zaznaczali, że bardzo dobrą stroną placówki w Gościejewicach jest jej kameralność, indywidualne podejście do dzieci, dostrzeganie ich problemów nie tylko edukacyjnych. Zgodnie stwierdzili, że zależy im na utrzymaniu szkoły, ewentualnie przystaną na wieloletnie naturalne jej wygaszanie, co - według nich - byłoby najlepszym rozwiązaniem dla dzieci.

Poczucie bezpieczeństwa naszych dzieci jest dla nas najważniejsze. Będziemy walczyć o to, żeby mogły zostać w swojej szkole - podkreślali rodzice.

CO RODZICE NAPISALI W PETYCJI DO BURMISTRZA? ZOBACZ TUTAJ

Ile kosztuje utrzymanie poszczególnych placówek oświatowych w przeliczeniu na jednego ucznia? Ile gmina wydaje rocznie na szkoły? Co o ewentualnej likwidacji sądzą radni? Szczegóły w aktualnym wydaniu "Życia Rawicza"

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (32)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 7 miesięcy temu | ocena +16 / -2

  nie tak miało być

  biorąc do ręki decyzje płatności tegorocznych gminnych podatków, zadaję pytanie; na co idą nasze podatki. patrząc na twierdzę pod '12, można stwierdzić, że jest tam przeludnienie ludzi zapracowanych. Po co biednej gminie drugi burmistrz o rocznych dochodach ok. 100 tyś. po co tyle wydziałów i referatów. po co kosztowna kultura i przybudówki z kosztownymi imprezami. Nie sztuką jest rządzić, sztuką jest SŁÓŻYĆ tutejszej społeczności, a tej małej szczególnie

  • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   tyjuk,l.

   Pozdrawiam p. Krysię.

  • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -0

   R2

   KOLO 10000ZŁ NA REKE CZYLI PRAWIE DWIESCIE URZAD KOSZTUJE

 • 7 miesięcy temu | ocena +9 / -13

  ujkj,

  Skąd gmina ma brać pieniądze na oświatę? Pisowcy tylko uchwalają podwyżki dla nauczycieli a pieniędzy z budżetu państwa nie przekazują. P.Sikora powinien kolegom z PIS=u podziękować.

  • 7 miesięcy temu | ocena +5 / -0

   Ja

   Obecnie sprawujący rząd pieniądze na podwyżki miall, ale nie takie jaki ezadali nauczyciele przy wsparciu opozycji pooprzeez obsługę szkoły iitpRzad pieniędzy swoich przecież nie ma. To jasne jak słońce. Mimo strajk był popierany, takie jak,, m. Murem za.....,,

  • 7 miesięcy temu | ocena +15 / -2

   Brawo

   2019 strajk nauczycieli. Pamiętamy. To nie partia rządząca organizowała to żałosne wydarzenie tylko sami nauczyciele upominali się o podwyżki. Jakiś ZNP blokował egzaminy, matury były zagrożone. Ciągle mało. Wstyd pozostał. Z jednych komentarzy jest napisane że szkoła w gosciejewicach nie brała w tym udziału. Tak było.

   • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

    xcc

    B o to łamistrajki

 • 7 miesięcy temu | ocena +12 / -1

  Q1

  Czyszczenie w urzędzie zrobić to się zaraz kasa znajdzie .Jak się wchodzi do OPS to nie wiadomo gdzie patrzeć ,tyle ich tam siedzi a jak mają udzielić informacji i coś wyjaśnić to z wielką łachą . Zakupy w godzinach pracy to norma .No bo przecież jak idzie w teren to co szkodzi zajrzeć tu i tam .I to za nasze pieniądze ale tego to burmistrz nie widzi .Jak to mówią najciemniej zawsze pod latarnią

 • 7 miesięcy temu | ocena +16 / -0

  Mak

  W pierwszej kolejności zlikwidować kasę w urzędzie bank obok umowa podpisana to każdy z nas skorzysta. A nie udawać że się pracuje.

 • 7 miesięcy temu | ocena +13 / -0

  Zatroskana

  Wszystkie inwestycje są tylko w Bojanowie wygląd wsi i dobro mieszkańców się nie liczą. Po co robić drogi, inwestować kasę jak nikt oprócz mieszkańców nie doceni i nie będzie bić brawa. Za rządów Pana burmistrza wszystkie małe placówki przestały istnieć bo podobno duże koszty gmina ponosi a w bojanowie tyłu uczniów i też duże koszty na ucznia jak dla nie przy tak małej ilości uczniów szkoła ma się świetnie a koszty ciąć trzeba zacząć w gminie tyłu ludzi tam pracuje ale jak człowiek idzie to nie ma kto się jego sprawą zająć

 • 7 miesięcy temu | ocena +13 / -1

  Mama

  Najlepiej zlikwidować nastepną małą szkołę i wszystkie dzieci zapuszkować w Bojanowie. To absurd totalny pan burmistrz ma swoje wizję do których bez względu na wszystko będzie dążyć brakuje dzieci do" przedszkola marzeń "to trzeba zabrać je z placówki która świetnie prosperuje ciekawe skąd jeszcze dzieci zabiorą w kolejnych latach jak jest podobno niż a deklaracja co do ilości dzieci nie ulegnie zmianie

 • 7 miesięcy temu | ocena +10 / -2

  Xxxxxxx

  A gdzie w arykule są wypowiedzi reszty uczestników co byli na zebraniu co...Najlepiej niech burmistrz swoje stanowisko zlikwiduje.A nie szkole gdzie nauczyciele lepsze podejście niż innych w szkolach.Widać że artykul jest jakiś dziwny niema reszty wypowiedzi uczestników tylko p.Ewy.

 • 7 miesięcy temu | ocena +9 / -4

  Mieszkaniec wsi odciętej od świata:(

  Pan Burmistrz zapomniał, że sprawuje władzę w imieniu mieszkańców! Zlikwiduje szkołę, a utworzy centrum integracyjne dla mieszkańców za unijne pieniądze, ha, ha, ha....Szkoła to serce małych wsi, do których nawet drogi porządnej nie ma:(:(:(

 • 7 miesięcy temu | ocena +10 / -13

  Xxx

  Kameralność kameralnością ale 5 czy 7 osobowe klasy w szkole to lekka przesada! Prawie jak zajęcia indywidualne. Z całej szkoły można tam utworzyć raptem 3 klasy a funkcjonuje 8 po kilka osób... bogata ta gmina!

  • 7 miesięcy temu | ocena +13 / -5

   Oooooo

   A co ,kłuje w oczy ,że mamy małe klasy i dzieci uczą się w super warunkach .Bo mieszczuchy uważają , że tylko im się wszystko w miastach należy ,plac zabaw na każdym kroku i inne pierdoły a wiejską szkołę najlepiej zamknąć.

  • 7 miesięcy temu | ocena +17 / -2

   Ja

   Wszystko się może zdarzyć. 10 osób w klasie się nie opłaci ale jedna pani w pokoju biurowym już tak.

   • 7 miesięcy temu | ocena +2 / -0

    .

    Ile dzieci słuchało bajki w dniu kota w strefie m czyt. W dość dużym pomieszczeniu i dobrze oświetlonym i na pewno w cieplutkim. Tylko pytam czy to sie opłaci.

 • 7 miesięcy temu | ocena +26 / -3

  robki

  wszystko można zlikwidować, czy zamknąć, a co w zamian. nie można oszczędzać na oświacie i na zdrowiu. burmistrz nie jest nowy, mógł to dokonać przed wyborami. teraz to mieszkańcy biorą sprawę w swoje ręce .

 • 7 miesięcy temu | ocena +20 / -5

  Ja

  Niezapomniany strajk nauczycieli. To w tej szkole odbywały się zajęcia lekcyjne. Dzieci były bezpieczne, pod opiekę sswoich wychowawców. Nie zostały same. Chyba się nie mylę....

  • 7 miesięcy temu | ocena +1 / -11

   URL

   Łamistrajki

   • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -1

    Brawo

    Ktoś to rozumie. Młody nauczyciel podpisuje umowę. Wie za ile i ile. Będzie pracował od miesiąca września. Po długiej przerwie świątecznej i feriach już w miesiącu kwietniu przystępuje do strajku o podwyzke dla nauczycieli. Aa podatnik no na to. Niektóry był za inny łapał się za głowę.

  • 7 miesięcy temu | ocena +17 / -7

   Xyz

   Zgadza się !!!! Jedyna szkoła , która normalnie funkcjonowała podczas strajku nauczycieli .Dobro dzieci i nauka były na pierwszym miejscu .

   • 7 miesięcy temu | ocena +17 / -2

    Ja

    Tak, to są nauczyciele z powołania z dyrektorem na czele. Dobro ucznia na pierwszym miejscu. I o tym należy pamiętać.

 • 7 miesięcy temu | ocena +10 / -34

  Osiem gwiazdek

  Wydaje mi się, że ta decyzja pana burmistrza, jest akurat jak najbardziej słuszna.

  • 7 miesięcy temu | ocena +10 / -5

   Brawo

   Jestem pewna, że wyborcy naszego kraju dokonali dobrego wyboru. Tak trzymać.

 • 7 miesięcy temu | ocena +4 / -7

  Wydartowo

  Masz racje szkoła jest ok tylko nauczyciele nic nie umia . tylko narzekają jak czesko mają . niech taka pani nauczyciel przyjdzie na gospodarstwo to jest czeska praca . zlikwidować nauczycieli i zatrodnic nowych

  • 7 miesięcy temu | ocena +12 / -1

   Tom

   A Ty języka polskiego gdzie się uczyłeś ?Zamiast głupoty wypisywać to w wolnym czasie poczytaj sobie słownik ortograficzny !!!!

   • 7 miesięcy temu | ocena +14 / -0

    Teraz albo nigdy

    Aż 4 lub tylko 4 panie bibliotekarki pomogą w prawidłowym korzystaniu że słownika. Lol słownie cztery

 • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -4

  4546

  A tam szkoła to szkoła . prawda jest taka ze nauczyciele nic nie podtawiam . nieumia uczyć uczniów. Po nauczyciele z tej szkoły to św ********* . i czeba zmienić nauczycieli . a szkolę zostawić .

  • 7 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   Marcin

   Widać że szkoły to nie udało się ukończyć.

 • 7 miesięcy temu | ocena +18 / -5

  T.

  Może by etat wiceburmistrza sekretarza zlikwidować to tez 200000zł brutto będzie oszczędności!!! Przy tak małej gminie to obojętnie który Urzędnik może zastąpić burmistrza na czas nie obecności!!! Do wyznaczenia nowego jak w Niechlowie przez premiera!!! Realne koszty poznamy po likwidacji, ale oszczędności mają powstać głównie na wynagrodzeniach dla nauczycieli, bo to 80% wszystkich ponoszonych kosztów, które w kolejnych latach ciągle będą rosnąć przy malejącej licznie dzieci - objaśniał wiceburmistrz Krzysztof Kurpisz. 70000zł oszczednosci??? To ile zarabia nauczyciel w tej szkole???

 • 7 miesięcy temu | ocena +19 / -8

  TOMASZ

  BURMISTRZ NAPRAWDĘ POKAZAŁ SWOIM WYBORCA KLASĘ!!! MYŚLĘ ZE STARCZY PODPISÓW Z 3 WIOSEK ŻEBY PROCEDURĘ ODWOŁANIA BURMISTRZA ZACZĄĆ!!! MOZĘ BY CZYSTKI W URZĘDZIE ZROBIĆ JAK NIE MAJĄ POJĘCIA W ZARZĄDZANIU!!! Z BURMISTRZA TO ŻADEN GOSPODARZ BO GOSPODARZ ZACZYNA OSZCZĘDNOŚCI OD SIEBIE!!! A ROBIENIE WSZYSTKIEGO NA CO JEST DOFINANSOWANIE TO PROWADZI DO BANKRUCTWA I ZADŁUŻENIA !! NA CO ROWEROWA S5 !!! NIE LEPIEJ NA EDUKACJE POSTAWIĆ I NAWET ŻŁOBEK ZROBIĆ W GMINIE CZY PRZEDSZKOLE PRAWDZIWE NA 4 WIOSKI W GOŚCIEJEWICACH!!! DWA PRYWATNE PRZEDSZKOLA TO DOTACJE TRZEBA DOPŁACAĆ!!! GMINY PRZEDSZKOLA ŻŁOBKI BUDUJĄ A BOJANOWO CO DROGĘ ROWEROWA PRZY S5 SAMO ZDROWIE W SPALINACH!!! DOSTANIE NIEWYGODNE PYTANIA BURMISTRZ NA PIERWSZEJ WIZYCIE W GOŚCIEJEWICACH BRUDY WYPŁYNĄ