- Niestety, nowe przedszkole jest nie na rękę niektórym lokalnym politykom, którzy wykorzystają je do rozprzestrzenienia poprzez anonimowe profile nieprawdziwych informacji. Ci sami ludzie już raz siali podobny ferment przy przebudowie przedszkola „Pod Grzybkiem”, dzieląc społeczeństwo. Wtedy im się nie udało, a przedszkole okazało się świetną inwestycją. Wierzę, że teraz będzie tak samo - zaznacza burmistrz na swoim profilu na Facebooku.
- Napiszę wprost, bez zbędnej dyplomacji, że stan obu budynków jest po prostu zły, nie spełnia wielu norm. Przedszkole nr 6 musielibyśmy wyburzyć i postawić na nowo, a dostosowanie Przedszkola nr 1 byłoby o wiele bardziej kosztowne niż budowa połowy nowoczesnego obiektu. Dlatego postaraliśmy się o dofinansowanie na budowę i z niego skorzystaliśmy. Drugi raz taka szansa być może by się nie pojawiła. Do nowego przedszkola zostanie przeniesiony również jeden oddział Przedszkola nr 2 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rawiczu. Dlaczego? To wynik przepisów przeciwpożarowych, zgodnie z którymi do końca sierpnia ze względów bezpieczeństwa musimy ograniczyć liczbę dzieci w wieku przedszkolnym w budynku szkoły - wyjaśnia burmistrz.
- Przedszkole będzie miało własny ogrodzony plac zabaw (aż 464,3 m kw.), ale dodatkowo powstanie drugi - na terenie nowego ogólnodostępnego parku (będą tam urządzenia zabawowe, rekreacyjne dla rodzin, tężnia solankowa, ścieżki edukacyjno-sportowe). Zgodnie z sugestią rodziców - on też będzie ogrodzony.
- Przewidziany dla obiektu system wentylacyjny to nowoczesny system wentylacyjno-rekuperacyjny, czyli taki, który stale wymienia powietrze w budynku poprzez system filtrów, zapewnia jego świeżość i czystość większą niż powietrze dostarczane przez okna. Ponadto latem spełnia rolę systemu klimatyzacyjnego.
- Czy będzie odpowiednia liczba miejsc parkingowych? Obecnie przy ulicy Kaczyńskich powstały 64 miejsca parkingowe. To jednak nie wszystko. Zaplanowane zostały kolejne miejsca przy terenach zielonych od strony odnogi ul. Piłsudskiego. Dodatkowo władze miasta kończą rozmowy z PKP w sprawie przejęcia terenów przy torach z przeznaczeniem na parking dla podróżnych.
- Czy będzie salka do ćwiczeń? W budynku nowego przedszkola, oprócz typowych sal dziennego pobytu dzieci, powstanie także sala wielofunkcyjna z lustrami o pow. 79 m kw. służąca do wszelkiego rodzaju zajęć i aktywności ruchowej, w tym ćwiczeń. W sali będą mogły odbywać się zajęcia dodatkowe, uroczystości przedszkolne, przedstawienia teatralne, zebrania.
- W jakich godzinach będzie otwarte przedszkole? Wstępnie planowane godziny otwarcia to 6.00-16.00. Ostatecznie będą one zależne od potrzeb większości rodziców.
- Przy przedszkolu będzie też kuchnia i sala restauracyjna. Rodzice pytali o jakość posiłków i wzrost ceny. Zgodnie z przepisami oświatowymi opłata pobierana od rodzica jest opłatą tylko za tzw. „wsad do kotła”, niezależnie od tego, czy kuchnia jest własnością przedszkola czy prowadzi ją podmiot zewnętrzny. Obecnie nie jest planowany wzrost stawki żywieniowej, ale trzeba pamiętać, że jest ona zawsze zależna od cen produktów spożywczych - jeśli wzrosną ceny, może się okazać, że nie uda się zachować obecnej stawki.
- Co zostanie wybudowane w pobliżu na działce? W najbliższej odległości powstanie żłobek, urządzony zostanie nowy park miejski, a nieco dalej planowane są budynki mieszkalne.
- Jakie urządzenia zabawowe będą dla dzieci na placu zabaw? Planowane wyposażenie to duży zestaw zabawowy, huśtawka wagowa, bujaki, huśtawki typu bocianie gniazdo, zestawy sprawnościowe, boisko do gier zespołowych, trampolina, piaskownica czy ścieżki sensoryczne. Nad piaskownicami będą wykonane zadaszenia w formie masztów z żaglami, zapewniającymi cień podczas zabawy. Zaplanowano też zieleń niską i wysoką. Powstanie też ogród o powierzchni 255,8 m kw. z grządkami warzywnymi i szklarniami. Przy 12-oddziałowym przedszkolu nie praktykuje się jednoczesnego pobytu na placu wszystkich grup przedszkolnych, pobyt będzie rotacyjny.
- Przedszkole będzie daleko, co z rodzicami bez samochodów? Kursy komunikacji miejskiej maja zostac dostosowane do potrzeb rodziców, szczególnie w godzinach dojazdu i odjazdu z przedszkola. Tak, aby nie tylko rodzice, ale i dziadkowie mogli bez problemu korzystać z transportu publicznego.
- Budujemy to przedszkole, aby kolejne pokolenia naszych pociech miały naprawdę dobre warunki – bezpieczne, spokojne i odpowiednie do rozwoju. Jestem więcej niż pewny, że po pierwszych dniach dzieci będą zakochane w nowym miejscu, a rodzice zadowoleni z warunków, jakie zaoferujemy ich dzieciom, bo tworzymy je wyłącznie dla nich, pod każdym względem. Przed budową inwestycji obejrzeliśmy kilkanaście nowoczesnych przedszkoli i wybieraliśmy z nich to, co najlepsze - przekonuje burmistrz Rawicza.