Reklama

Cenne ustalenia w sprawie mogił wojennych w Borku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki współpracy kilku instytucji- m. in. gminy Jutrosin oraz Muzeum Ziemi Rawickiej udało się potwierdzić tożsamość 20 ofiar hitlerowskiego terroru spoczywających na cmentarzu w Borku.

Reklama

Dzięki współpracy kilku instytucji- m. in. gminy Jutrosin oraz Muzeum Ziemi Rawickiej - udało się potwierdzić tożsamość 20 ofiar hitlerowskiego terroru spoczywających na cmentarzu w Borku.

Na parafialnej nekropolii w Borku znajdują się 2 mogiły zbiorowe z okresu II wojny światowej. Spoczywa w nich między 20 a 25 osób, zamordowanych przez hitlerowców na przełomie 1941 i 1942 r. Przez lata groby pozostawały anonimowe i jedynie nieliczni znali ich personalia.

Punktem wyjścia dla badań tożsamości zmarłych stała się lista osób pochowanych we wskazanych grobach, przechowywana w postaci skanu w zasobach Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Jej autorką była Pani Helena Ścielska (z d. Bilska), zmarła w 1991 r., córka grabarza z okresu II wojny światowej. Spisała ona podstawowe dane o 20 osobach, których szczątki miały spocząć w dubińskich mogiłach.

Kluczowe dla potwierdzenia tego stanu rzeczy stały się karty historii chorób więźniów z Rawicza przechowywane w IPN. W przypadku poszukiwanych osób jako miejsce śmierci wskazano Spitzwald am Rawitsch (Dubin nieopodal Borku) - informuje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego.

Tożsamość ofiar udało się ustalić dzięki współpracy: Burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin, poznański Oddział IPN, Muzeum Ziemi Rawickiej, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Jutrosińskiej.

Do tematu wrócimy.Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy